Седницата за избор на новата Влада е закажана за в сабота (22. јуни), информираа од Кабинетот на претседателот на македонското Собрание, Африм Гаши. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Видео) Кој сѐ е дел од неа: Во Собранието доставен составот на новата влада Истата треба да започне во 11 часот, а расправата може да трае најмногу два дена. За избор на влада се потребни 61 глас „за“. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Кој е Тимчо Муцунски, кандидат за министер за надворешни работи ...

Компанијата СЕБ Глобал Платформ Скопје, денеска, ја промовираше првата Регионална Берза за поддршка на малите и средните претпријатија во Македонија. Идејниот творец на самата бизнис идеја и основач на регионална компанија SEB Global Group и застапник Македонија, Александар Ѓорѓиевски потенцираше дека апликативниот дел на Платформата sebyou.com дава одговор на суштинското прашање за малите и средни претпријатија: „Дали компаниите ја знаат ...

Конечниот ревизорски извештај за работењето на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) на Државниот завод за ревизија (ДЗР) открива дека ФЗО на болница од Германија по основ на 12 тужби за плаќање за лекување, треба да и исплати 430 илјади евра. Тужбите се поднесени во периодот од 2021 до 2022 година, а за дел од нив донесени се и пресуди од германски суд, со кои Фондот е задолжен за плаќање на трошоците за лекување. Од ДЗР велат дека во случај ...

Деветнаесет годишно момче загина во сообраќајка на патот Куманово – Липково, информираа од Министерството за внатрешни работи (МВР). Се работи за лицето Р.А. од селото Никуштак. Несреќата се случила вчера во близина на селото Оризаре, липковско, откако патничко возило „опел зафира“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од Р.А. (21) од селото Никуштак, Општина Липково, во кое момчето било сопатник, излетало од коловозот. Лекар од ...

Осигурениците наплатиле 324,4 милиони денари (5,3 милиони евра) од осигурителните компании за медицински трошоци покриени со нивните полиси за приватно здравствено осигурување во првите пет месеци годинава, покажуваат податоците кои осигурителите ги доставуваат до Агенцијата за супервизија на осигурување (АСО). Осигурителните компании годинава исплатиле 1,2 милиони евра повеќе пари за медицински трошоци покриени со осигурување во споредба со ...

Владата на барање на Министерството за здравство, донесе препораки во врска со новиот топлотен бран што се очекува од утре да ја зафати целата држава. Од Институтот за Јавно здравје и метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи се добиени информации дека од утре 19.06.2024 (среда) до 23.06.2024 година (недела), целата територија на Македонија ќе биде зафатена од Топлотен бран од портокалова фаза. Владата ги усвои препораките од ...

35-годишен велосипедист бил погоден од залутан куршум, на подрачјето на Чаир. На 17.06.2024 во 19.45 часот во СВР Скопје, од Комплекс клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека кај нив со повреда од заталкано зрно од огнено оружје бил донесен А.Ф.(35) од Скопје. Според пријавеното, додека управувал велосипед на подрачјето на Чаир, тој почувствувал болка во грбот, по што бил пренесен во медицинската установа. Се преземаат мерки за расчистување на ...

Од Стопанска банка АД Скопје преку Македонската берза информираа за одлука на Собранието на акционери за определување на надомест на членовите на Надзорниот одбор (НО), според која за позицијата претседател на НО годишниот надоместок ќе изнесува 20.000 евра. За позицијата член на Надзорен одбор кој истовремено е претседател на одбор оформен од страна на Надзорниот одбор годишниот надоместок ќе биде 12.000 евра. За позицијата член на НО годишниот ...

Германскиот синцир Лидл планира да отвори два маркети и во Штип, објави локалната телевизија ТВ Стар. Според телевизијата локацијата за едниот е веќе договорена. Се работи за местото каде што сега се наоѓа меѓуградската автобуска станица и за истата бил склучен пред купопродажен договор. Другата локација, според ТВ Стар не е одредена, а се разгледуваат неколку. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Во кои градови Лидл ќе отвори маркети ЕКСКЛУЗИВНО Лидл купи парцели и ...

Идниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе даде заклетва со уставното име. „Се разбира дека ќе го кажам уставното име на државата, не гледам друг начин како да се каже таа заклетва за да не биде понатаму главна тема. Сакам да ја затворам таа тема, бидејќи нас не очекуваат реформи, не очекуваат подобри времиња за Македонија. Инаку, како што кажав во минатото, така ќе кажам и во вашата емисија дека при моите изјави во Македонија, ...

Полицијата вчера во 22.30 часот добила пријава дека на подрачјето на Карпош, поради нарушени меѓусоседски односи, настанала физичка пресметка помеѓу Ф.Ј.(22), Б.Ј.(39) и тројца малолетници од една страна и Е.Г.(52), Г.Г.(23) и Х.Т.(29) од друга страна, сите од Скопје, при што биле употребени тврди и метални предмети. -Подоцна било пријавено дека околу 01.55 часот во Ургентниот центар во Комплексот клиники „Мајка Тереза“, додека Д.Ј.(52) со ...

