Традицијата за возобновување на божикни песни, по идеја на Бигорскиот манастир и со благослов на Владиката Партениј, продолжи и оваа година. – Божикната серенада како шести по ред традиционален божикен подарок од Бигорскиот манастир и бадниковите поворки е завршен и го предаваме на сите со најголема љубов. Радувајте се, веселете се, делете љубов, бидете милостиви. Христос се роди, објавија од Бигорскиот манастир. Овој видео запис ја оживува ...

„Архитектите“ на меѓународните конфликти ја мразат Украинската православна црква (УПЦ), бидејќи таа може да послужи како инструмент за помирување меѓу рускиот и украинскиот народ, рече патријархот Кирил, поглаварот на Руската православна црква (РПЦ). Затоа има барање за негово прогонство, смета тој. Во говорот во четвртокот, Кирил изрази „длабока тага и праведен гнев“ поради, како што ги нарече, „обидите на актуелните власти во Киев и нивните ...

Папата Франциск ги критикуваше законите што ја криминализираат хомосексуалноста како „неправедни“, велејќи дека Бог ги сака сите свои деца и апелираше до католичките бискупи кои ги поддржуваат таквите закони да им посакаат добредојде на ЛГБТК луѓето во црквата. „Хомосексуалноста е не е кривично дело“, изјави Фрациск во интервју за агенцијата Асошиетед прес. Тој призна дека римокатоличките бискупи во некои делови од светот поддржуваат закони кои ...

Христијанството не е само работа на култура и традиција, но секако, е дел од неа, оти тоа неизбежно пораѓа традиција, обичаи итн., во онаа мера во која културата е „холистичка визија“ (систем како збир на елементи кои создаваат нови особини) за човекот и светот. „Целината е повеќе од збирот на нејзините делови“ – Аристотел. Поентата е дека религијата и културата, а и традициите произлезени од неа, се нераскинливо поврзани. Одвојувајќи се од ...

Папата Фрањо собра во Ватикан научници, стручњаци и верски лидери на средба за Верата и науката во текот на која од аспект на конференцијата за климатските промени треба да се одржи во ноември во Глазгов, а е потпишан и Заеднички апел. Папата на учесниците им го врачи својот напишан говор во кој поттикнува на усвојување на однесувања и делувања засновани на меѓузависноста и сооговорноста со цел спротивставување на „семето на конфликтите“ кое ...

ИНТЕРВЈУ: Проф. д-р Драган Зајковски, медиевист и црковен историчар – Институт за национална историја – Скопје. Интервју дадено за МИА – Црквата и државата, две одвоени сфери, но сепак во пракса неможност да бидат целосно раздвоени, се испреплетуваат влијанија и внатрешни и надворешни и сето ова во контекст на последните случувања во светло на процесот на напорите кои се вложуваат за конечна автокефалност на нашата црква. Колку навистина ...

Методологијата на попишување, неедуцираноста на попишувачите и на попишаните, но и политиката на бојкот се дел од причините поради кои настанале компликации со пописните резултати во делот на верската определба на граѓаните, смета Даријан Сотировски, директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи. Вели дека од Државниот завод за статистика (ДЗС) не ги консултирале како Комисија пред почетокот на пописот. – Државниот ...

Последниот попис на населението во Македонија од 2021 година не може да ја утврди вистинската верска карта на дежавата. Очигледните методолошки прописти во прашалникот создале сериозни забуни кај граѓаните кои се попишувале и на крајот даваат тотално нберелевантни податоци. Единствен релевантен податок кој може да се извлече од овој попис е дека 32,17% од населението се муслимани, или запишани 590 878 лица. Можни веродостојни податоци може да се ...

Прашалникот за пописот се подготвува врз основа на меѓународни препораки и стандарди за спроведување на пописи на населението, насекаде во светот. Прашалникот за „Попис 2021“ беше јавен и достапен на веб-страницата „Попис 2021“, велат од Државниот завод за статистика (ДЗС) на прашањата кои „Нова Македонија“ вчера ги испрати, а со кои се обиде да добие објаснување околу подготовката на прашалниците за пописот и обуката на попишувачите. ...

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен го презентираше редовниот годишен извештај на Стејт департментот за верските слободи во светот. Во делот за Северна Македонија се вели дека Уставот на земјата забранува верска дискриминација и предвидува слобода на религијатa и верското изразувања. За Сeверна Македонија во извештајот за 2021 година се нотира дека Министерството за правда и другите владините министерства дискутирале за амандманите на ...

Илјадници противници на Европрајд парадата, која требаше да се одржи во септември во Белград, протестираа и покрај изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека настанот „ќе биде откажан или одложен“. Протестот беше предводен од свештеници на Српската православна црква, чии епископи велат дека „таканареченета „Парада на гордоста“ ги загрозува традиционалните семејни вредности и дека треба да биде забранета. „Спасете ги нашите деца и ...

