На грчкиот остров Крит неодамна е откриен извонреден камен споменик во облик на прстен стар 4.000 години, кој се наоѓа на врвот на ридот Papoura, северозападно од градот Kastelli. Овој монументален објект од бронзеното време зафаќа површина од 1.800 квадратни метри и е значајно археолошко откритие што укажува на богатата историја и култура од минојскиот период на островот. Структурата на лавиринтот се состои од осум концентрични камени прстени, ...

Archer Aviation од San Jose (California, USA) објави значајно достигнување со својот авион Midnight, кој успешно преминал од лебдење во вертикален лет и достигнал брзина поголема од 160 km/h. Ексклузивната група на компании способни за транзиција кон електрично вертикално полетување и слетување (eVTOL) авиони сега ги вклучува: Joby Aviation, AutoFlight, Beta Technologies и Archer Aviation. Midnight eVTOL е дизајниран да прими пилот и четворица ...

Russia и Japan биле во војна 1904 година поради контрола на Manchuria и Korea. Јапонија ја започнала војната затоа што Russia одбила да ја предаде North Korea. Montenegro тогаш застанал на страната на Russia и ѝ објавила војна на Japan. Главните боишта на војната биле јужна Manchuria, полуостровот Liaotung и Mukdenво China и поморските области во Yellow Sea и околу Korea и Japan. Неколку Црногорци се бореле во руската војска во Manchuria. Russia ...

Исчезнувањето на диносаурусите е една од најголемите мистерии во историјата на Земјата. Различни хипотези се обидуваат да фрлат светлина на оваа древна енигма, но вистината е дека многу работи и понатаму остануваат нејасни. Често пишувавме за тоа и очекувано ја пренесовме најпознатата научна теорија за ударот на огромен астероид на Земјата пред околу 66 милиони години. Таа е поддржана од повеќето експерти, поради откривањето на кратерот ...

Забавувањето на внатрешното јадро на Земјата најавува суптилни промени во должината на денот, откривајќи ги подлабоките мистерии на нашата планета. Една неодамнешна студија потврдува дека ротацијата на внатрешното јадро на Земјата навистина е забавена, предизвикувајќи прашања за динамиката на јадрото на планетата и потенцијалните ефекти врз целата наша планета. Научниците од University of Southern California (USC) сугерираат дека оваа промена ...

Неодамна објавеното видео покажува дека членовите на неконтактираните жители на Hongana Manyawa во Индонезија им приоѓаат на рударите кои ја пустошат нивната земја и ги молат за храна. Неконтактирани народи се племиња или народи кои живеат изолирани од глобалната цивилизација, без контакт со надворешниот свет. Вознемирувачката снимка ја покажува маката на племето чијшто живот е загрозен од ископувањето на никел поттикнато од зголемената ...

Ова не е прв пат да се регистрира сеизмичка активност кога нема земјотрес. Обожавателите на Taylor Swift буквално ја затресоа земјата на почетокот на нејзината турнеја во Велика Британија, предизвикувајќи сеизмичка активност забележана на шест километри од местото на концертот, соопшти во четвртокот Британскиот геолошки институт (BGS). Американската поп ѕвезда ја започна својата турнеја „Eras“ во Велика Британија со три концерти во главниот град ...

Комбинацијата на алкохол и спиење на летови може да предизвика опасно оптоварување на вашето срце поради пониските нивоа на кислород на големи височини, предупредува новата студија. Една нова студија ги истакнува скриените ризици од комбинирање на консумирање алкохол и спиење при летови на долги релации, сугерирајќи дека оваа практика може да го оптоварува срцето повеќе отколку што се мислело. Истражувањето, спроведено од Institute of Aviation ...

ДНК анализата на посмртните останки во масовна гробница во урнатините на познатиот град на Маите, Chichén Itzá, во денешно Мексико, ја откри практиката на ритуално жртвување на машки деца, според неодамна објавеното истражување. Меѓународен тим на истражувачи спроведе длабинска генетска студија на посмртните останки на 64 деца кои ритуално биле погребани во храмот Chichén Itzá помеѓу 500 и 900 година од нашата ера. Анализата покажа дека сите ...

Мистериозните јами во древните вулкани на Марс би можеле да понудат засолниште за идните астронаути и да откријат потенцијални знаци на живот, поттикнувајќи ја научната љубопитност и идните истражувачки мисии. Марс е дом на неколку интригантни јами кои го привлекоа вниманието на научниците и вселенските ентузијасти. Тие јами, лоцирани на страните на древните вулкани во регионот Tharsis, станаа предмет на обновен интерес благодарение на ...

Револуционерен нов метод на скенирање на мозокот предвидува Алцхајмерова болест до девет години порано, нудејќи надеж за навремени интервенции и подлабок увид во прогресија на деменцијата. Новиот метод за предвидување на Алцхајмеровата болест до девет години однапред дава големи ветувања во борбата против болеста, благодарение на соработката помеѓу Queen Mary University во London и Monash University во Australia. Нивниот невробиолошки модел ...

