Руското тактичко нуклеарно оружје би можело да пристигне во Белорусија уште ова лето, откри денеска рускиот претседател. Москва ја завршува изградбата на специјализиран објект за складирање на такво оружје, во услови на постојани повици од Минск да го распореди на нејзина почва, додаде тој. Локацијата во Белорусија ќе биде готова до 1 јули, изјави Путин за телевизијата Русија 24. Претседателот рече дека Москва не планира да му ја предаде ...

Поради основано сомнение дека сториле кривични дела - Силување на дете кое не наполнило 15 години, согласно член 188, Прикажување порнографски материјал на дете по член 193 и Задоволување на полови страсти пред друг согласно член 190 од Кривичниот законик, Основното јавно обвинителство Струга денеска поведе истрага против две лица, на возраст од 56 и 68 години. ОЈО Струга поднесе и барање за поведување подготвителна постапка против еден ...

Одбојкаркоте на Работнички Скопје ја одбранија ланската куп титула со триумф над Наковски Волеј со 3:1 (23:25, 25:18, 30:28, 25:16) во финалето на турнирот во Радовиш. Струмичкиот клуб го доби првиот сет, но скопјанките направија пресврт и на крајот му се израдуваа на пехарот притоа недозволувајќи Наковски волеј да се реваншира за поразот во финалето пред две години. Тамара Стојанова со 17 поени беше најефикасна во победничкиот состав. Кај ...

Новиот тренер на Баерн, Томас Тухел, е уверен дека клубот би бил во игра за титулата во Премиер лигата. - Премиер лигата на Англија е исклучително силен турнир, тоа е најголемиот предизвик во Европа. Но, Баерн ќе се бореше за титулата во Премиер лигата благодарение на широчината и длабочината на тимот. Секако, го знам составот на Баерн, продолжив да гледам фудбал, бидејќи тоа ми го подобрува денот. Ова ми стана навика. Мора да почекате и да ...

Пјер-Емерик Обамејанг би можел да ја продолжи кариерата во Италија. Според „La Gazetta dello Sport“, Интер е заинтересиран за габонскиот напаѓач. „Нероаѕурите“ размислуваат да го ангажираат напаѓачот на Челзи во случај Ромелу Лукаку да замине. Обамејанг престана да биде важен играч во Челзи, што може да придонесе за профитабилен договор, според италијанскиот клуб. Интер е заинтересиран и за Роберто Фирмино. Раководството веќе се сретнало со ...

Повеќе од 2.000 илегални мигранти пристигнале во Италија во последните 24 часа, објавија денеска локалните медиуми. Италијанската крајбрежна стража, финансиската полиција и хуманитарниот спасувачки брод „Луиз Мишел“ спасија неколку чамци со мигранти, главно од земјите во регионот Сахел во Западна Африка, вклучително и Брегот на Слоновата Коска, Камерун, Гамбија, Гвинеја, Мали и Нигер, соопшти државната јави италијанската новинска агенција АНСА. ...

Бунтовниците Хути во Јемен најавија строги ограничувања на хуманитарните летови кои пристигнуваат во Сана. Управата за цивилно воздухопловство управувана од Хутите соопшти дека ниту еден хуманитарен авион нема да слета во Сана меѓу 25 и 30 март. Во соопштението се наведува дека вакви летови до Сана ќе бидат дозволени само во петок. Хутите поддржани од Иран рекоа дека одлуката е одговор на наводната забрана за комерцијални летови до и од ...

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од државната групација за оружје Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), значително ќе го зголеми својот производствен капацитет заради снабдување на Украина со муниција финансирана од Европската Унија, изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Најавата на Моравјецки доаѓа пред планираната посета на комесарот за внатрешен пазар на Европската комисија, Тиери Бретон, на Дезамет в понеделник. ...

Урнати се 14 дивоградби во Тенеќе маало во Кавадарци, информираа денеска од кабинетот на кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев. - На ова место според програмата за комунална изградба на општината Кавадарци, планирано е да се продолжи со кејот на реката Луда Мара и подигање зелена површина - парк. Во расчистувањето на теренот е вклучена механизација од компаниите „Ја- Ми", ,,Ас машини" и ,,Градба промет", соопштија од кабинетот на ...

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), на локалните избори што во Албанија ќе се одржат на 14 мај, ќе биде во изборна коалиција со владејачката Социјалистичка партија на премиерот Еди Рама. Договор е постигнат на денешната средба во Пустец, која со највисокото раководство на партијата, предводено од лидерот Васил Стерјовски, беше одржана со Нико Пелеши, пратеник од изборната единица ...

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и западен правец, кој долж Повардарието на места ќе засилува. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 8, а максималната ќе достигне од 17 до 23 степени. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 5, а максималната ќе достигне до 20 степени. Под ...

Жител на селото Сачево на 69-годишна возраст денеска загина откако се здобил со повреди управувајќи го својот трактор. Веста за МИА ја потврди портпаролката на СВР Струмица, Александра Трајанова. Според неа, настанот бил пријавен во полицијата околу 12 часот. -Загинатиот го управувал својот трактор во нива во село Сачево, се здобил со повреди по што починал на местото на настанот, изјави Трајанова. Увид на местото каде загинал трактористот ...

Како Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, овде во Штип организираме трибина „Младински предизвици и перспективи на локално ниво“. На оваа трибина ќе се обратам јас, градоначалникот на општина Штип, Иван Јорданов кој верувам дека има многу со што да се пофали пред младите луѓе во Штип со разни проекти реализирани за младите. Со нас е координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски кој ќе се осврне на оние моменти на пратеничката ...

Мило ми е што Унијата на млади сили ме покани на нивната трибина „младински предизвици и перспективи на локално ниво“. Ќе ги слушнеме младите затоа што тие се предвесници и на пркосот и на револуцијата, а јас осврнам на активностите кои ние како пратеничка група ги имаме во Парламентот и она кое го нудиме. Како опозиција можеме да реагираме со амандмани, меѓутоа тука е и претседателот на УМС Сергеј Попов кој ќе ги пренесе оние делови од ...

Навистина ми е драго што Унијата на млади сили ја организира оваа трибина во Штип. Дефинитивно младите се наш приоритет, не само декларативно, сите активности кои ги преземаме како локална самоуправа во изминатиот период се во насока на подобрување на младинските политики. Секогаш може подобро затоа во периодот кој ќе претстои во директна комуникација со младите ќе ги креираме политиките со нив. Секогаш кога ќе се спомнат млади не асоцира на ...

По три часа седница, Централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска одлучи наредната недела повторно да се состане. Според изјавите на претседателот Али Ахмети и на портпаролот Бујар Османи, наредниот пат најверојатно ќе има можност за внатрепартиска дебата за прашања околу партиското работење што во јавноста ги наметнаа членови кои се дел од т.н.. „Огнена група“. Ќе продолжи да се дебатира и за темата „Фронт за ...

Селекторот на холандската фудбалска репрезентација Роналд Куман ги искажа впечатоците за натпреварот од квалификацискиот турнир за ЕП 2024 против Франција (0:4). - Ја загубивме топката на 20 метри од голот и бевме казнети од големите противници. Играа премногу наивно. Жално е што многу играчи отпаднаа поради вирус, но тоа не е она за што зборуваме во моментов. Дефинитивно не одигравме добро. Не ги обвинувам само младите, очекував повеќе и од ...

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград се сретна со унгарскиот премиер Виктор Орбан и министерот за надворешни работи Петер Сијарто со кои разговараше за развојот на геополитичката ситуација, проценките, плановите, новите проекти и соработката, јави дописникот на МИА од Белград. „Со Виктор Орбан и Петер Сијарто за развојот на геополитичката ситуација, проценките, плановите, новите проекти и соработката, за иднината“, напиша Вучиќ на ...

Бројот на гласачи во вториот круг од претседателските избори во Црна Гора ќе биде поголем за 1.445 во однос на првиот круг, соопшти тамошното Министерство за внатрешни работи. Во избирачкиот список на Црна Гора, според кој изборите се одржаа на 19 март, имало 542.154 гласачи, додека според ажурираните податоци има 543.599, пренесува порталот РТЦГ. „Увид во избирачкиот список избирачот може да оствари лично, на шалтерите на подрачните единици и ...

Пораката „држете ги рацете подалеку од нашиот литиум“, која боливискиот претседател Луис Арсе им ја испрати на Американците со изјавата дека Боливија нема да се откаже од договорот со Кина за експлоатација на големите резерви на литиум, иако тоа го бара Вашингтон, одекна и во европските медиуми. Во остар одговор на изјавата на американскиот генерал Лора Ричардсон, командант на јужното крило на американската армија, дека кинеските инвестиции во ...

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го прекршила договорот со испраќањето борбени авиони МиГ-29 од советско производство во Украина. Според договорот потпишан во 1997 година, на Словачка не и беше дозволено да испраќа авиони во друга земја без согласност на Русија, соопшти федералната служба за воено-техничка соработка во Москва. Руските власти соопштија дека тоа е непријателски чин и дека Братислава ги прекршила меѓународните обврски од ...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека целиот меѓународен поредок е загрозен од руската агресија врз неговата земја, нагласувајќи дека ако Украина падне, Русија ќе продолжи понатаму. - Не се работи само за нас. Ако ние паднеме, Русија продолжува понатаму. Има земји со империјалистички амбиции кои можат да ги преземат истите агресивни чекори. Ова е многу опасно, изјави Зелнски во интервју за јапонскиот весник Јомури Шимбун (The ...

Најмалку 23 лица загинаа, а неколку десетици се повредени во торнадото и силната бура со грмотевици што синоќа зафати дел од американската сојузна држава Мисисипи, соопшти државната агенција за вонредни состојби и извести дека торнадото предизвикало материјална штета во област подолга од 160 км. Четири лица се водат како исчезнати, а тимовите за пребарување и спасување трагаат по преживеани откако невремето ја погоди областа Сивер Сити во ...

Претседателот на Државната дума на Русија, Вјачеслав Володин, смета дека е неопходно да се забрани работата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) на територијата на Русија. „Потребно е да се направат измени во законодавството со кое се забранува каква било активност на МКС на територијата на нашата земја, како и да се предвиди одговорност за промовирање и поддршка на МКС“, напиша Володин на Телеграм. Минатата недела, претпретресниот совет на МКС ...

Основачот на руската паравоена формација Вагнер објави информација дека на повеќе од 5.000 затвореници кои биле членови на оваа организација им истекол договорот и дека веќе добиле помилување од државата. Меѓу другото, Пригожин рече дека регрутирањето затвореници од руските затвори во Вагнер го намалува криминалот за 10 до 20 пати. „Во овој момент, договорот со Вагнер е истечен за повеќе од 5.000 затвореници и тие се помилувани. Процентот на ...

Статистичката рејтинг агенција Фич го намали рејтингот на аргентинскиот долг во странска валута за два степена, оставајќи ја едно ниво над банкрот. Намалувањето на рејтингот на долгот од CCC- на C сугерира дека агенцијата за рејтинг верува дека неплаќањето на долгот е „неизбежно“ и доаѓа набргу по декретот на аргентинската влада со кој локалните организации од јавниот сектор се принудени да го заменат својот долг деноминиран во странска валута ...

Поради најавен ракометен натпревар со почеток во 18 часот, Единицата за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот на територија на општина Аеродром. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, по потреба сообраќајот ќе се пренасочува од крстосницата на булевар „Србија“ со булевар „АСНОМ“ кон СЦ „Јане Сандански“ и од крстосница на булевар „Јане Сандански“ и улицата „Васко ...

Струшката полиција денеска привела три лица поради сомневање за полов напад врз малолетничка, помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени две повозрасни лица и еден малолетник. - ОВР Струга денеска ги лиши од слобода Т.Л.(57), од струшкото село Враништа, Н.К.(69) од селото Драслајца и 17-годишно лице од селото Мороишта, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „полов напад врз малолетник кој не наполнил ...

Основното јавно обвинителство Тетово донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Покрај ова, против првоосомничениот е поведена постапка и за кривично дело - предизвикување општа опасност согласно член 288 став 1 од Кривичниот законик. -Двајцата соизвршители, на 24 март, на наплатна рампа на автопатот ...

Во текот на овој месец забележан е раст на извозот на кромид, од Албанија, за македонскиот пазар, посебно од округот Корча, кој е и најголем производител на оваа градинарски култура. - Големи количини на кромид извезени се за Македонија, на чиј пазар имаше недостиг, идентично како и за Косово. Земјоделците од Корча се задоволни бидејќи имаат поголема добивка, наведуваат медиумите. Додаваат дека земјоделците се повеќе од задоволни како поради ...

Скопје

5ᴼ/5ᴼ
1.54
75%
1006

Белград

13ᴼ/7ᴼ
3.54
57%
1001

Софија

7ᴼ/5ᴼ
0.51
63%
1008

Сараево

10ᴼ/10ᴼ
3.57
58%
1005

Љубљана

6ᴼ/3ᴼ
2.57
91%
1001

Атина

17ᴼ/10ᴼ
0.45
67%
1009

Тирана

9ᴼ/9ᴼ
2.57
66%
1008

Подгорица

13ᴼ/13ᴼ
3.09
62%
1007

61.9307

57.4363

70.2274

38.2067

41.7905

62.6908

8.36289

0.74322

0.44012

0.52782

3.01186

0.69749

Злато

61749 $/kg

Сребро

729 $/kg

Платина

30891 $/kg

Паладиум

45475 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

265905 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

442 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1860 $/kg

Никел

4787 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

595 $/kg

Кобалт

6894 $/kg