Барате места за одмор во Европа кои се полни со култура, но не се толку познати како туристички дестинации? Три одлични места за почеток се овогодинешните европски престолнини на културата – Веспрем во Унгарија, Темишвар во Романија и Елеусина во Грција. Европската комисија ги избира европските престолнини на културата неколку години однапред. Во текот на годината секој избран град ќе има програма со настани чија цел е да го истакне културното ...

Иако многумина знаат за ангелите чувари, многумина не знаат дека секој од нас има свое духовно животно кое носи посебна порака за важните лекции што мораме да ги научиме во текот на нашиот живот. Во зависност од тоа во која недела од месецот сте родени, постојат одредени лекции што треба да ги научите додека растете во овој живот. Доколку се забавувавте со овој тест, можеби ќе сакате да направите и друг за да откриете што ви е потребно за мир и ...

Во продолжение прочитајте дел од најпознатите цитати на Том Хенкс, еден од најдобрите холивудски актери на сите времиња! „Секогаш можете да се обидете да направите нешто. Продолжете напред. Продолжете да правите нови работи.” „Љубезноста секогаш помага.“ „Единствениот начин на кој можете вистински да го контролирате она што другите го мислат за вас е да бидете искрени цело време.“ „Никогаш не се откажувајте затоа што никогаш не знаете што ќе ...

Февруари е вториот месец во годината, а според астролозите треба да биде прилично мирен и стабилен, бидејќи ниту една планета нема да биде во ретроградна фаза. Сепак, можно е овие 3 хороскопски знаци да се соочат со одредени предизвици: Лав Февруари за вас ќе биде месец на промени, но за навистина да ја направите промената во животот, првин ќе треба да ја научите лекцијата. Ако направите грешка, не го сметајте тоа за голем неуспех туку како ...

Луда торта или „депресивна торта“ е познат американски рецепт за торта без јајца, а во некои рецепти и без млеко. Токму поради тоа што не бара многу состојки, овој рецепт се поврзува со периодот на Големата депресија односно големата економска криза која ги зафатила речиси сите западноевропски и северноамерикански држави во раните 1930-ти. Потребни состојки: Потребни состојки за глазура: Начин на подготовка: 1. Во поголем сад измешајте ги ...

Рибите се знакот во кој Венера најдобро се чувствува и ги истакнува најубавите работи – уметност, танц, песна, поезија, бајковити фотографии, љубов и романси со среќен крај. Ова ќе биде знак и за најчистата безусловна љубов без очекувања и лаги кои произлегуваат од егото. Венера нема да биде оптоварена со морал и општествени конвенции, таа ќе сака само љубов. Ќе биде среќна и расположена, романтична и убава, полна со имагинација. За време на ...

Авантурата наречена „љубов“ може да биде навистина возбудлива. Но, понекогаш потрагата по партнер може да биде навистина фрустрирачка. Од друга страна, за да имате одлична врска, треба да бидете подготвени да вложите труд. Но, што треба да направите кога ќе посакате да се откажете од љубовта? Прочитајте во продолжение. 1. Љубовта може да ви помогне да научите одредени лекции Неуспешната врска може да биде фрустрирачко, потресно и депресивно ...

Едно е да се грижите за вашето емоционално, ментално и физичко здравје, а друго е всушност да го спроведувате тоа во пракса од ден на ден. Постои начин да откриете дали навистина имате самодоверба колку што мислите или само се залажувате. Во продолжение прочитајте кои се знаците кои ќе ви покажат дека не чувствувате доволно љубов кон себе. Постојано сте исцрпени Заморот е знак дека не го слушате вашето тело и не одговарате соодветно на неговите ...

Ако барате рецепт за појадок кој не само што ќе ве држи сити туку и полни со енергија во текот на целиот ден, нема да погрешите доколку додадете протеини во вашата овесна каша. Овесната каша е полна со витамини, хранливи материи, антиоксиданси, квалитетни јаглехидрати и, се разбира, растителни влакна. Освен тоа, таа е брза и лесна за подготовка. Иако овесната каша нуди мноштво здравствени придобивки како намалување на ризикот од срцеви ...

Февруари ќе биде во знакот на транзитот на Венера во Риби која ќе ни донесе можност за романса и зголемена љубовна енергија. Според астролозите, овие 3 хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во љубовта во февруари: Овен Можно е силно да се заљубите, но во исто време и да ја зачувате својата разумност. Уживајте со пријателите, забавувајте се, и дајте си шанса да запознаете нова личност. Ако се заљубите, дајте си време и простор да се ...

Исхраната е исклучително важна за имунитетот и општото здравје на организмот. Дали знаевте дека одредени намирници можат да ви помогнат да ја ублажите болката во зглобовите? Со текот на годините, функционалноста на колената и зглобовите се менува бидејќи мускулите стануваат помалку флексибилни. Тоа се јавува како резултат на недостаток на магнезиум, витамини, калциум, силициум и калиум во организмот. Затоа ви споделуваме рецепт за пијалак кој ...