Мандатарот Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, денеска во македонското Собрание го поднесе списокот на членовите на новата влада и програмата. Тој очекува списокот и програмата да бидат ставен на гласење пред пратениците за време на викендот, а во понеделник таа да почне со работа. Кој сѐ е дел од новата влада Премиер ќе биде Мицкоски. Лидерот на Демократското движење (дел од коалицијата „Вреди“), Изет Меџити ќе биде вицепремиер и министер ...

Општина Карпош е згрозена од синоќешниот немил настан во ромската населба во Злокуќани. Такво насилие, крволочност, со употреба на лопати, секири, ножеви… (за среќа извадениот пиштол не успеал сопственикот да го репетира), е незапаметено во историјата на Карпош. „Оваа масовна тепачка во ова населено место не е прва. Дел од ромската населба во Злокуќани станува гето, опасност за живеењето на жителите кои сакаат мирно да ги поминуваат деновите, но ...

Македонија со издвоени средства за одбраната од 2,22% е на 11. место според висината на стапката на средствата од бруто-домашниот производ (БДП), стои во најновиот извештај на НАТО за одбранбените трошоци на земјите членки, кој го пренесува државната агенција МИА. Прва е Полска со 4,12% од БДП, следи Естонија со 3,43%, САД со 3,38%, Летонија со 3,15%, Грција со 3,08%, Литванија со 2,85%, Финска со 2,41%, Данска со 2,37%, Велика Британија со ...

Само 18% од Грците имаат позитивно мислење за Македонија, 52,5% од грчките граѓани се против земјата да стане членка на Европската Унија (ЕУ), а за 38,5%, Договорот од Преспа е штетен, покажува истражувањето на јавното мислење на грчката фондација за надворешна политика ЕЛИАМЕП, направено во соработка со солунскиот Универзитет Македонија и Фондацијата Конрад Аденауер, кое го пренесе државната агенција МИА. Неутрално мислење за Македонија имаат ...

МВР информираше за несреќата која се случи на Галичица, каде во провалија со автомобил излетаа две лица. – На 17.06.2024 околу 13.00 часот во провалија покрај патот Охрид – Отешево, полициски службеници од Полициската станица Ресен со помош од параглајдеристи пронашле патничко возило „фолксваген голф“ со ресенски регистарски ознаки и во негова близина биле пронајдени две починати лица. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт кај лицата, ...

Од Европа АД Скопје преку Македонската берза информираа дека поради пензионирање на генералниот извршен директор Марика Караџова, за вршител на должност извршен член на Одборот на директори и в.д. извршен директор со мандат до одржување на Годишно собрание на акционери е назначена Марина Симоноски. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Европа лани со намалена добивка за 20% Европа ја зголеми добивката за 133,8% во првиот квартал Европа ќе дели дивиденда од 50 денари ...

Во Атина, Грција, вчера започна Меѓународна конференција за мир и одржлив развој, која ја организираат поранешниот македонски премиер Зоран Заев и неговата „Фондација Заев“ и поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас и неговиот „Институтот Алексис Ципрас“. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Фото) Заев и Филипче на конференција за Преспанскиот договор во Атина На Конференцијата меѓудругите се обрати и Заев, кој го повика идниот македонски премиер Христијан ...

Минатата година во јуни во Кавадарци започна изградбата на повеќенаменскиот комплекс „Мала Америка“. Истиот треба да биде завршен во јули следната година. Според најавите во истиот ќе бидат застапени 75 македонски и странски брендови. Еве како изгледа моментално: View this post on Instagram A post shared by @k2_architects Финално треба да изгледа вака: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Фото) До „Мала Америка„ во Кавадарци ќе се гради трговски центар (Видео+фото) ...

Согласно Одлуката на Одборот на директори на Македонска берза АД Скопје за измени и дополнувања на Тарифникот за висината на надоместоците на Македонска берза од 29.05.2024 година и Решението на Комисијата за хартии од вредност од 06.06.2024 година, од 17.06.2024 година започнуваат со примена измените и дополнувањата на Тарифникот за висината на надоместоците на Берзата, информираат од таму. -Со овие измени и дополнувања се врши промена во ...

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираа дека денеска две лица загинале откако со возило излетале во провалија на Галичица. Од таму велат дека возилото е лоцирано на место викано „Превој“ на Галичица. -Возилото е паднато во провалија на околу 100 до 200 метри длабочина од регионалниот пат Трпејца – Преспа што води преку Националниот парк „Галичица“, информираа од ЦУК. Екипа на СВР Охрид, планинската спасителна служба при Црвен крст ...

