Кога разговараат за најценетите и најскапите материи на планетата, многумина прво ќе помислат на дијаманти, злато, скапоцени камења и ретки минерали. Но, има нешто бескрајно поскапо и крајно езотерично скриено во доменот на напредната физика – антиматеријата. Антиматеријата е направена од античестички, а секоја честичка во природата има свој антипартнер. Кога овие честички ќе дојдат во контакт, тие се поништуваат една со друга ослободувајќи ...

Чудна акумулација на топла вода се појави во западниот Пацифик, што влијае на однесувањето на овогодинешниот силен El niño. „Кластерот се наоѓа во централниот дел на западниот Тихи Океан, во близина на датумската граница“, тврди професорот по атмосферски науки Paul Roundy од University of Albany (New York, USA). El Niño обично го промовира затоплувањето на источниот тропски Пацифик, кој ги обликува атмосферските услови и временските модели ширум ...

Многумина се колнат во редовна детоксикација на телото. Но, колку е всушност таа е корисна? И дали може да биде штетна? Што е детоксикација? Тоа е процес во кој се користат одредени производи или методи за чистење на телото и се земаат хербални препарати или суплементи за отстранување на таканаречените токсини од него. Детоксикацијата на телото во последно време е многу популарна на социјалните мрежи, а ја промовираат главно брендови кои нудат ...

Во еден од најтрагичните примери за влијанието на човековата активност врз природниот свет, додото, легендарната птица што не лета, исчезна од лицето на земјата во 17 век, само неколку децении откако беше откриена од холандските колонијални војници на остров во Индискиот Океан. Но, денес постои надеж дека наскоро би можеле да го видиме враќањето на додото, благодарение на соработката помеѓу конзерваторите во Маурициус и компанијата за генетско ...

Ниската енергија и постојаниот замор можат да бидат крајно фрустрирачки за справување со нив, посебно ако не можете точно да го одредите коренот на проблемот. Без разлика колку спиете или колку кофеин консумирате, може да се борите со замор во текот на денот. Како што се испостави, една од најважните области на кои треба да се обрне внимание е вашата исхрана. Внесувањето на вистинските хранливи материи во вашите оброци е клучен дел за да му ...

Исхраната има прилично големо влијание врз здравјето на срцето, но и врз нивото на шеќер во крвта. Било заклучено дека јадењето грст јаткасти плодови за појадок е подобро отколку јајце. Ако го замените јајцето со 25 до 28 грама јаткасти плодови, можете да го намалите ризикот од кардиоваскуларни болести за 17 отсто, заклучиле истражувачите. Научна рецензија, објавен во списанието BMC Medicine, покажа дека нема корист од замена на рибите и ...

Кантарионот е познато растение со различни користи за организмот, вклучувајќи ги придобивките за кожата, симптомите на депресија и настинки. Многумина го користат како прва помош за изгореници и рани, но неговите својства против стареење го прават одличен зачувувач на младоста. Кантарионот содржи флавоноиди во листовите, што помага во борбата против слободните радикали во воздухот, кои можат да ја оштетат кожата. Антиоксидансите во растението го ...

Регионот се крена на нозе по исчезнувањето на 14 годишната Вања на која и се изгуби трагот во центарот на Скопје. Три дена нема информација ниту каде е ниту што се случи утрото во понеделникот откако таа излегла на пат кон училиште. Мајката Зорица за Сител вели постојано е во комуникација со полицијата а за потрагата е формиран посебен штаб во МВР. Се прегледуваат камери, социјални мрежи, телефони, се сослушуваат сите од кои може да излезе ...

14-годишната Вања Ѓорчевска е последното од неколку исчезнати деца за кои не се знае што се случило со нив. Нејзината фотографија сега е и на интернет-страницата на МВР, каде се објавуваат основните информации за исчезнати луѓе. Од девојчето веќе ден и половина нема ниту трага, ниту глас. Случајот со Вања го актуелизираше прашањето за брзината со која службите работат на ваквите случаи и кои се механизмите кои граѓаните ги имаат на располагање. ...

Открива дека се случило да и се јави новинар кој се претставил како инспектор, со цел да дознае повеќе информации за настанот, и истиот веднаш го пријавила во полиција. Имаме доверба во полицијата, максимално се ангажирани во потрагата по мојата ќерка. Не ме прашувајте како сум, како би можела да бидам. Се трудам да останам силна, да бидам од корист, а имам и друго дете за кое морам да се држам, за „ФОКУС” вели Зорица, мајка на 14-годишната Вања ...