Искажувањето благодарност може да биде предизвик кога се соочуваме со осаменост или токсична врска, работа или здравствени проблеми. Сепак, кога сте обесхрабрени или оптоварени со негативни мисли, постојат неколку работи што можете да ги направите за да се чувствувате подобро. Зошто е тешко да се покаже благодарноста? На некои полесно им доаѓа чувството на благодарност, а некои, пак, имаат навика да се фокусираат на негативното. Една од ...

Дали сте од оние кои сакаат да го започнат денот со нешто слатко? Денес ви предлагаме рецепт за здрави колачи за појадок чии нутриционистички хранливи состојки можете да ги најдете и во класичната овесна каша. Потребни состојки: Начин на подготовка: 1. Излупете ја зрелата банана и изгмечете ја со виљушка. Во сад истурете го растопеното кокосово масло и млекото. 2. Додадете прашок за пециво, цимет и овесна каша. Добро измешајте. 3. Додадете ги ...

Правилната и урамнотежена исхрана богата со витамини и хранливи материи е неопходна доколку сакате да останете здрави. Сепак, понекогаш е навистина предизвик сите оброци да бидат здрави и урамнотежени и секој од нив да содржи точно количество витамини и минерали кои му се потребни на телото. Многу луѓе во вакви ситуации посегнуваат по разни додатоци во исхраната, а во овој случај најчесто се користат мултивитамините. Но, дали можете да ...

Учителите се вистински суперхерои, а доказ за тоа е учителка од Мелбурн, Австралија, која изработува плишени играчки за нејзините ученици инспирирани од нивните цртежи. Рид Паркер, татко на едно од среќните деца кои добија кадифена играчка, ги споделил креациите на интернет (учителката сака да остане анонимна). „Постојат учители кои прават неверојатни работи за своите ученици како она што го направи учителката на мојот син“, вели Паркер. ...

Полната Месечина во знакот Лав ќе пристигне на 5 февруари 2023 година, а според астролозите ќе донесе позитивни вибрации, љубов и доверба. Оваа енергија може да ни помогне да одиме напред. Иако постои подлабока и позначајна страна на енергијата на Лавот, за време на оваа полна Месечина, важно е да обратиме внимание на дел од квалитетите на овој огнен знак. Со други зборови, ќе имаме можност да се посветиме на работите што ги сакаме, да го ...

Речиси секој од нас е полн со ентузијазам и мотивација на новото работно место, но едно истражување сакало да открие колку долго трае тоа чувство односно кога луѓето почнуваат да размислуваат за нова работа. Истражувањето опфатило 5.000 вработени возрасни лица и открило дека луѓето генерално можат да „издржат“ минимум една година на новото работно место, а во просек 18 месеци, пред да почнат да размислуваат за промена. Се чини дека главните ...

Храмот Кедарнат е еден од најважните хинду храмови во Индија. Се наоѓа во северниот дел на земјата, во хималајскиот синџир Гарвал, на изворот на реката Мандакини, на височина од 3584 метри. Храмот не само што се наоѓа на живописна локација туку може да се пофали и со неверојатна приказна. За Хиндусите, Кедарнат е суштинска точка на неколку хинду места за аџилак затоа што го претставува еден од дванаесетте храмови на богот Шива, свето место во ...

Не пропуштајте го хороскопот за оваа недела! Овен Почнете да ја преземате контролата над својата судбина, притоа не дозволувајќи некој друг да го прави тоа наместо вас. Моќта на вашиот ум и потсвест ќе ви помогнат во тоа. Освен тоа, довербата и оптимизмот ќе играат многу важна улога во овој период. Ќе имате одлична можност да си го подобрите животот, да ги остварите соништата и да ги реализирате плановите. Бик Неопходно е да го анализирате ...

Несомнено, Елиф Шафак е една од најпознатите современи авторки чии дела се преведени на педесет јазици. Најпознатите романи на оваа повеќекратно наградувана британско-турска авторка се: „Четириесет правила на љубовта“, „Копилето од Истанбул“, „Чиракот на архитектот“ и „Трите ќерки на Ева“. Во продолжение прочитајте дел од нејзините најпознати цитати. „Секоја вистинска љубов и пријателство е приказна за неочекувана трансформација. Ако сме истата ...

Според финансискиот хороскоп за февруари 2023 година, многу хороскопски знаци ќе имаат среќа и шанси за напредување. Сепак, астролозите посочуваат дека овие 3 знаци ги очекува голема можност за подобрување на финансиската состојба. Бик Ѕвездите ви предвидуваат дека во февруари ќе имате голем успех во финансискиот сектор. Тоа значи дека вашиот досегашен труд ќе биде награден со нов извор на приход. Сепак, и покрај сите задачи и обврски, не ...

Лесно е да ги обвините другите доколку сте несреќни во животот, но што ако главните виновници се вашите постапки? Еве 4 начини на кои можеби го саботирате вашиот живот со одредени однесувања. 1. Сами се осудувате Бидете искрени и размислете колку време трошите размислувајќи за сите ваши недостатоци. Колку често се гледате во огледало и го мразите она што го гледате? Колку често се сметате за губитник затоа што не можете нешто да постигнете? ...