Добра тројка е средната оценка што верските заедници во Република Северна Македонија ја добија од граѓаните за нивната социјална активност. Последното истражување на Институтот за политички истражувања-Скопје „ИПИС“ и интернет порталот „Религија.мк“, со поддршка на Фондацијата „Конрад Аденауер“, покажува дека граѓаните сакаат социјално поодговорни верски заедници, особено во овој период на енергетско-економска криза, за која стравуваат дека ...

Папата Фрањо ја прими заедничката католичко-православна работна група „Свети Иринеј“. „Со задоволство свети Иринеј ќе го прогласам наскоро за црковен учител со титула Doctor unitatis“, рече Папата. „Благодарен сум за теолошката работа што ја извршувате во служба на единството меѓу католиците и православните. Благодарност до кардиналот Кох за воведните зборови. Бев импресиониран од она што тој го рече за вашата специфична задача: заедно да барате ...

Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан им го честитат Христовото раѓање – Божик на христијаните од католичка вероисповест, кои утре ќе го слават празникот. Во честитката испратена до Скопскиот бискуп и српумишко-скопски епарх, Киро Стојанов пишува: -Радосниот празник на Христовото Рождество е спасоносниот ден во кој Синот Божји, Кој вечно се раѓа од Отецот, се роди во времето. Човекољубивиот Бог уште од почетокот го избрал човековиот род ...

Честитка по повод празникот Божиќ до бискупот Стојанов упати Реисул – Улема на ИВЗ во Македонија х.Хфз. Шаќир еф. Фетаи во која ги пренесува искрените и топли честитки од членовите на Исламската верска заедница во Македонија, како и од нејзините органи и тела, вклучувајќи ги и неговите лични честитки до бискупот Стојанов, како и до верската заедница и верниците. Во честитката Реисул-Улема на ИВЗ во Македонија, Шаќир еф. Фетаи му посакува на ...

Христијанскиот празник Бадник, денеска заеднички го прославија учениците, родителите и наставниците од различни етнички заедници од средните училишта од Куманово. Учениците во просториите на кумановската гимназија „Гоце Делчев“ имаа можност да слушнат за значењето и суштината на Бадник и Божик. Заедничкото славење на големиот христијански празник се одржува веќе 11-та година во рамки на проектот „Безбедни училишта“, кој го реализира отсекот за ...

За празникот Рождество Христово Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов упати честитка до Архиепископот охридски и македонски Г. г. Стефан и Светиот Архиерејски синод, која ја пренесуваме во целост: Ваше Блаженство! Вистинската Светлина, што го просветлува секој човек, што доаѓа на свет, нашиот Господ Исус Христос, зеде тело од Дева Марија и стана наш придружник кон Отецот на небесата. Тој, Младенец во јаслите, е наш ...

Првите луѓе на општините Дебар, Маврово и Ростуше и Центар Жупа упатија срдечни честитки до сите православни верници по повод божиќните празници. -Од мое и од име на Советот и општинската администрација на сите православни верници им го честитам еден од најголемите христијански празници, Божик. Празничните денови нека донесат радост, здравје, мир и спокој во секое семејство, насочувајќи не кон разбирање, проштевање и добра волја, како и желба за ...

„Во потрага по другиот“ – на почетокот на Новата година, свештеникот Грегор Хохберг, рабинот Андреас Начама и имамот Кадир Санчи од Куќата на едниот се среќаваат на меѓурелигиска прослава во Собата на тишината кај Бранденбуршката порта во Берлин. Прославата се пренесуваше во живо на Deutschlandfunk. „Собата на тишината треба да биде постојан повик за братство и толеранција меѓу луѓето, меѓу националностите и светогледите, постојан потсетник ...

Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка до православните верници по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ со желби за добро здравје, душевен мир и семејна благосостојба. -Во овој период од годината кога после Новогодишните празници се празнува еден од централните празници на христијанството, Божиќ, се овозможува повторно на сите граѓани кои го слават, меѓутоа и на сите кои се во нивна близина, сограѓаните, ...

Документарниот филм посветен на Бигорскиот манастир, 1000 години сведок на светлината, кој беше премиерно прикажан во петокот е екранизирање на една богата историја, темелена на цврстиот христијански дух и приказна за љубовта. Како што во едно интервју велат Сестра Ефимија и Отец Кирил, кои се учесници во филмот, „Очи кои гледаат со искреност и со љубов, секогаш перципираат убави и возвишени слики. Тоа им е заедничко и на уметниците и на ...

Мир и спокој ги спои илјадниците верници од цела Македонија кои христовото воскресение го дочекаа во Бигорскиот манастир. Конаците не беа доволни да ги сместат сите верници кои сакаа да преноќат. Повеќе од двојно луѓе од капацитетот беа најавени дека ноќта ќе ја поминат во манастирот. Ивица Мисајлевски од Кичево речиси секој Велигден го дочекува во Бигорскиот манастир. Вели, многу често оди во манастири, но никаде не е како тука. -Монасите имаат ...

Седиштето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) се „дотерува“ во пресрет утрешното пристигнување на делегацијата на Српската православна црква (СПЦ) во Скопје, објави 360 Степени. Мајстори изведуваат градежни работи околу седиштето на црквата и соборниот храм „Св.Климент Охридски“ и се чисти просторот. Делегацијата на СПЦ ќе ја предводи патријархот Порфириј а во Скопје треба да пристигне утре (23 мај). На 24 мај, ...

По еден цвет од секој верник од Р.С. Македонија за вселенскиот патријарх, така заврши денеска литургијата за неговиот именден во која молитвено учествуваа архиепископот Стефан и владиците Петар, Тимотеј, Климент и Партеније. Неколку стотици православни верници дојдоа за да посведочат за овој историски настан. Верниците воскликнуваа од радост и задоволство што конечно заедно со браќата и сестрите од сите православни цркви заедно се молеа пред ...

Многупати кога сакаме да се осврнеме на сериозни црковни прашања, ја полагаме својата тежина и интерес на големите случувања. И тоа не без причина. На крајот на краиштата, кога некој сака да се занимава со прашања поврзани со функционирањето на структурите и организациите како што се Патријаршиите и автокефалните Цркви, со многуте сложени параметри што ги сочинуваат нивните административни механизми, тој нема „луксуз“ да посвети време и енергија ...

„Вселенскиот Патријарх, што го именуваме Вселенски, а правилно треба да биде Цариградски…“, ќе рече неодамна еден мотиватор на интриги. Нормално како и секогаш и ова интрига си има цел. За воља на вистината, мотиваторот тезите постојано си ги наметнува во зависност од потребите, така и сега оспорувањето на титулата на Вселеснкиот патријарх е наменско и целно во интерес на додворување на еден друг центар што би сакал да се дефинира како ...

Единствено Свети Климент е наречен „вториот апостол Павле“, како што пишува во Житието за него блажениот Теофилакт Охридски, бидејќи она што бил апостолот Павле за Македонија, десет века потоа станал и Свети Климент Охридски. Библиска вистина е дека Бог го упатил Павле кон Европа, доаѓајќи најпрво во Македонија, како што бил повикан од „човек Македонец, кој го молеше и велеше: ,Премини во Македонија и помогни ни!‘“ (Дела 16,9). Тие два свети ...

Не дека ме нема де. Тука сум покрај куферот овде легни, онде стани. Наутро радост понеси, навечер умор донеси и стотици километри зад себе остави. Овде темели за црква стави, а онде веќе за цртање дошло време. На трето место пак, ете црква сме купиле, па договор потпишуваме. Негде и за кавга стигнувам. Со благост дур се може, а после и сечење кај што фали за да не стане од влакно ортома работата. Некогаш кај што сум бил погруб, па макар и на ...

Претседателот Стево Пендаровски, кој воедно е и врховен комнадат на армија членка на НАТО, татко на нацијата чии национални и стратешки интереси се членство во Европската Унија и прв човек на држава што е на списокот непријателски држави со легитимна цел на Владимир Путин, смета дека вториот човек на Руската Правиославна Црква, кој три дена како јанкесеџија ќе се рашетава по македонските цркви и манстири и ќе собира симпати кај македонските ...

Неодамна бев на една меѓународна конференција во Охрид на која се дебатираше и се анализираа мировните договори во Европа, пред се од религиски карактер, дефинирани како тема: „Религија, мир и толеранција и што научивме од минатото?“ Тоа беше навистина инзвонредено искуство, оплеменето со исклучително важни универзитетски професори во Европа и Светот, од кое може да се научи дека ние, (мислам на луѓето во Европа), сè уште не сме научиле ништо од ...

Скопје

2ᴼ/2ᴼ
2.57
65%
1018

Белград

0ᴼ/0ᴼ
7.2
67%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
6.69
70%
1016

Сараево

3ᴼ/3ᴼ
7.63
75%
1014

Љубљана

4ᴼ/0ᴼ
4.12
73%
1029

Атина

11ᴼ/7ᴼ
2.57
70%
1010

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
4.63
56%
1016

Подгорица

6ᴼ/4ᴼ
10.8
33%
1019

61.5865

56.9008

68.591

39.3924

42.4269

61.445

8.39827

0.80543

0.43374

0.52502

3.02284

0.69194

Злато

58267 $/kg

Сребро

701 $/kg

Платина

30820 $/kg

Паладиум

52017 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

377865 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

436 $/kg

Алуминиум

530 $/kg

Бакар

1838 $/kg

Никел

6092 $/kg

Калај

6019 $/kg

Цинк

663 $/kg

Кобалт

8436 $/kg