Шефот на француската дипломатија во вторникот рече дека треба да се примени притисок и можни санкции врз Израел за да се принуди израелското раководство да ги отвори граничните премини и да достави хуманитарна помош во Појасот Газа. „Мора да има лостови на моќ, а ги има многу што одат до санкции, за да може хуманитарната помош да помине низ овие премини“, изјави Стефан Сежурн за радиото RFI и телевизијата Франс 24. Тој се пофали дека „Франција е ...

Пожарот кој утринава избувна во Универзалната сала во Скопје е сè уште активен. На местото се присутни повеќе противпожарни екипи, но пристапот кон објектот е отежнат поради што сè уште не може да се интервенира, јавува репортерот на „360 степени“. Во моментов на терен се отстрануваат лимените огради околу Универзалната сала за да биде овозможен пристап кон објектот. Претходно со пајак-возило беа отстранети автомобилите во околина на објектот. ...

Атлетико Мадрид објави дека напаѓачот Мемфис Депај нема да игра во првиот натпревар од четвртфиналето на Лигата на Шампионите, против Борусија Дортмунд. 30-годишниот холандски напаѓач се повредил на тренингот во саботата, што секако ќе биде хендикеп за тимот предводен од Диего Симеоне. Депај беше еден од хероите на Атлетико во осминафиналето кога „јорганџиите“ го елиминираа Интер. Холанѓанецот постигна гол во 87. минута против Интер со кој му ...

Македонскиот репрезентативец Агон Елези добива нов тренер во германскиот бундеслигаш Бохум. Клубот го отпушти досегашниот стратег Томас Леч поради лошите резултати на тимот во претходниот период. Бохум на последните шест натпревари има пет порази и само едно реми и е заглавен во битката за опстанок во Бундес Лигата. Леч го презеде Бохум во септември 2022 година во време кога Бохум беше на последното место на табелата и успеа да го спаси тимот од ...

Кошаркарите на Конектикат ја одбранија титулата во НЦАА шампионатот. Во своето шесто финале, Конектикат ја освои шестата титула. Во големото финале го победија Пердју со резултат 75:60 и со тоа станаа првата екипа од 2007 година (шести вкупно) која го подигнала трофејот во две последователни сезони. Претходно тоа им успеа на Флорида Гејторс. Конектикат го предводеше Тристен Њутн со 20 поени, седум асистенции и пет скока, Стефон Касл додаде 15 ...

Реал Мадрид и Манчестер Сити во вторник од 21:00 часот го играат првиот натпревар од четвртфиналето на Лигата на Шампионите. Тренерот на „граѓаните“ Пеп Гвардиола не може да биде задоволен од кадровската ситуација. Англискиот клуб не пристигна комплетен во Мадрид, а на тимот ќе му недостасуваат многу важни играчи, особено во дефанзивниот дел од играта. „Стигнавме без Вокер и Аке. И двајцата се надвор од терените поради повреда, но мораме да се ...

Раководството на Јувентус постигна начелен договор со Тијаго Мота за преземање на клубот од следната сезона, пренесува „Калчомеркато“. Тој во моментот е тренер на Болоња со која се наоѓа на четвртото место во Серија А. Веќе беше објавено дека Мота е главниот кандидат за тренерската функција во Јувентус доколку Масимилијано Алегри замине. Тоа очигледно и ќе се случи. Јувентус моментно е на третата позиција во Серија А со 62 бода и има само ...

Интер ја оствари 26. победа во Серија А оваа сезона откако со пресврт триумфираше (1-2) против Удинезе на „Фриули“. Тимот на Симоне Инзаги дури во судиското продолжение успеа да дојде до победнички погодок, а имаше негатива по првиот дел. Лазар Самарџиќ во 40.минута ја погоди мрежата на Јан Зомер. Сепак, во второто полувреме Интер дојде до својата цел и трите бода. Хакан Чалханоглу од пенал израмни во 55.минута, а Давиде Фратези во 95.минута ...

Претежно сончево и топло. Ваква е прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) за времето во земјава денеска. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. Минималните температури во земјава денеска ќе се движат во интервал од 2 до 9 Целзиусови степени, додека максималните ќе се искачат од 20 до 28 степени. Температури до 28 степени се очекуваат и во Скопскиот Регион, со претежно сончево, топло и тивко време. Слично време УХМР најавува и за ...

Главната опозициска сила во Полска, конзервативната националистичка партија Право и правда (ПиС), освои најмногу гласови на локалните избори што се одржаа во неделата. Од друга страна, владејачката либерална Граѓанска коалиција (КО) обезбеди контрола врз повеќето регионални совети, јавуваат британските медиуми. Конечните резултати, објавени од Националната изборна комисија, покажуваат дека ПиС е прв со 34,27 отсто од гласовите, а КО е втора со ...