Малолетната Вања Ѓорчевска се уште не е пронајдена, интензивни активности за нејзино пронаоѓање ќе продолжат да се спроведуваат во текот на ноќта. – Министерството за внатешни работи ја известува јавноста дека се преземаат интензивни мерки и активности за пронаоѓање на В.Ѓ. (14) откако денеска (27.11.2023) во 08.35 часот З.Ѓ. од Скопје пријави дека се сомнева дека нејзината ќерка В.Ѓ. (14) е исчезната. За решавање на случајот и пронаоѓање на ...

Постојат неколку пречки што луѓето би требало да ги надминат во нивната потрага да ја колонизираат Месечината, како што се изворите на воздух, храна, енергија и вода. Иако сето тоа сè уште изгледа како научна фантастика, сепак е направен барем чекор кон реализација на барем еден од овие предуслови. Имено, новата анализа на лунарните карпи собрани за време на мисиите на НАСА Аполо за прв пат откри присуство на водород. Како што пишува порталот ...

„Кинеската Атлантида“, Lion City, заборавен подводен град, се наоѓа на 40 метри под површината на езерото Qiandao во источна Кина, создавајќи фасцинантна археолошка мистерија. Откриен во 2001 година, градот го изненади светот со речиси совршеното зачувување, а од 2017 година стана дестинација за нуркачи и љубопитни туристи. Овој град порано бил моќен центар, а сега стана туристичка атракција, неколку години откако неговите жители биле ...

Психијатрите признаваат дека е тешко однапред да се предвиди дали некое лице е повеќе склоно кон развој на психолошки проблеми поради киднапирање. Како затворениците кои Хамас почна да ги ослободува ќе се опорават од психолошката траума од заробеништво по нападот на палестинската милитантна група врз Израел на 7 октомври? Тоа е тешко прашање за одговор, велат експертите, бидејќи способноста на поранешните заложници да закрепнат варира многу и ...

Leedsichthys problematicus може да го поништи парадоксот на коскената риба. Научниците долго време се мачеле да објаснат зошто коскените риби се толку мали: најтешката – океанската sunfish – е само 2,3 метрички тони, но ‘рскавичните риби како китовите ајкули можат да тежат до 34 метрички тони. Сега, новото истражување на античкит џин сугерира дека оваа модерна разлика е само еволутивна несреќа. Коскените риби, кои сочинуваат околу 95% од сите ...

НАСА спровела неверојатен експеримент со идентични близнаци за да го истражи влијанието на вселената врз човечкото тело. Астронаутите Скот и Марк Кели од САД учествувале во едногодишната мисија, при што Скот отпатувал во вселената, а Марк останал на Земјата. Скот заминал за Меѓународната вселенска станица на 27 март 2015 година и се вратил на 1 март 2016 година. По нивното враќање, истражувачите проучувале различни аспекти на здравјето на ...

Источноафриканскиот расцеп (EAR) е моментално најголемиот познат континентален јаз на Земјата. Со години ги фасцинира геолозите и експертите. Овогодишната студијата користејќи компјутерски модели и GPS сателитски податоци се чини дека нуди објаснување за овој геолошки феномен. Инаку, пукнатините на Земјата се предизвикани од движењето на тектонските плочи, што предизвикува истегнување и пукање на Земјината кора и обвивка. Овој процес обично ...

Растечката популација на таканаречените „суперпрасиња“, кои тешко можат да се искоренат во Канада, се заканува да се рашири јужно од границите на земјата. Во исто време, државите на северот на САД, како Минесота, Северна Дакота и Монтана, преземаат чекори за да се спречи „инвазијата“ на овие диви животни. Во Канада, дивите свињи кои шетаат во Алберта, Саскачеван и Манитоба претставуваат нова закана, пренесува АП. „Суперсвињите се полоши од ...

Ризикот од вулканска ерупција на полуостровот Рејкјанес во југозападен Исланд останува многу висок, со деформација на тлото и земјотреси долж делот на магмата – речиси вертикален подземен тунел што се протега од комората на магмата до површината на Земјата. Магматската јама долга 15 километри се протега од Сунднук на североистокот на полуостровот до градот Гриндавик и понатаму кон морето. Создаден е по илјадници земјотреси што го погодија ...

Најголемата санта мраз во светот, позната како А23а, која се отцепи од брегот на Атлантикот во 1986 година, по повеќе од триесет години заглавена во Веделското Море, конечно го започна своето патување. Ледениот остров, кој се простира на речиси 4.000 квадратни километри, двојно поголем од Лондон, а достигнува висина од околу 400 метри, во последните неколку години плови со брзина на ветрот и морските струи. Во моментов го минува северниот врв на ...

Веројатно барем еднаш во животот сте се мокреле под туш. Не изгледа тоа како некоја лоша идеја, всушност. Мокрењето под туш може да изгледа како еколошки добра практика, но има свои потенцијални негативни ефекти, особено за жените. Иако заштедува вода, постои опасност таа да стане навика која влијае на вашето тело. Физиотерапевтот, Ylenia Degli Esposti, предупредува дека честото мокрење под туш може да го услови мозокот да го поврзе звукот на ...