Поранешниот македонски премиер Зоран Заев и поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас денеска во Атина, Грција, на медијаторот за името Метју Нимиц, му ја дадоа првата Награда за мир “Преспа“. -Заедно со Алексис му ја предадовме првата Награда за мир Преспа, на амбасадорот Метју Нимиц кој имаше трпение повеќе од две децении од својот живот да им посвети на барање решение за спорот за името. Со неговата поддршка и посветеност изградивме меѓусебна ...

Државниот завод за ревизија (ДЗР) во новиот ревизорски извештај за платите и додатоци на плати на административните службеници во Македонија, утврдил разлики во висината на платите за исти работни места во различни институции. Според ДЗР тоа е резултат на различните законски и колективни договори врз основа на кои се утврдува висината на бодот на административните службеници. -Платите во министерствата се најниски, бидејќи се уредени според ...

Нама да има Факултет за здравствени науки на Меѓународниот Универзитет во Струга на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, кадар ДУИ, кој заврши на т.н. црна листа на САД. Денеска Одборот за акредитација на високото образование на седница ја поништи акредитацијата за овој факултет, која ја даде пред некоколку дена. -Со оваа Одлука на Одборот за акредитација на високото образование се поништуваат и сите други правни дејства во врска со почеток со ...

Во Атина, Грција, денеска на шест годишнината од потпишувањето на Договорот од Преспа започна Меѓународна конференција за мир и одржлив развој, која ја организираат поранешниот македонски премиер Зоран Заев и неговата „Фондација Заев“ и поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас и неговиот „Институтот Алексис Ципрас“. Конференцијата ќе трае и утре, а денеска на истата се обрати и поранешниот министер за здравство и кандидат за нов претседател на ...

Во речиси сите технички станици за преглед на возила низ Скопје, шалтерите на МВР не работат, бидејќи службениците биле на одмор. Во една од најпосетуваните станици за технички преглед АМСМ во центарот на Скопје, нема службеник на МВР и шалтерот нема да работи до 1 јули. Доколку сакате да регистрирате возило, АМСМ ќе ви изврши технички преглед, но за печат во сообраќајна, треба да одите во друга техничка станица каде што работи шалтер на МВР. Во ...

Несудената конзулантка во Њујорк, телевизиската презентерка Бесмира Ејупи, ќе води дипломатија во македонскиот Конзулат во Бон, Германија. Министерот за надворешни работи во заминување, Бујар Османи ја праќа таму на една година, оти имало зголемен обем на работа поради тоа што македонската дијаспора патувала дома преку лето и нејзиното испраќање таму било поврзано со олеснување на издавањето на документи на шалтерите на конзуларните ...

Од вечерва на полноќ бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 поскапуваат за денар, а Еуродизел (Д-Е V) за половина денар, за колку што се покачува и цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1), одлучи денеска Регулатнорната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ). Новата цена на бензинот Еуросупер-95 ќе биде 81 денар за литар, на Еуросупер БС-98, 83 денари за литар, на дизелот, 74 денари ...

Едно лице се здобило со тешки повреди, откако возило во текот на вчерашниот ден, излетало на железничка пруга, информираат денеска од Центарот за управување со кризи. „Имаше брза, а ограничена со време, спасителна комбинирана акција за извлекување две повредени лица при сообраќајна несреќа. Нивното возило излетало на самата пруга, едното лице било потешко повредено. Се отстранувало хаварисаното возило од пругата до наредно поминување на воз ...

Третото издание на винскиот фестивал – „Ohrid wine festival“ ќе се оддржи на 27, 28 и 29-ти јуни на улица „Кеј Македонија“ пред хотелот Палас во Охрид, а посетителите ќе имаат можност да дегустираат од најубавите македонски вина, вкусна храна и одлична културно – музичка програма со македонски музички артисти. На брегот на Охридското езеро посетителите ќе имаат можност да уживаат во музиката на Влатко Лозановски, Ареа, Куку Леле, Миле ...

Скопје

37ᴼ/37ᴼ
2.57
28%
1015

Белград

36ᴼ/34ᴼ
3.6
37%
1014

Софија

32ᴼ/32ᴼ
1.54
29%
1019

Сараево

35ᴼ/35ᴼ
2.78
23%
1015

Љубљана

31ᴼ/29ᴼ
6.17
46%
1016

Атина

35ᴼ/33ᴼ
7.15
23%
1013

Тирана

33ᴼ/33ᴼ
4.63
49%
1015

Подгорица

35ᴼ/30ᴼ
2.06
23%
1015
Currency

61.6298

Currency

57.3887

Currency

72.8955

Currency

38.2804

Currency

41.8371

Currency

64.7867

Currency

7.90494

Currency

0.68496

Currency

0.36346

Currency

0.52635

Currency

1.76191

Currency

0.68733