Се појави загрижувачки климатски тренд: во изминатите 12 месеци, секој месец поставува нов глобален температурен рекорд. NASA неодамна потврди дека мај 2024 година, по април, март, февруари и јануари, достигна невидени просечни глобални температури. Оваа низа, најдолга од почетокот на евиденцијата, го нагласува брзото затоплување на нашата планета. Шефот на NASA, Bill Nelson ја нагласи сериозноста на ситуацијата. Јасно е дека се соочуваме со ...

Научниците откриле дека слоновите се нарекуваат едни со други со поединечни имиња. Револуционерното откритие ги означува слоновите како првите нечовечки животни за кои е познато дека користат неимитациони имиња, разликувајќи ги од видовите како што се делфините и папагалите. Во новото истражување, меѓународен тим на истражувачи користел алгоритам на вештачка интелигенција за да ги анализира повиците на две диви стада африкански слонови ...

Психолошкото расположение и меморијата се суштински поврзани, објаснуваат научниците. Депресијата може да придонесе за губење на меморијата и обратно, открија научниците кои следеле речиси 8.200 Британци во текот на две децении. Научниците откриле дека линеарната промена во депресивните симптоми придонесува за забрзано губење на меморијата кај испитаниците постари од 50 години. Нивната просечна возраст била 64 години. Но, не само што депресијата ...

На 24 ноември 1991 година, нè напушти Freddie Mercury (вистинско име Farrokh Bulsara), еден од најдобрите музичари и пејачи на сите времиња. Само најверните фанови на Queen знаат дека Mary Austin била единствената жена што Freddie Mercury ја сакал. И покрај неговата сексуална ориентација, но и долготрајната турбулентна врска со Jim Hutton, кон крајот на животот, британскиот музичар признал дека Mary е љубовта на неговиот живот. Тогаш не е ...

Долгорочна студија открива дека медитеранската исхрана значително ја намалува смртноста кај жените, нагласувајќи ги нејзините длабоки придобивки за долговечноста и целокупното здравје. Исхраната богата со свежо овошје, зеленчук, јаткасти плодови, семки, интегрални житарки и маслиново масло е поврзана со 23 отсто намалување на смртноста кај жените, според најновото истражување кое ги истакнува здравствените придобивки од медитеранската исхрана. ...

Тоа би можело да доведе до уште подрастично сценарио – исчезнување на видот, предупреди таа. Популацијата на пингвините Humboldt драстично се намалил долж централниот брег на Чиле, што ги прави еден од најзагрозените видови пингвини, предупредуваат експертите. Минатата година, научниците истражиле два острова во близина на брегот на Чиле и откриле 842 пара пингвини во процес на размножување или гнездење. Годинава пронашле само еден пар. Paulina ...

Островската држава Кирибати би можела да исчезне за неколку децении. Два атоли веќе исчезнаа под брановите, а оваа копнена маса во средината на Тихиот Океан и онака не е повисока од два метри. Експертите предупредуваат дека стотици илјади луѓе би можеле да бидат раселени ширум светот. Покрај Кирибати, на удар се и Малдивите, Холандија, Венеција, Лондон и многу други крајбрежни градови и земји ширум светот. Имено, за прв пат се појавија непобитни ...

Д-р. John Gottman и dr. Julie Gottman, водечки светски експерти за односи кои ги проучуваат паровите повеќе од 40 години, беа прикажани во подкастот на Steven Bartlett „The Diary Of A CEO“. Брачната двојка, која има објавено над 200 научни трудови и повеќе од 40 книги, зборува за многу теми поврзани со љубовните врски, вклучително и сексуалниот живот и интимноста. Тие го допреа квалитетот на сексуалниот живот и уште еднаш потврдија дека добриот ...

Никола Тесла е еден од најистакнатите научници во историјата. Тој е добро познат по неговите револуционерни придонеси во областа на електротехниката и физиката. Неговиот гениј ги карактеризира 19 и 20 век, а многумина се запознаени со неговиот лик и дело. Најпознатиот придонес на Тесла е во дизајнирањето на електричниот систем на наизменична струја, но дополнително неговото име е на околу 300 патенти на најразновидните пронајдоци. Во текот на ...

Замислете да ставите пар лесни наочари и да гледате во мракот јасно како ден. Ова наскоро би можело да стане реалност благодарение на револуционерното истражување од Центарот за извонредност на ARC за трансформативни мета-оптички системи (TMOS) во Австралија. Научниците развиле ултра тенок филм, или леќа тенка колку селотејп, која може да го претвори ноќното гледање во практична секојдневна активност. Тимот на TMOS е посветен да го направи ...