Во зависност од видот на даската за сечење што ја користите во кујната, вашите садови може да бидат контаминирани со микропластика. На пример, сечењето моркови на пластична табла може да произведе дури 15 милиграми микропластика по сечење, што е приближно 50 грама годишно – тежина на десет пластични кредитни картички. Неодамнешната студија објавена во списанието „Екотоксикологија и јавно здравје“ дава загрижувачка проценка за вкупната годишна ...

Научниците од University of Texas и University of Delaware открија дека едноклеточниот организам како бактеријата Escherichia coli може да формира спомени и да ги пренесе на идните генерации, и покрај тоа што нема мозок и нервен систем. Иако E. coli е еден од најпроучените организми на Земјата, истражувачите открија неочекувани начини на кои таа преживува и се шири. Системот за меморија ѝ овозможува да „се сеќава“ на минатите искуства со часови ...

Измамата со километражата е алармантен тренд на пазарот на половни автомобили и е особено честа појава кај постарите возила. Со секој километар поминат од нечесен механичар, вредноста на автомобилот се зголемува, оставајќи ги купувачите измамени за неговата вистинска вредност. За подобро да ја разбереме врската помеѓу вратената километража и цените на возилата, анализиравме милиони извештаи за историјата на автомобилите во 11 европски земји – ...

Се очекува мисијата да обезбеди увид во формирањето на планетите и знаењето што би можело да се искористи во напорите за изградба на одбранбен систем против можните удари на астероиди со Земјата на судниот ден. За околу пет и пол години, предвидуваат астрономите, астероид со широчина на Empire State Building ќе прелета низ вселената на 20.000 милји од Земјата, уникатен настан во модерната историја. Кога тоа ќе се случи, вселенското летало ...

Отпечатоците се различни од сите други познати отпечатоци од диносауруси, рече палеонтологот Рафаел Коста. Бразилските научници во четвртокот објавија дека откриле нов вид диносаурус, брзо животно кое живеело во пустина во раниот период на креда и било идентификувано по неговите отпечатоци. Новиот вид, наречен Farlowichnus rapidus, бил мало месојадно животно високо околу 60-90 см, според научниците. Откритието е објавено во научното списание ...

Новото истражување ја нагласува потребата да се одговори на потенцијалните здравствени ризици поврзани со истражувањето на длабоката вселена, со посебен фокус на заштита на сексуалното здравје на астронаутите. Истражувањето на вселената може да има непредвидени последици врз човечкото тело, бидејќи една неодамнешна студија на стаорци изложени на симулирани вселенски средини открива потенцијална врска помеѓу бестежинската состојба, вселенското ...

За СЗО (WHO) влошувањето на економската нееднаквост е уште една опасност бидејќи најмалку образованите и луѓето со најниски примања се оние со најлоши практики. Прекумерната употреба на антибиотици опасно ја поткопува нивната ефикасност и ја зголемува отпорноста што може да биде одговорна за 10 милиони смртни случаи годишно во светот до 2050 година, предупреди во четвртокот европскиот огранок на Светската здравствена организација (WHO). Развојот ...

Интересна приказна за непознато чудовиште неодамна се појави во британските медиуми откако Christopher McEleny, генерален секретар на партијата Alba поднесе барање за слобода на информации (FOI) до Градскиот совет на Inverclyde (Scotland, UK). Инцидентот, исто така објавен од The Strathearn Herald во 1980 година, вклучувал човек по име Charles Rankin кој во 1942 година, со друго неименувано лице, открил „труп на животно каков што и двајцата ...

Маснотиите што се акумулираат во пределот на стомакот, но не било која маснотија во секое време, може да влијае на мозокот. Една нова студија ги поврзува висцералните, или абдоминалните маснотии во четириесеттите и педесеттите години со подоцнежна дијагноза на Алцхајмерова болест. Научниците истакнуваат дека виновникот за тоа не е никакво наталожено сало. Тие објаснуваат дека тоа е стомачна маст насобрана длабоко во стомакот, која ги опкружува ...

Скопје

9ᴼ/9ᴼ
0.51
87%
1012

Белград

1ᴼ/1ᴼ
6.17
76%
1018

Софија

11ᴼ/9ᴼ
4.63
87%
1014

Сараево

6ᴼ/6ᴼ
7.45
60%
1015

Љубљана

2ᴼ/0ᴼ
1.54
95%
1021

Атина

21ᴼ/17ᴼ
2.24
83%
1015

Тирана

12ᴼ/12ᴼ
1.54
88%
1014

Подгорица

14ᴼ/10ᴼ
0.0
82%
1013
Currency

61.62

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $