По ремито на Ливерпул со Манчестер Jунајтед (2:2), трката за титулата во Премиер Лигата е уште понеизвесна. Само еден бод на табелата ги дели Арсенал и Ливерпул од актуелниот шампион Манчестер Сити. Ваква неизвесност во борбата за шампионската титула во Премиер Лигата немало од сезоната 1998/1999, кога за трофејот се бореа Манчестер Јунајтед, Арсенал и Челси. На крајот Ман. Јунајтед ја освоија титулата со бод повеќе од Арсенал и четири од Челси. ...

Вршителот на должноста директор на Агенцијата за статистика на Косово, Авни Кастрати, во понеделник (8 април) рече дека сите заедници во Косово учествуваат во процесот на попис на населението, иако се појавија одредени проблеми на северот на земјата. Процесот започна на 5 април и ќе трае до 17 мај. „Во регистрацијата учествуваат сите заедници, не занемарувајќи ниту една заедница и веруваме дека вака ќе продолжиме до завршување на процесот на ...

Голманот на Баерн Минхен, Мануел Нојер, се соочува со трка со времето за да се врати навреме за првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите против Арсенал, а клубот веќе почна да прави планови за иднината на оваа позиција. Нојер поради повреда ги пропушти последните две контролни средби на германската репрезентација, како и поразите на Баерн Минхен од Борусија Дортмунд и од Хајденхајм. „Скај Германија“ и весникот „Билд“ објавија дека ...

Германија се соочува со обвинувањата на Никарагва пред највисокиот суд на Обединетите Нации во Хаг дека „го овозможила извршувањето на геноцид“ врз Палестинците со обезбедување воена и политичка поддршка на Израел. Никарагва ја тужеше Германија пред Меѓународниот суд на правдата (МСП), барајќи од судиите да преземат итни мерки за да го спречат Берлин да го снабдува Израел со оружје и друга помош, пишува АФП. Портпаролот на германското ...

Фудбалерите на Работнички, вчера во Охрид одиграа 1:1 со Воска Спорт. По мечот од клубот реагираа дека сериозно се оштетени. во 72.минута не им бил признат чист гол. „ФК Работнички е сериозно оштетен на вчерашниот натпревар против Воска спорт! Не е признат регуларен гол во 72.минута, што може да се погледне од видеото“, објави клубот на својата страница на „Фејсбук“. Работнички е деветти на табелата со 28 бода, колку што има и Воска Спорт ...

Јирген Клоп дефинитивно заминува од Ливерпул по истекот на тековната сезона. „Црвените“ се во добра позиција и се борат за шампионската титула, а медиумите во Англија објавија дека во градот владее вистинско лудило за последниот домашен меч на своите миленици. Навивачите сакаат да присуствуваат на последниот натпревар на Клоп, а цените на влезниците вртоглаво растат и најчестите коментари се дека „фановите треба да ја продадат куќата за да можат ...

Милиони луѓе денеска се надеваат на ведро небо во очекување на целосно затемнување на Сонцето. Метеоролозите предвидуваат облачно време во северниот дел на Мексико, Тексас и делови од регионот на Големите езера, јавува Би-би-си. Подобро време се очекува во западно Мексико и делови од Средниот Запад на САД, со ведро небо веројатно во Нова Англија и Канада. Целосното затемнување на Сонцето прво ќе се случи на западниот брег на Мексико. Оваа појава ...

Десетици илјади Израелци викендов демонстрираа низ целата земја против владата на Бенјамин Нетанјаху, барајќи посериозни напори за ослободување на заложниците кои Хамас ги држи шест месеци. Само во Тел Авив, како што пренесува Гардијан, на улиците излегле 100 000 луѓе. Извикувајќи „избори сега“, демонстрантите го повикаа Нетанјаху веднаш да поднесе оставка и побараа избори. Локалните медиуми јавија дека едно лице, наводно, намерно со автомобил ...

Пожар ноќеска е подметнат од страна на непознат сторител на депонијата за одлагање цврст отпад „Буково“ кај Охрид. Според информациите од ЈП „Охридски комуналец“, екипи на претпријатието веднаш биле испратени на терен, каде се преземени сите неопходни мерки за локализирање и гаснење на пожарот. „Во гаснењето на пожарот се вклучија екипите на ТППЕ од Охрид, а со специјална механизација опожарениот дел од депонијата ќе се покрива со големи ...

Априлскиот ретрограден Меркур започна на 1 април и ќе трае до 25 април, носејќи ги вообичаените тешкотии. „Меркур ретрограден“ е една од најпознатите фрази во астрологијата и за неа слушнале дури и оние кои не веруваат во влијанието на планетите врз нашиот секојдневен живот. Најновиот ретрограден танц на Меркур се одвива од 1 до 25 април и е во знакот на Овен, по што ќе се пресели на полето на Бик. Се очекува најмногу да влијае на пет ...

