Талат Џафери од ДУИ да биде премиер сто дена пред избори, а координаторот на СДСМ, Јован Митрески нов претседател на Собранието, е најверојатната варијанта за техничката влада, објави попладнево „360 степени“. Канал 5 доби потврда од извори во СДСМ дека овој предлог бил ставен на маса, од нивна страна, на последниот состанок со ДУИ, но од Мала Речица се уште не добиле одговор на понудата.. Аргументите на Бихаќка се дека со ваквото решение, би ...

Пет лица се приведени во врска со случајот за исчезнувањето на девојчето Вања, информира денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за време на посетата на Куманово, одговарајќи на новинарски прашања дали има напредок во истрагата за девојчето. -Синоќа до доцните часови се работеше интензивно. Морам да кажам дека имаме приведено пет лица и обезбедено едно возило, со што се продолжува понатаму со активностите. Тоа е нешто плус што ...

Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2023 година, бројот на живородените се 4 453 деца и во споредба со истиот период од претходната година е помал за 9.8 %. Бројот на умрените лица во третото тримесечје од 2023 година бележи намалување од 6.8 % во споредба со истото тримесечје од 2022 година, односно починале 4 747 лицa, а од нив 8 се умрени доенчиња. Природниот прираст е негативен, – 294 лица, што значи ...

Тешка сообраќајна несреќа се случила синоќа околу 20часот на улицата “Браќа Миладиновци” во Прилеп, во непосредна близина на црквата Св. Петка. Според неофицијални информации, автомобил удрил во две ученички, кои во не можност да се движат на тротоар од паркирани автомобили, се движеле на коловозот. Според очевидци, едното од девојчињата поминало со потешки повреди. Полицијата извршила увид на лице место и се работи на утврдување на точните ...

На Денот на знамето, 29 ноември, група Албанци од Косово направија хаос во Портогруаро, предградие на Венеција. Најмалку дваесет Албанци го блокираа плоштадот Корсо Мартири со своите автомобили, а потоа, и покрај забраната за автомобили, се упатија до плоштадот на Републиката во тој град и се обидоа да го подигнат албанското знаме на еден од најголемите јарболи. Albanesi e kosovari tentano di issare la loro bandiera sul pennone del Tricolore ...

Една третина од домаќинставата, односно на 170 илјади домаќинства кои според последните официјални податоци поседуваат броила со далечинско отчитување, од денеска имаат евтина струја. Но, граѓни кои имаат нови струјомери – некои од пред само три години – поставени од ЕВН, реагираат дека денеска немаа евтина струја. Така покажува денеска во периодот помеѓу 13 и 15 часот, соодветната ознака над тарифите Т1 (скапа) и Т2 (евтина) на струјомерите. ...

“Стоби Флипс” е најпознатиот бренд во категорија флипс, а “Брилијант” во категоријата сончогледово масло, според истражувањето „Најпознати брендови 2023-та година” на Агенцијата за истражување и консалтинг Инсајдер ИД. Истражувањето е спроведено со директно интервјуирање на 1200 потрошувачи на територија на целата држава, од кои 86% проценти го избрале “Стоби флипс” како најпрепознатлив бренд, а 49% сончогледовото масло “Брилијант”. ...

Казна затвор од две години и шест месеци доби поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, за злоупотреба на службената положба и овластување. Во казната затвор му се засметува и времето поминато во притвор и во куќен притвор. Според пресудата која денеска ја објави судијката Фанка Јанчуловска Михаиловски, осомничениот Мухамед Зеќири извршил две временски поврзани дејствија преку кои како службено лице презел дејствие со намера за ...

Во најновата колумна за порталот на РАДИО ПЕЛА, новинарот Зоран Момироски меѓудругото се осврна на кадровските промени во јавните претпријатија во Прилеп, како и на состојбата во општинската организација на СДСМ, чиј претседател е и Генерален директор на “Тутунски Комбинат”. -ДОДЕКА ВО ПРИЛЕПСКИОТ ВМРО-ДПМНЕ СЕ СЛУЧУВААТ ПРЕДИЗБОРНИ ПРЕГРУПИРАЊА, ВО СДСМ СИ МОЛЧАТ. И, СИ ЈА ТЕРААТ ОНАА СЕИРЏИСКАТА. ЦАКИО КАКО ГЕНЕРАЛЕН НА ТУТУНСКИ ОД БУЧИН ...

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ВОВЕДЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ВО ХРАМОТ (ПРЕЧИСТА) -Браќа и сестри во Христа, наши прилепчани, ве известуваме дека ЛЕПЧИЊАТА ЗА СЛАВА ЌЕ СЕ ПЕАТ ИСКЛУЧИВО ВО ЦРКОВНИТЕ ХРАМОВИ. За претстојната слава, на ПРЕЧИСТА БОГОРОДИЦА, во храмот св. Петка во нас. Точила и во храмот Св. Кирил и Методиј (Параклис) лепчиња ќе се креваат преку целиот ден во неделата (03.12.2023) и тоа од 08:00 – 17.00. И НА САМИОТ ПРАЗНИК (наредниот ден) во ...

