За да се разбере големината на Делчев, мора да се разбере политичката ситуација во која делувал. А ситуацијата лоша, убиствена по Македонците. Во тоа време, немало македонска држава и македонски институции. Ама затоа има грчка, српска и бугарска држава, а Македонија е во рамките на Отоманска империја. Бугарија, Грција и Србија имаат бугарска, грчка и српска црква кои се застапени на територија на Македонија и кои имаат свои училишта преку кои, ...

Македонците од Пиринска Македонија во организација на забранетата партија ОМО Илинден Пирин, денес го чествуваа раѓањето на еден од најголемите револуционери. Ова го соопшти Атанас Кирјаков на својот фејсбук профил кој напишра: „Благоевград (Горна Џумаја), Пиринска Македонија, 151 година од раѓањето на Гоце Делчев!“ Во објавата додаде дека се поминала во мирна атмосвера, но под присуство на полицијата. Во мирна атмосфера, под присуство на ...

Денес, официјална делегација на Левица, составена од пратеникот Борислав Крмов, генералниот секретар Јована Мојсоска и членот на Президиумот, Бранко Ристов, положи цвеќе на вечното почивалиште на апостолот на македонската револуционерна борба – Гоце Делчев. За величината на еден од најголемите македонски револуционери говори неговото дело, каде Делчев најдоследно и најупорно се бори, како против османлиската тиранија и доминација, така и против ...

На вчерашната „ноќна стража“ во близина на црквата Св. Спас, кај вечното почивалиште на Гоце Делчев, каде голем број членови на Левица, почитувачи на гоцевото дело останаа доцна до ноќните часови на полициските барикади. Ванчо Спасески од Левица разговараше со новинарите од Инфомакс за односот помеѓу Македонија и Бугарија, и актуелната политика која ја водат нашите Западни партнери. На прашањето „дали ова е последица на договорот со Бугари“ ...

На вчерашната „ноќна стража“ во близина на црквата Св. Спас, кај вечното почивалиште на Гоце Делчев, каде голем број членови на Левица, почитувачи на гоцевото дело останаа доцна до ноќните часови на полициските барикади. Ванчо Спасески од Левица разговараше со новинарите од Инфомакс за односот помеѓу Македонија и Бугарија, и актуелната политика која ја водат нашите Западни партнери. На прашањето „дали ова е последица на договорот со Бугари“ ...

Официјална делегација на Левица, предводена од претседателот Димитар Апасиев, вчера го посети градот Кукуш (Егејска Македонија) – родното место на апостолот на македонското револуционерно движење и положија цвеќе на местото каде се претпоставува дека некогаш се наоѓала родната куќа на Гоце Делчев. Во денешната објава на својот профил, еден од делагатите и член на Централниот комитет на партијата, Игор Смилев, со своја изјава ја опишува ...

Ѓорѓи Николов Делчев, попознат помеѓу народот како Гоце Делчев е роден во градот Кукуш, на 4 февруари 1872 а починал во селото Баница на 4 мај 1903. Тој е еден од главните македонски национални херои кој земал учество во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација (МРО) и срцето на револуционерна Македонија. Делчев е идеолог за независтност и живел во времето на поробена Македонија, која се наоѓала под ...

Руската амбасада се огласи и упати честитка по повод раѓањето на Гоце Делчев. ,,Денеска се навршуваат 151 година од раѓањето на Гоце Делчев, народен херој кој стана наjвпечатлив симбол на ослободителната борба во Македонија. Им ја честитаме оваа годишнина на сите кои ги споделуваат неговите идеали! Се надеваме дека годинава одбележувањето на овој многу значаен датум ќе помине во мирна атмосфера во која достоинствено ќе му се оддаде почит и ...

Во црквата е дозволен влезот на фоторепортерите и на снимателите, но само еднаш – ако влезат нема излегување до завршување на доаѓањето на делегациите, објави МКД. Владата продолжува да го ограничува движењето и работата на новинарските екипи кои од утрово се дојдени пред црквата „Свети Спас“ во Скопје на одбележувањето на роденденот на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Како што претходно беа известени медимуите дека станува збор за настан ...

Пациенти со цистична фиброза денеска на пладне ќе протестираат пред Владата, бидејќи, како што велат, се изреволтирани од изјавите на министерот за здравство Беким Сали и на министерот за финансии Фатмир Бесими, дека терапија за цистична фиброза првично ќе добијат осум пациенти кои имаат потешка форма на болеста, и како што најави Сали, ќе се стремат за набавка на лек за 30 пациенти во текот на оваа година. Терапијата, како што информираа, е ...

Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица, предводена од претседателот проф. Димитар Апасиев, за прв пат во политичката историја на независна Мекедонија, го посети градот КУКУШ (Егејска Македонија) – родното место на овој апостол на македонското револуционерно движење. Во стариот дел на градот, каде што се претпоставува дека некогаш се наоѓала родната куќа на ...