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека нуклеарната безбедност не е загрозена по нападот со дрон врз нуклеарната централа Запорожје во источна Украина. Во соопштението за печатот објавено на платформата X, се истакнува дека штетата на шестата единица од централата не ја загрозува нуклеарната безбедност, но дека тоа е „сериозен инцидент со потенцијал да го загрози интегритетот на системот што го содржи радијацијата во ...

Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита утрово, пред Работничкиот дом (ССМ), го почна најавениот протест за неселективно вработување, усогласување на платата согласно Законот за минимална плата и зголемување на коефициентите како додатоци на плата. – Со протестот сакаме да го искажеме нашето незадоволство од непотпишаниот анекс на Колективниот договор и да укажеме на неминовноста, односно неопходноста од неговото ...

РОДЕНДЕНСКИ ПОПУСТИ – 50% НАМАЛУВАЊЕ НА ОСНОВНИТЕ МЕДИЦИНСКИ УСЛУГИ Интегриран здравствен систем каде што пациентот е ставен во фокусот на грижата, квалитетна здравствена услуга и безбедност на пациентите се вредностите што ја направија Клиничката болница „Аџибадем Систина“ лидер во здравствениот сектор во изминатите 14 години. Во болницата досега се изведени повеќе од 170 000 хируршки интервенции, 1 700 000 амбулантски услуги, како и импозантна ...

Шкупи загуби на гостувањето во Штип кај Брегалница со 1-0, и направи чекор назад во битката за титулата. Нивна среќа е што загуби и Струга ТЛ од Вардар, а Шкендија одигра само нерешено, па чаирскиот тим и натаму е во биткат за титулата. Фудбалскиот клуб Шкупи се огласи со соопштение во кое се извинува на навивачите за поразот од Брегалница. „Им се извинуваме на сите навивачи и поддржувачи на Шкупи за денешниот пораз. Вината за овој пораз е наша, ...

Капитенот на Ливерпул, Вирџил ван Дајк, беше многу разочаран од ремито 2-2 со Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“ во натпреварот од 32. коло во Премиер – лигата. Според него, тој и неговите соиграчи самите го испуштиле натпреварот и дозволиле да не победат. „Требаше да имаме 2-0 на полувремето. Ја имавме играта под контрола и штета што ја испуштивме. Се чувствувам како да сме изгубиле. Ги потрошивме нашите можности и му дадовме спас на ...

Челниците на Јувентус внимателно го скаутираат напаѓачот на Баер Леверкузен. Трансферот на Бонифејс во Јувентус може да биде реализиран само под еден услов, во Торино треба да пристигне богата понуда за Душан Влаховиќ. Бонифејс постигна 16 гола оваа сезона и има девет асистенции на 25 натпревари во својата прва сезона со „фармацевтите“, кои во наредното коло имаат можност математички да ја обезбедат првата титула во Бундес лигата. Италијанските ...

Петти ден од кампањата за претседателските избори, претседателските кандидати преку митинзи, дебати, како и средби со граѓани, ги презентираат нивните програми. Кандидатот поддржан од СДСМ и Коалицијата и актуелен претседател, Стево Пендаровски, кој ќе ја бара поддршката од граѓаните за втор мандат, ќе одржи митинг во скопските општини Кисела Вода и Аеродром. Кандидатот за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова, ...

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала локална облачност, се вели во прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во текот на денот ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Утринската температура ќе биде од три до девет Целзиусови степени, а во текот на денот ќе се движи во интервал од 18 до 27 степени. Во Скопје, времето денеска, според прогнозата на УХМР, ќе биде сончево и топло со слаб ветер од јужен ...

„Излегов со планот од девет точки за деескалација на северот на Косово, излегов како претседавач со ОБСЕ бидејќи е тешко да се носат одлуки зашто тие се носат со консензус и затоа го искористив мојот мандат како претседавач за да излезам со планот од 9 точки кој потоа стана план на косовската влада за деескалација“, рече Бујар Османи, Кандидат за претседател. Оваа изјава на Бујар Османи поттикна реакции во Косово и Македонија. Портпаролот на ...

Кандидатот за претседател од ДУИ, Бујар Османи, вети формирање на на меѓународен одбор кој ќе го спроведе процесот на ветинг на сите кандидати за јавни функции. Одборот, според Османи, ќе дели уверенија кои ќе бидат неопходни за именување на која било јавна позиција. (Изјава) „За било која јавна функција прво ќе треба да се добие овој сектификат од овој меѓународен борд, од овие институции и ако може да ги помине филтрите што ги наложуваат овие ...

Во рамки на изборниот караван, кандидатот за претседател Стево Пендаровски денеска се сретна со граѓаните на село Белчишта, општина Дебрца и со граѓаните на општина Вевчани. Говорејќи за начинот на владеење на актуелната опозицијата кога била на власт, Пендаровски во село Белчишта истакна дека во нивно време имало две групи на граѓани, односно нивни и наши, симпатизери на ВМРО и останати. „На опозицијата и пречи што Македонија оди напред, кон ...

Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска вечерва одржа митинг во Кочани. Претходно таа рече дека тезата едно општество за сите е целосно погрешна и нелогична. Сведоци сме дека имаме две општества и тие не живеат заедно, рече таа, затоа што лидерите на тие општества склучуваат договори врз основ на бизнис политика. „Ви ветувам дека како што достојно сум се однесувала во образованието, како што сум ги почитувала студентите, сум им се ...

Граѓаните се делумно задоволни од здравствените услуги во земјава. Некои велат дека добиваат добра услуга, додека други се жалат на долго чекање, лоша услуга и лошо однесување на шалтерите. „Болничките услови се катастрофа, како пред три века, неспособен, некомуникативен персонал со пациентите“, рече еден граѓанин. „Не одам толку многу. Ми се допаѓа, добро е, задоволен сум”, рече друг граѓанин. Дел од граѓаните го правдаат медицинскиот персонал, ...

Граѓаните ги прават последните подготовки за празникот Рамазан Бајрам. Битпазар како и секоја друга година е полн со купувачи. И покрај високите цени и ниските примања, граѓаните велат дека празникот ќе го прослават колку што можат повеќе. Сепак, поради економската криза секоја година го скратуваат списокот, а како виновна за паднатиот стандард ја обвинуваат власта. „Кадаиф, месо, нешто. Цените секој ден растат… Колку имаме, купуваме. Колку ...

Гезим и Сузана се во пензија. Претходно работеле во образованието околу 40 години, едниот како наставник по физичко, а другиот по албански јазик. Сиве овие години оделе на иста работа, а и денеска не се одвојуваат кога ќе направат утринска прошетка и вежбање покрај Вардар. Колку години работевте заедно? 40 години заедно и 4 години сам, сопругата 2 години сама работеше. Се пензионирав на 40 години- Сопружници. Дали е тешко да работите заедно со ...

Кандидатот на албанската опозиција за претседател, Арбен Таравари, пред лекарите вети дека ќе се залага за децентрализација на медицината, задржување на лекарите во земјава. Тој најави и посебна посветеност кон истакнатите студенти по медицина, за кои по дипломирањето рече дека мора да добијат соодветни места во здравството. „Над 60% од здравствените услуги сега се добиваат во болниците во Скопје. Мислам дека имаме човечки капацитети, но можат и ...

Од синдикатите алармираат дека веќе почнале да добиваат поплаки од вработени во администрацијата дека трпат политички притисоци. Марјан Ристески од Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија вели дека добиле пријави дека се вршат притисоци да се доаѓа на партиски собири. Марјан Ристески, претседател на Конфедерацијата на синдикални организации Претседателот на Синдикатот на управата, УПОЗ, Трпе Деаноски, вели дека терањето некој да ...

Засега не се знае дали ќе почне да работи каменоломот над селото Страчинци во Гази Баба, што стана причина за расправија меѓу жителите и сопственикот кој ќе стопанисува со него. Аднан Ајрулаху, претседател на месната заедница во Страчинци, за Алсат изјави дека остануваат на ставот да не дозволат работа на каменоломот. „Според некои правила, доколку претпријатието не работи три години од приемот на концесијата, му се одзема концесијата. Тој ја ...

Во еден по полноќ, кај Зоолошката градина во Скопје, гореше билборд на кандидатот за претседател Арбен Таравари. Допрва ќе се утврдува дали е намерно запален. МВР соопшти дека презема мерки за расчистување на настанот. „На 07.04.2024 во 01.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека на крстосница од бул. „Илинден“ со ул. „Рузвелтова“ бил опожарен билборд на еден од кандидатите за претседател на Република Северна Македонија. Од екипа на Бригадата ...

Нема ништо од ветувањата на власта дека Струга ќе добие нова современа болница. И покрај најави уште од пред неколку години, дека болницата ќе се гради на излезот на градот во правец на граничниот премин Ќафасан, тоа остана само на хартија,а стружани и понатаму се лекуваат во несоодветни услови, додека лекарите и медицинскиот персонал работат во стар објект, изграден во шеесеттите години. Дел од одделите се сместени во бараки и несоодветни ...

Скопје

25ᴼ/25ᴼ
6.17
41%
1022

Белград

25ᴼ/25ᴼ
3.6
37%
1023

Софија

23ᴼ/21ᴼ
4.12
43%
1023

Сараево

25ᴼ/25ᴼ
3.02
36%
1022

Љубљана

26ᴼ/23ᴼ
2.57
34%
1014

Атина

26ᴼ/25ᴼ
4.63
36%
1020

Тирана

23ᴼ/23ᴼ
4.63
57%
1022

Подгорица

27ᴼ/24ᴼ
2.57
32%
1021

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

552 $

Никел

569501 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

938 $

Злато

77068 $

Бакар

8 $

Паладиум

34729 $

Платина

32249 $

Родиум

151929 $

Цинк

87170 $