СВР Штип поднесе кривична пријава против Љ.Д.(44) и Б.Џ.(45), двајцата од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“. На 23.10.2023 во село Кошево, полициски службеници од СВР Штип, Шумска Полиција и ЈП Национални шуми – „Серта“ од Штип ги забележале пријавените со товарно возило во кое имало огревни дрва, по што тие со возилото се дале во бегство и притоа од возилото ...

Точно една година откако Прилеп го доби клуб “Дипломатик”, или една година како прилепчани и сите гости во градот под Марковите Кули, уживаат во перфектно уреден амбиент, засладувајќи се со секакви топли и освежителни пијалоци. Клуб “Дипломатик” во изминатите 365 стана култно место и неодминлива дневна дестинација за голем број кафеџии. Важат за место кое го има најдоброто кафе во градот и најпристапните цени. Додека низ Македонија за еден ...

Клиниката за гинекологија и акушерство објави дека вчера во сигурните раце на мама и на тато, дома заминале четирите бебиња од Штип, малата принцеза Леонтина и нејзините тројца браќа Михаил, Теодор и Ведран. -Нашите мали, но големи борци родени во 31 гестациска недела си заминаа во добра состојба по 38 дена поминати на одделението за интензивна нега и терапија. Михаил е роден со 1170 грама, а дома си замина со 1860 грама. Леонтина е родена со ...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ноќеска пристигна во Северна Македонија за да учествува на Министерскиот совет на ОБСЕ. Авионот со кој рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров допатува во Скопје на Министерскито совет на ОБСЕ, прелетал преку воздушното пространство на Турција и на Грција, а не и на Бугарија, јавија руските медиуми. Менувањето на рутата за летот е поради одбивањето на бугарските власти да доволат ...

На само 1.5 км од центарот на Прилеп, компанијата “Специјал градба” започна со реализација на нивната најнова мисија, а тоа е изградба на најсовремениот досега станбен комплекс во градот под Марковите Кули. Објектот кој веќе е во напредна градба, се наоѓа на улица “Круме Беќар”, во населбата “Рид”, на широк простор, и според она што може да се види од плановите за изградба, ќе биде нешто за што прилепчани досега само можеа да сонуваат. ...

Интересна кратка приказна која деновиве се прошири на социјалните мрежи, која без разлика дали е вистинита или не, носи силна порака. Ова е сликата на еден од работниците во фабриката за замрзнување риби. Додека продолжил да ја завршува работата, вратата од фрижидерот се затворила додека тој сè уште бил внатре. Почнал да вика за помош, но смената завршила и никој не останал во фабриката. Беше сигурен дека неговиот крај е запечатен, без сомнеж… ...

Од утре стартува евтината дневна тарифа на струјата во периодот од 13 до 15 часот. Со воведување на дневната евтина тарифа домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа евтина електрична енергија во текот на едно деноноќие од понеделник до сабота и 24 часа во ден недела. Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Тарифен систем за продажба на ...

Од 25 до 29.11.2023 год. во Струмица, се одржа XVI Младинска балканска олимпијада по информатика. На олимпијадата се натпреваруваа 64 натпреварувачи од 13 држави. Меѓу нив, како еден од претставниците на Македонија беше и нашиот ученик Благој Рујаноски Стојановски. Благој освои бронзен медал. Браво за Благој! Училишен ментор на Благој му е проф. Анета Стојческа, а подготвувач и водач на македонската екипа на олимпијадата беше д-р Емил Станков ...

Рок групата The Schmucks овој викенд на втори декември во клубот ,,Калинка” ќе го прослават нивниот четврт роденден. Ќе понудат добрa атмосфера и добра забава. На роденденската забава ќе има и специјален гостин. Формирани се 2019 година и од тогаш свират во повеќе локали во Прилеп и надвор од градот. Thе Schmucks воглавно свират rock and roll музика од 50те, 60те години, но во репертоарот имаат и понови песни. Имаат издадено една авторска песна ...

Не така одамна граѓаните и медиумската јавност беше опсипувана со сомнежи за сторени криминали од страна на претходната локална власт во општина Прилеп. Тогашната опозиција, а сега власт во градот под Марковите Кули беше особено гласна за набавката на четиритие нови автобуси за потребите на јавниот градски превоз – односно БОЛИДИТЕ како што ги нарекуваа граѓаните, со оглед дека за секој од нив беше платена сума од 250.000 евра. Општинскиот ...

Oд 8-ми до 24-ти декември во Спортската сала на СОУ „Ристе Ристески – Ричко“ ќе се одржи најновото издание на турнирот во мал фудбал “Св. Никола 2023”. Наградниот фонд за ова издание на турнирот е повеќе од 450.000 илјади денари! Пријавувањето започнува на 30.11.2023 година и ќе трае заклучно со 06.12.2023 година и истото може да го направите на телефонските броеви од флаерот. -Ги повикуваме сите фудбалски и спортски љубители да го посетат и да ...