Народот се самоорганизираше преку социјалните мрежи и вечерва појдоа на ноќна стража на гробот на Гоце Делчев во дворот на Св. Спас. Поворката тргна од плоштадот Македонија кон вечното почивалиште на Делчев. Tука, беа сопрени од голема барикада обезбедена од полицијата на ул Самоилова, под Кале. Народот којшто е насобран е револтиран за ваквата постапка на МВР и наредбите од власта за забрана на движење кон црквата Св. Спас. Својот народ не може ...

Статус на Јулијана Штрковска Колариќ, член на Централниот Комитет на Левица. Стопанска банка А.Д. Скопје во 2022 година заработила 39.703.000 евра. Заедно со НЛБ и Комерцијална банка спечалиле 115 милиони евра. Веројатно се и фризирани добивките, поради еднократниот данок на солидарност или екстра профит што треба да го платат за 2022 година. Странците учествуваат со 86,1 отсто капитал, што значи дека поголемиот дел од дивидендите и бонусите ќе ...

Министерот за економија Крешник Бектеши, на вчерашната прес-конференција, по поставено прашање од новинарите, со несоодветен и дрзок коментар ги омаловажи. Откако новинарите изреагираа и му посочија на Бектеши дека изнесува дрски и безобразни коментари кон нив, тој наместо извинување и соодветен одговор на прашањето, продолжи со дрското однесување, коментираќи дека тие не се повикани да даваат коментари и да поставуваат прашања. Тука за жал не ...

Во јануари 1897 година Делчев веќе бил во Бугарија. Како задграничен претставник тој раководел со пограничните пунктови, извршил инспекција на пунктот во Ќустендил, одржувал врски со македонските емигрантски друштва за добивање материјални средства и поединци – кадри за македонското ослободително дело, организирал набавување на оружје, муниција и експлозиви, и нивно пренесување, односно преминување во Македонија преку тајните канали. На барање ...

Поранешниот македонски фудбалски репрезентативец Игор Митрески во интервју за руската телевизија Мач специјализирана за спорт со свое мислење за тоа каков е сега односот во Македонија кон Русија. „Што се однесува до обичните луѓе, односот е многу топол. Тука се 80 проценти православни, тие многу добро се однесуваат. Политичарите се друга работа, но народот е народ, тој е заедно со Русите. Се грижиме за вас“, одговори 43-годишниот стружанец, кој ...

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто го повика американскиот амбасадор Дејвид Пресман, кој го критикуваше ставот на Будимпешта за антируските санкции, да не се меша во внатрешните работи на земјата. „Кога примаме амбасадори, тоа го мислиме буквално – примаме амбасадори. Сметаме дека тоа се луѓе кои се испратени овде да ги подобрат и развиваат односите меѓу двете земји врз основа на взаемно почитување“, рече Сијарто. Сијарто ...

Го слушам Министерот за внатрешни, Спасовски, го викнале на МТВ 1 (очигледно се самопоканил) и од таму заедно со водителката (за греота), упатуваат апел до граѓаните да тие, на 4-ти февруари, при чествување на роденденот на Гоце Делчев во неговото вечно почивалиште, црквата Св.Спас во Скопје, ДА НЕ ПОТПАЃАЛЕ НА ПРОВОКАЦИИ?! Абе министре, ваша задача е да спречите воопшто да има провокации, а не да го апсите и тепате народот кој секако нема да ...

Денес, од една страна се соочуваме со бугарските убедувања дека македонскиот револуционер Гоце Делчев еднакво им припаѓа и на Бугарија и на Македонија, а од друга страна стојат историските факти за заложбите и животното дело на Гоце Делчев. За дел од конфротациите на Гоце Делчев и бугарските власти сведочат и бројни цитати и искази на револуционерот. Во изданието „Гоце Делчев“ од Христо Андонов-Полјански, Истарска наклада, објавено во Пула, 1985 ...

Ако бугарската полиција не им дозволи на Македонците да се доближат до споменикот на Гоце во Бугарија, тогаш зошто македонската полиција дозволува Бугарите да дојдат на гробот на Гоце во Македонија? Кога се отвораше македонскиот културен клуб во Горна Џумаја (денес Благоевград), во програмата беше вклучено движење на поворката на неколку локации, една од нив беше положување на цвеќе од страна на Македонците на споменикот на Гоце Делчев. Тогаш, ...

Членот на ЦК и на Сектор за надворна политика на Левица, Јанчев, изминатиов викенд беше дел од состанок на Светската анти-империјалистичка платформа во Атина. Од претставникот на Левица беше побарано првенствено Грција и Бугарија да го прифатат постоењето на македонската нација како факт. Потоа балканските земји меѓусебно да си го признаат постоењето на националните малцинства и да ги гарантираат нивните права согласно меѓународните права. И ...