Не можете да заспиете ноќе? Претераното размислување ве држи будни? Ако се борите со непроспиени ноќи тогаш следете ги овие совети. 1. Запишете ги вашите мисли Ако вашиот ум е преплавен со разноразни мисли ноќе, тогаш запишувањето на сето она што ве мачи може да биде одлична идеја да престанете да размислувате пред спиење. Тоа може и да го подобри вашиот сон. Почнете да пишувате дневник 15-20 минути секоја вечер пред спиење така што ќе запишете ...

Според најновата студија од Универзитетот Колумбија во Њујорк, само 5 минути пешачење на секој половина час може да ублажи дел од штетните ефекти од долгото седење. Имено, постојат многу истражувања според кои неколку часовното седење како она во канцелариски услови, претставува опасност по здравјето, дури и за оние кои редовно вежбаат. Истражувачите откриле дека 5 минути пешачење на секои 30 минути може значително да ги намали и шеќерот и ...

Малото вулканско езеро Ниос во Камерун е познато како најсмртоносното езеро во светот од 1986 година, кога овде животот го загубиле повеќе од 1.700 луѓе и повеќе од 3.500 животни. Иако сето ова звучи како некоја хорор приказна, тоа навистина се случило и некако ги потврдило митовите и легендите кои со децении кружат за езерото старо 400 години. Пред вулканската ерупција на 21 август 1986 година се слушнал некаков татнеж или гром кој ги разбудил ...

Февруари е време кога зимата е во завршна фаза и кога полека се навестува доаѓањето на пролетта. Ова е и најповолниот период од годината, така што секој ден можете да сретнете нови можности на патот. Дознајте кои 3 датуми во февруари ќе бидат особено среќни според астролозите. 2 февруари – датум на огледало На овој ден ја имаме серијата 02-02 која го претставува датумот на огледалото, бидејќи ни помага да ги отвориме очите не само за она што се ...

Февруари е последниот месец од зимата, а според астролозите ќе биде особено поволен бидејќи ниту една од планетите нема да биде во ретроградна фаза. Покрај тоа, во февруари нè очекуваат два важни астро настани – на 11 февруари, транзитот на Меркур во Водолија и на 20 февруари транзитот на Венера во знакот Овен. Во продолжение прочитајте кои хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во февруари 2023 година. Според астролозите, најсреќни ќе бидат ...

Queso fundido е традиционално јадење во северниот дел на Мексико кое се служи како закуска или топло мезе додека другата храна сè уште се подготвува и се служи со топли тортиљи. Потребни состојки: Начин на подготовка: 1. Загрејте ја рерната на 200 степени целзиусови. 2. Исечкајте ги пиперките и кромидот. Изрендајте ги моцарелата и двете видови сирење. 3. Исечкајте го колбасот на мали парчиња и пржете ги во тава додека не станат крцкави, околу 7 ...

За жал, кога некој глуми жртва ретко го добива она што вистински го посакува. Во продолжение прочитајте ги знаците кои ќе ви укажат дека одредена личност изигрува жртва. 1. Тие не преземаат одговорност Нарцисоидните личности никогаш не сакаат да преземат одговорност, бидејќи тоа го нарушува нивниот имиџ за совршенство, што претставува обид да ги скријат сопствените грешки. 2. Тие се обидуваат да ви ја префрлат вината Тие ќе направат сè за да не ...

Астролозите посочуваат дека периодот од 22 јануари до 28 август 2023 година ќе биде особено поволен со оглед на тоа дека тукушто заврши ретроградната фаза на Уран, па така во текот на овие неколку месеци нè очекуваат позитивни промени и нови можности. Што треба да правите додека Уран се движи директно: Нови знаења Пожелно е да се вклучите во активности кои ќе ви помогнат да стекнете нови знаења и вештини. Освен тоа, Уран ќе ви помогне да бидете ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
3.09
56%
1017

Белград

1ᴼ/0ᴼ
7.72
62%
1022

Софија

1ᴼ/0ᴼ
8.23
70%
1015

Сараево

3ᴼ/3ᴼ
7.63
75%
1014

Љубљана

4ᴼ/0ᴼ
3.09
61%
1028

Атина

11ᴼ/7ᴼ
0.89
70%
1010

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
6.69
65%
1015

Подгорица

7ᴼ/4ᴼ
9.77
31%
1020

61.5865

56.9008

68.591

39.3924

42.4269

61.445

8.39827

0.80543

0.43374

0.52502

3.02284

0.69194

Злато

58267 $/kg

Сребро

701 $/kg

Платина

30820 $/kg

Паладиум

52017 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

377865 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

436 $/kg

Алуминиум

530 $/kg

Бакар

1838 $/kg

Никел

6092 $/kg

Калај

6019 $/kg

Цинк

663 $/kg

Кобалт

8436 $/kg