Новото истражување ја поврзува ултра-обработената храна со хроничната несоница, нагласувајќи ја клучната улога што исхраната ја игра во квалитетот на сонот. Една нова студија сугерира дека ултра-обработената храна, за која веќе е познато дека придонесува за здравствени проблеми како срцеви заболувања и дијабетес, може да биде поврзана и со хронична несоница. Ултра-обработената храна вклучува храна која е интензивно модифицирана за да се подобри ...

Научниците кои го објавија првичното откритие, исто така, предупредија дека тоа можеби воопшто не е нова планета. Фановите на „Ѕвездени патеки“ веќе можеа да забележат дека често се испреплетуваат научни откритија и приказни од популарната франшиза. На пример, фиктивната матична планета на г-дин Спок, Вулкан, орбитира околу вистинската ѕвезда 40 Eridani A. Сепак, научниците долго време мислеа дека планета всушност орбитира околу ѕвездата, барем ...

Извршниот директор на Nokia, Pekka Lundmark, оствари телефонски повик користејќи нова технологија наречена „имерзивно аудио и видео“. Lundmark вели дека оваа технологија го подобрува квалитетот на повиците со тридимензионален звук, што ја прави интеракцијата пореална, односно како луѓето што зборуваат да се во иста просторија. Тековните повици на паметен телефон се монофонични, односно ги компресираат аудио елементите и звучат помалку „детално“, ...

Во зависност од климатското сценарио, до 2100 година би можеле да бидат погодени до неколку стотици милиони луѓе. Поради зголемувањето на температурите, стотици милиони луѓе би можеле да живеат во области со загадени подземни води, штетни по здравјето, до 2100 година. Тоа значи дека оваа вода не може да се пие директно, без двоумење, туку мора да се превари, објаснува Sussane Benz од Institute of Technology во Karlsruhe, Germany. Во зависност од ...

Добивме чуден сигнал дојден од другата страна на галаксијата. Астрономите се обидуваат да откријат што значи тоа. Тие знаат дека сигналите се емитуваат од неутронска ѕвезда која ја нарекле ASKAP J193505.1+214841.0 (кратко ASKAP J1935+2148). Оваа ѕвезда се наоѓа на околу 15.820 светлосни години од Земјата. Научниците никогаш не виделе нешто слично како овие сигнали. Ѕвездата поминува низ периоди на силни импулси, периоди на слаби импулси и ...

Zoox на Amazonсе подготвува јавно да лансира роботакси услуга со возила кои немаат волан, педали за гас сопирачки. Автомобилите без возачи целосно контролирани од компјутери не се научна фантастика. Вакви возила, односно роботакси, веќе се достапни на некои пазари, но во случајот на компании како Waymo и Cruise(која во меѓувреме го прекина развојот на автономната такси услуга), тоа се класични автомобили кои се надградени со технологија за ...

Неодамна, многу повеќе луѓе ширум светот можеа да ги видат северните и јужните светла со голо око од вообичаено. Ова необично искуство беше предизвикано од моќна соларна бура која влијаеше на магнетното поле на Земјата. Сонцето ја достигна својата максимална активност во својот 11-годишен циклус, што значи дека можеме да очекуваме повеќе експлозивни изливи на честички. Во нормални услови, ова создава прекрасни аура на небото и геомагнетни бури ...

Револуционерно ново истражување открива како е реконструиран изгледот на единствениот египетски фараон кој паднал во битка и претставува уште еден доказ за трајната фасцинација од богатото и сложено минато на Египет. Во извонредниот подвиг на историска реконструкција, експертите го оживеале лицето на Seqenenre Tao, единствениот фараон кој умрел во битка, расветлувајќи клучен момент во древната египетска историја. Во текот на 16 век п.н.е., ...

Резултатите од една нова американска студија ја нагласуваат потребата од повеќе истражувања за здравствените ефекти на најчесто користените замени за шеќер. Една неодамнешна студија покрена загриженост за ксилитол, популарен засладувач во пијалоците без шеќер, гуми за џвакање и паста за заби, поврзувајќи го со зголемен ризик од срцев удар и мозочен удар. Рекламиран како додаток со ниски јаглени хидрати, природен и кето-пријателски додаток”, ...

Скопје

25ᴼ/25ᴼ
1.03
57%
1018

Белград

28ᴼ/26ᴼ
0.51
64%
1017

Софија

21ᴼ/21ᴼ
0.51
64%
1020

Сараево

30ᴼ/30ᴼ
1.55
34%
1016

Љубљана

25ᴼ/21ᴼ
1.54
74%
1020

Атина

31ᴼ/30ᴼ
8.05
33%
1012

Тирана

26ᴼ/26ᴼ
1.54
61%
1016

Подгорица

29ᴼ/24ᴼ
2.57
57%
1016
Currency

61.5893

Currency

57.3396

Currency

72.9517

Currency

38.2804

Currency

41.8371

Currency

64.7867

Currency

7.90494

Currency

0.68496

Currency

0.36346

Currency

0.52635

Currency

1.76191

Currency

0.68733