Изминатиот викенд во Атина се одржа уште една Меѓународна анти-империјалистичка конференција во организација на Светската анти-империјалистичка платформа на која учествуваше Левица претставена од делегатот Сашко Јанчев. Учесници во атинската конференција беа повеќе левичарски организации од Грција, како и левичарски организации од земјите од регионот, Велика Британија и Кореја. Претставниците дискутираа за заканите од империјализмот во контекст ...

Разговор со Александар Русјаков, автор на романот „Хотел меѓу две војни“, (книга на месец февруари во библиотеката „Браќа Миладиновци“) е закажан за 07.02.2023 од 19 часот во Спомен-соба „Т’га за југ“, на Градска библиотека „Браќа Миладиновци“. „Хотел меѓу две војни“ во издание на Ars Libris/ Ars Lamina е историографска метафикција посветена на култната љубовна приказна за Мустафа Кемал Ататурк и Елени Каринте. Прикажани во вителот на бурните ...

Непосредно пред одбележувањето на годишнината од раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце Делчев, повеќе членови на нашиот Централен комитет, без никаков повод и причина, утрово координирано се повикани на „информативен разговор“ во полициските станици ширум Македонија. Владата и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одамна ставени во служба на неоврховизмот, продолжуваат со тактиките за заплашување и притисок врз Левица, ...

Министерството за внатрешни работи информира дека од денеска се преземаат засилени активности и мерки за подигнување на безбедноста околу црквата „Св. Спас“ во Скопје, при што ќе се преземат мерки за посебен режим на сообраќајот. Мерките почнуваат денеска од 18 часот, по најавениот настан за организирано чествување на раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев кој ќе се одржи во сабота во црквата „Св. Спас“ во Скопје. -Притоа, од денеска ...

На два дена пред одбележувањето на 151 година од раѓањето на еден од најголемите македонски револуционери, Гоце Делчев, полицијата управувана од Спасовски масовно се јавувала на модераторите по Локалните Ограноци на Левица. Партиската полиција на Спасовски не престанува со тортурата врз левичарите. Сабајлево, десетина модератори на локалните ограноци на Левица ширум Македонија, повикани на “информативен разговор” во полициски станици! – напиша ...

На барање на познатиот македонски сликар Илија Пенушлиски, неговото дело „Галичник“ е симнато од поставката во бугарскиот Културно-информативен центар во Скопје и вратено во колекцијата на Ликовната колонија „Галичник“. Воедно, бугарскиот културен центар, на инсистирање на Пенушлиски, го избриша и неговото име, кое беше на излогот меѓу повеќето македонски и бугарски уметници кои се дел од изложбата „Заедно“. Ваквото повлекување на делото на ...

На својата фејсбук страна Културно Информативниот Центар објави: ЈУ Културно Информативен Центар – Скопје, врз основа на програмата за литературна дејност, објавува конкурс за организирањe литературни вечери под програмски наслов „Македонски книжевни текови“, под кои спаѓаат промоции на книги (новосоздадени книги во 2023 година), поетски читања, организирање на трибини, јавни расправи, фестивали, портрети на писатели, стручни работилници и сл., ...

Денес се навршуваат 80 години од Битката за Сталинград која започна на 17 јули 1942 година и траеше до 2 февруари 1943 година. Таа беше обележана со невидена бруталност на германските фашистички сили и неверојатна истрајност на советските бранители. Сталинград наскоро стана симбол на херојската одбрана на Русите од германскиот нацизам. Во Сталинград буквално се водеа битки за секоја куќа, кои честопати минуваа од рака на рака неколку пати. Во ...

Претседателот на Политичката партија Левица, минатата недела на Седницата за советнички прашања, зборуваше за притисоците кои се прават врз членовите на партијата, преку официјалните органи на власт. Еден од начините да се заплашуваат советниците на Левица е постојаното поднесување најразлични тужби, иако најчесто нема никаков основ за нив. Најновата тужба ја доби Советникот во Општина Битола, Гаврил Трајковски кој за истата сподели на фејзбук ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
3.09
56%
1017

Белград

1ᴼ/0ᴼ
7.72
62%
1022

Софија

1ᴼ/0ᴼ
8.23
70%
1015

Сараево

3ᴼ/3ᴼ
8.38
68%
1014

Љубљана

4ᴼ/0ᴼ
3.09
61%
1028

Атина

11ᴼ/7ᴼ
0.45
70%
1010

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
5.66
65%
1015

Подгорица

7ᴼ/4ᴼ
9.77
31%
1020

61.5865

56.9008

68.591

39.3924

42.4269

61.445

8.39827

0.80543

0.43374

0.52502

3.02284

0.69194

Злато

58267 $/kg

Сребро

701 $/kg

Платина

30820 $/kg

Паладиум

52017 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

377865 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

436 $/kg

Алуминиум

530 $/kg

Бакар

1838 $/kg

Никел

6092 $/kg

Калај

6019 $/kg

Цинк

663 $/kg

Кобалт

8436 $/kg