По катастрофата на гостински терен викендов кај Арсими во Тетово, натпревар на кој Победа прими 8 гола, црвено-белите се подготвуваат за ПЕЛАГОНИСКОТО ДЕРБИ против Пелистер. Натпреварот се игра во сабота (02.12.2023) со почеток од 13часот на Градскиот стадион “Гоце Делчев”, a oд навивачката група “Majмуни” повикуваат на мобилизација. Собирот е во 11часот во паркот пред театарот. Да ги поддржиме црвено-белите против фаворизираната екипа на ...

Матеј беше син на Алфеј, најпрво цариник (т.е. закупец и порезник или митар) и како таков него го виде Господ во Капернаум и го повика: „Врви по Мене.“ И откако стана, тргна по Него (Матеј 9, 9). Потоа Матеј Му приреди дочек на Господ во својот дом и даде повод Господ да изрече неколку големи вистини за Своето доаѓање на земјата. Откако Го прими Светиот Дух, Св. Матеј го проповедаше Евангелието во Партија, во Мидија и во Етиопија, земјата ...

– Пакетот СН ДОМ ги покрива ризиците од провална кражба и разбојништво. За да може корисникот на осигурувањето да ги оствари своите права за овој тип на ризик задолжително треба да се направи полициски записник за настанатата штета, бидејќи тоа е основата врз која постапува осигурителната компанија. Што покрива осигурувањето од провална кражба и разбојништво и дали се признаваат штети во однос на пари, скапоцености, злато, хартии од вредност и ...

Наскоро, Reels видеата ќе можат да се преземаат, а не само да се зачувуваат на „Инстаграм“, како што беше случај досега. Од јуни, на корисниците на „Инстаграм“ во САД овозможено им е да го преземаат Reel видеото, а не само да го зачуваат на споменатата мрежа. Оваа опција наскоро ќе биде применлива и за корисниците ширум светот. Оваа промена ја најавил шефот на „Инстаграм“, Адам Мосери. Сепак, и овде ќе постои една „цака“. Reels кои ќе бидат ...

Вчеравечер е уапсено едно лице кое попладнето од црквата Свети Наум Охридски Чудотворец лоцирана на Попова Шапка прво го симнал знамето на МПЦ – Охридска Архиепискоција а потоа поставил знаме на Албанија. -Полициски службеници на СВР Тетово вчеравечер (28.11.2023) околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, го идентификувале и го лишиле од слобода 33-годишниот Ј.А. од тетовска Мала Речица. Тој се сомничи дека два часа претходно од ...

СВР Битола – ОВР Прилеп поднесе кривична пријава против А.И.(28), А.И.(27), Р.И.(23), Х.Б.(26), С.А.(74), Е.И.(30), А.Т.(42), А.Р.(19), С.Р.(44), А.Р., сите од Прилеп и А.А.(46) од Крушево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување на општа опасност“. На 19.08.2023 на семејна веселба во двор од семејна куќа во село Дебреште, сопственост на Е.И., пријавените пукале од огнено оружје – информираат од МВР. ...

Бранко Нешкоски е нов директор на Јавното претпријатие за просторно и урбанистичко планирање во Прилеп. Нешкоски кој претходно ја извршуваше и функцијата раководител на Секторот за урбанизам во општина Прилеп, директорското место во ова јавно претпријатие ќе го преземе од Зоран Јовески, кој со ЈП за ПУП раководеше во изминатите две години. За Нешкоски ова нема да биде нова средина, затоа што повеќе години успешно раководеше со ова јавно ...

Денеска ја продолжуваме нашата теренска активност „Важно е! Од тебе зависат промените“. Денеска сме во Македонски Брод, заедно со градоначалникот, заедно со претседателот на општинскиот комитет, луѓето кои што се дел од администрацијата на општина Македонски Брод, но, исто времено и луѓето кои се симпатизери и поддржувачи на политиките на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, ова денеска преку изјава за медиумите го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...

Божиќниот пост е втор по времетраење пост во Православната црква и трае четириесет дена почнувајќи од 15 ноември по стар стил или 28 ноември по нов и завршува на Божик, односно на 24 декември по стар или 7 јануари (Божик) по нов. Овој пост, како подготовка за празнување на големиот празник Рождество на Спасителот Господ Исус Христос, најпрво се појавил на Запад и се нарекувал Четириесетница на свети Мартин бидејќи започнувал на денот посветен ...

Скопје

8ᴼ/8ᴼ
0.51
100%
1011

Белград

1ᴼ/1ᴼ
6.69
76%
1017

Софија

10ᴼ/10ᴼ
2.57
82%
1015

Сараево

6ᴼ/6ᴼ
7.45
60%
1015

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
1.03
96%
1020

Атина

20ᴼ/16ᴼ
2.68
87%
1016

Тирана

11ᴼ/11ᴼ
1.03
94%
1014

Подгорица

13ᴼ/10ᴼ
1.03
82%
1013
Currency

61.6112

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $