Во зависност од вашите потреби во одредено време, можете да го користите за носење на вашите работи или транспорт „Trunk Car“ засега е само концепт кој истовремено служи како багаж и решение за лична мобилност. Станува збор за остварлив предлог за иднината, кој решава два сериозни проблеми – рачниот багаж и личното движење на кратки растојанија. Дизајниран е од Ли Ланпинг од истражувачкиот институт на China Electronics Technology Group ...

Податоците на Google Trends покажуваат дека овој феномен не е ограничен само на САД Во 2021 година, Kia официјално го промовираше своето ново лого со спектакуларен огномет на небото над јужнокорејскиот град Инчеон на брегот на Жолтото Море. Тогаш дури 303 пиродронови лансираа стотици огномети, поставувајќи нов Гинисов рекорд по бројот на синхронизирани беспилотни летала кои лансираат огномет. Во тоа време, од Kia рекоа дека сакале да го ...

Моќта се пренесува на задната оска преку 6-брзински мануелен менувач и со помош на активен М диференцијал Базиран на BMW M4, BMW ја претстави долго најавуваната модерна интерпретација на култниот модел 3.0 CSL познат и како „Batmobile“ од 1970-тите, со посебни детали за каросеријата и живопис инспирирани од неговиот познат предок, но тоа е само почеток. на приказната. BMW ќе произведе само 50 примероци од овој исклучителен автомобил за да ...

Електричниот мотор произведува 155 КС и 235 Nm вртежен момент, што е зголемување од 37 КС и 15 Nm во споредба со Fiat 500e Abarth го претстави својот прв целосно електричен модел базиран на Fiat 500e со голем број подобрувања фокусирани на перформансите. Abarth 500e добива специјален поагресивен боди комплет, спортски поставки на шасијата, помоќен електричен мотор, нови режими на возење и генератор на звук што прави да звучи како да има ...

Со денешната одлука на РКЕ се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,50% во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија од 23.11.2022 година Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ...

Првиот автомобил од Sony и Honda се очекува во 2025 година Се чини дека новата идеја на маркетинг експертите и инженерите во автомобилската индустрија е да внесат што повеќе забава во автомобилите. Ако не за возачот, тогаш барем за патниците. Со новата BMW Серија 7, на пример, како опција доаѓа огромен екран на задните седишта. Tesla има некои основни игри во своите модели, но се чини дека со новиот автомобил на Sony, кој се создава во ...

Неименуваниот концепт има ниска силуета со изразени браници, фиксиран покрив и две големи Gullwing врати. Mazda неодамна ги почести оние кои ја следеа презентацијата на нивната среднорочна стратегија за електрификација до 2030 година. Откако Mazda објави обновен фокус на електрификацијата преку зголемување на инвестициите и ажурирање на глобалниот сооднос на продажбата на EV на 40 проценти до 2030 година, Mazda покажа концепт во стилот на ...

ЕУ има амбициозна цел до 2030 година да произведе 20 отсто од светските потреби за полупроводници Донекаде неодговорно, земјите од Европската унија со текот на годините дозволија многу стратешки индустрии да се преселат на истокот. А тогаш се појавува недостиг на одредени производи и истите тие земји сфаќаат дека локалната индустрија ги поддржува локалните производители. Конкретно, корејските производители на чипови прво (сосема нормално) ги ...

Со денешната одлука на РКЕ се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,89% во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија од 22.11.2022 година Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ...

Октомври е трет месец по ред во кој е забележан раст на продажбата на нови автомобили во Европа, а главната причина е стабилизација на пазарот на компоненти Сепак, производителите на автомобили се загрижени дека влошувањето на економските услови може да ги оддалечи купувачите од купување нов автомобил. Во текот на октомври е забележан 14% поголем број на нови регистрации во однос на истиот месец лани, а до клиентите се испорачани 910.753 ...

„Имаме легендарни брендови, Golf и GTI. Би било лудо да ги оставиме да умрат. Сепак, имињата би можеле малку да се променат“ Ова лето, извештаите од Германија сугерираа дека сегашниот Volkswagen Golf би можел да биде последен бидејќи германскиот производител се фокусира на електрични возила. Меѓутоа, во интервју за Autocar, извршниот директор на Volkswagen Passenger Cars, Томас Шефер, сугерира дека тоа не е така. „Нема шанси да се откажеме ...

Со денешната одлука на РКЕ се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,82% во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија од 18.11.2022 година Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се ...

Возачот на Red Bull, Макс Верстапен триумфираше на трката за ГН на Абу Даби, со која e спуштена завесата на овогодинешниот шампионат во Formula 1 Последната трка од сезоната го означи и крајот на кариерата на четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел, кој на „Јас Марина“ го освои 10-то место. Холанѓанецот, кој ја обезбеди титулата уште во октомври, на последната трка по 15-ти пат се најде на највисокото скалило на подиумот и со тоа ...

Со трката во Абу Даби се спушти „завесата“ на прилично долгата сезона во Formula 1 во која се збогувавме со неколку возачи, а следната година на гридот се доаѓаат некои нови „клинци“ и се враќаат некои поискусни колеги. Сепак, Големата награда на Абу Даби сигурно ќе остане запаметена по збогувањето со една од легендите на овој спорт – Себастијан Фетел Тивкото момче од Хепенхајм последната трка во кариерата ја возеше во зелениот Aston Martin, ...

Со денешната одлука на РКЕ се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,12% во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија од 16.11.2022 година Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се ...

Ако влезе во производство, bZ Compact SUV најверојатно ќе се позиционира под bZ4X во линијата на јапонскиот производител Toyota го претстави концептот bZ Compact SUV, кој изгледа како најава за можен влез во сегментот на компактни електрични теренци. Студијата, која не изгледа премногу далеку од сериското возило, има за цел да покаже што претставуваат возилата со нулта емисија од еколошка гледна точка, испорачани во забавен и привлечен пакет ...

Серискиот Dakar изобилува со персоналитет, особено кога е опремен со пакетот Rally Design со бои од натпреварувачките 911-ки Токму кога мислевте дека 911 не може да стане поинтересен, Porsche го претстави својот најпознат модел Dakar со погон на четири тркала кој нема да има проблеми да ги замени автопатиштата со теренски патеки. Заборавете на шпионските фотографии од мрачните, мат црни прототип модели, бидејќи серискиот Dakar изобилува со ...

Потрошувачка на гориво според патниот компјутер и вистинска потрошувачка кај некои автомобили многу се разликува Германскиот авто-клуб ADAC ги тестирал разликите помеѓу просечната потрошувачка на патниот компјутер на автомобилот и вистинската потрошувачка на гориво. Потрошувачката прикажана на патниот компјутер често е неточна. Само околу една третина од сите модели покажуваат точни вредности. Каде се најголемите отстапувања? Екраните во ...

Toyota вели дека втората генерација на платформата TNGA резултира со подобар одговор на управувачот во свиоци и подобра стабилност при возење на правец Со новиот Prius, Toyota започна ревизија на палетата на своите најпознати хибридни модели, што го прави новиот модел значително подинамичен, простран и визуелно попривлечен од неговите претходници. Значајни подобрувања се направени и на plug-in хибридната погонска група. Најголемите промени ...

Се чини дека моделот Sanderо ќе остане важна мамка за клиентите, но идејата е да се тргне и во сегменти каде маржите и профитот се многу повисоки Прво Volkswagen го направи тоа со Škoda, а по истиот пат изгледа ќе оди и Renault со Dacia. Ако се сеќавате, автомобилите на Škoda некое време беа евтини, најчесто на постарите платформи на Volswagen, а потоа по одличните продажни бројки, цените и квалитетот почнаа да растат. Renault сега цели на ...

Предуслов за користење на услугата е активна сметка на Škoda Connect и активиран далечински пристап до возилото Производителите на автомобили се обидуваат на секој можен начин да им се приближат на клиентите, а Škoda е една од нив. Чешкиот производител на автомобили развил нова услуга која е наменета да го олесни паркирањето во различни европски земји. Pay to Park им овозможува на корисниците да ја користат апликацијата на производителот на ...

Huracan Sterrato ќе биде суперавтомобил што ќе можете да го возите надвор од патот и како таков ќе ги содржи сите потребни модификации за тоа. Воопшто не беше тајна дека Lamborghini подготвува теренска верзија на Huracan наречена Sterrato, а првите официјални фотографии без камуфлажа покажуваат колку е сличен на концептот Sterrato од 2019 година. Слично како неодамна потврдениот Porsche 911 Dakar, Huracan Sterrato, кој ќе биде официјално ...

Во Волфсбург задоволно тријат раце, бидејќи за само две години направиле и продале 500.000 електрични автомобили од семејството ID Првите електрични Volkswagen автомобили (ID.3) беа испорачани на клиентите во октомври 2020 година. Само две години подоцна, со значително проширување на палетата на модели од семејството ID, во Волфсбург одбележаa 500.000 продадени примероци на автомобили кои не се возат со мотори со внатрешно согорување, што е ...

Со денешната одлука на РКЕ се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,77% во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија од 14.11.2022 година Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ...

Компанијата Rimac Automobili на својот канал на YouTube објави видео од подвигот на својот електричен хиперавтомобил Nevera, кој постави нов рекорд за максимална брзина за сериски електрични автомобили Nevera во Германија постигнала брзина од дури 412 km/h, а зад воланот бил Мирослав Зрнчевиќ, главниот тест-возач на компанијата Rimac Automobili. „Неверојатната брзина од 412 km/h не е нешто што го правите секој ден. Кога решивме да ја ...

Помалиот теренец на Porsche кој нема да се придвижува од мотор со внатрешно согорување, во најмоќната верзија ќе има повеќе од 600 коњски сили и 1.000 Nm вртежен момент Очигледно, во Porsche биле принудени да ги корегираат претходните планови според кои електричниот теренец Macan требаше да им биде достапен на купувачите од следната година, а причината се познатите проблеми со испораката на микрочипови, кои, за жал, ги расипуваат плановите ...

Дигиталната ера ги инспирираше производителите на автомобили да ги редизајнираат своите логоа во текот на изминатите неколку години, а меѓу нив сега е и Audi. Многу компании се одлучија за дводимензионален дизајн кој ги прави логоата конзистентни во сите медиуми, од компјутерските екрани до предната решетка. Во Audi решија да се се приклучат на трендот и воведоа нов 2D дизајн на логото за своите возила и брендирање. Четирите прстени се ...

Идејата е во блиска иднина Continetal ќе напредува до ниво FBS 3, кога целиот систем за сопирање нема да користи течност за сопирачките Германскиот производител на делови за автомобилската индустрија Continetal има нов систем за сопирање, а веќе има собрано речиси две милијарди долари нарачки. Системот е планиран за производство во 2025 година, а прв клиент е производител на автомобили од САД. Continental ќе им овозможи на своите клиенти да ...

Тие не веруваат дека возилата со внатрешно согорување и хибридните возила ќе претставуваат помалку од 40 проценти од пазарот во 2040 година Францускиот производител на автомобили се здружи со кинескиот Geely и потпиша партнерство за формирање на нова компанија фокусирана на развој, производство и снабдување на хибриди и мотори со внатрешно согорување со „висока ефикасност“. И, според главниот финансиски директор на Renault, Тиери Пиетон, ...

Од неговата премиера овој август на Монтерејската недела на автомобили, малку е откриено за моделот Mistral Сега од Молсхајм решија да го прекинат молкот и да откријат некои нови информации. Она што особено одекна е дека Mistral во Top Speed режим на работа ќе може да оди побрзо од неговиот духовен претходник – Veyron Grand Sport Vitesse успеа да достигне 408,84 km/h во 2013 година. Емилио Сцерво, технолошки директор во групацијата Bugatti ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
1.54
87%
1023

Белград

2ᴼ/2ᴼ
2.57
98%
1023

Софија

2ᴼ/0ᴼ
2.06
95%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.6
79%
1026

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
1.03
95%
1023

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.02
71%
1015

Тирана

1ᴼ/1ᴼ
0.51
93%
1019

Подгорица

10ᴼ/5ᴼ
3.09
53%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Сребро

673 $/kg

Платина

30851 $/kg

Паладиум

59634 $/kg

Злато

54824 $/kg

Родиум

416740 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Олово

436 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Цинк

602 $/kg

Калај

4617 $/kg

Никел

5346 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Кобалт

10546 $/kg