Кампањата за претседателските избори влегува во шестиот ден. Кандидатите за претседател и денеска имаат закажани митинзи и средби со граѓани на кои ќе ги претстават своите изборни програми. Двајца кандидати за претседател денеска ќе бидат во посета на тетовскиот крај. Кандидатката на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова ќе биде во посета на тетовско Теарце и Брвеница, како и во скопската општина Ѓорче Петров, а централниот митинг ...

Властите во руската република Чеченија објавија забрана за музика што ја сметаат за пребрза или премногу бавна. Во петокот, министерот за култура Муса Дадаев објави одлука за ограничување на сите музички, вокални и кореографски композиции на темпо од 80 до 116 отчукувања во минута, објави руската државна новинска агенција ТАСС. „Ја објавив конечната одлука, договорена со лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, дека отсега сите музички, вокални и ...

Кина најави дека ќе продолжи да игра конструктивна улога во политичкото решавање на кризата во Украина и да ја одржува комуникацијата со сите инволвирани страни, вклучително и Киев, изјави Мао Нинг, портпаролка на Министерството за надворешни работи на Кина. „Кина прави напори да одигра конструктивна улога во прекинот на огнот, промовирање на мировните преговори и политичко решавање на кризата“, рече Мао, одговарајќи на прашањето на дописникот ...

Општина Тетово се пожали на притисок од тетовската полиција врз компанијата за хигиена „Заубермахер“. Првиот човек на Советот на општина Тетово, Бесар Дурмиши, рече дека овој притисок, кој според него има политичка заднина, се прави само два дена пред празникот Бајрам, за да не може соодветното претпријатие да го собере отпадот. Но, СВР Тетово ги отфрли обвинувањата на Дурмиши. Од полицијата велат дека се работи за контроли поврзани со пропусти ...

Кандидатот за претседател од редовите на ВРЕДИ, Арбен Таравари, изјави дека е шокиран од информацијата на портпаролот на Владата на Косово дека Бујар Османи бил изготвувач на планот од 9 точки од ОБСЕ за деескалација и нормализирање на состојбата на северот на Косово, што обезбеди повлекување на косовските специјалци од север, оставки на градоначалниците избрани во четири северни општини, а за безбедноста на граѓаните се грижеше редовната ...

Претседателскиот кандидат поддржан од партијата Левица, Билјана Ванковска, на средбата со граѓаните на Тетово, изјави дека овој град е најдобар доказ зошто треба да зборуваме за охридскиот договор. Ванковска нагласи дека веќе 20 години не се знае каде се телата на некои борци од 2001 година, и затоа е време да се дознае ова прашање. Ванковска изјави дека во битката да стане претседател на државата нема да се откаже, и е подготвена како што вели ...

Претседателскиот кандидат на коалицијата „Храбро за Македонија“, Стевчо Јакимовски, изјави дека неговата определба како претседател ќе биде членство во ЕУ, но тоа не да се одолговлекува по 2030 година. Според Јакимовски, надворешната политика треба да биде јакнење кон нашите позиции во НАТО-структурите и заложба за поголем респект кон државата и кон граѓаните на Република Македонија, од НАТО, од нашиот стратешки партнер Соединетите Американски ...

Внатрешна контрола во МВР ќе утврдува дали полицијата вчера правилно постапила или не при апсењето и приведувањето на новинарот Фуркан Салиу. Инцидентот се случил за време на фудбалски натпревар во селото Горно Коњари кога имало тензии помеѓу домашните навивачи и гостинските играчи. Заменик министерот за внатрешни работи,Митко Бојмацалиев, рече дека реакцијата на граѓаните е оправдана. „Имавме бурна реакција од граѓаните и оправдана е реакцијата ...

Бурата Кетлин донесе силни ветрови во Ирска и Велика Британија во текот на викендот, предизвикувајќи прекини во транспортот и прекин на електричната енергија, додека температурите во континентална Европа се искачија над 30 степени Целзиусови. Ветрови од 110 километри на час беа забележани на брегот на Ирска во саботата, кои предизвикаа прекини во сообраќајот и снабдувањето со електрична енергија, како и пораст на температурите во Европа до 30 ...

Кандидатот за претседател на коалицијата Вреди, Арбен Таравари оствари средби со лекари на кои им изрази поддршка – тој вети дека ќе ги подобри условите за работа, ќе воведе редовни медицинските услуги во руралните средини со што ќе ги мотивира лекарите да не ја напуштаат земјата. Таравари рече дека преку законските измени на законот за јавно здравје треба да се регулира прашањето за вклучување на успешните млади лекари веднаш во здравствениот ...

Авион „Боинг 737-800“ на „Саутвест ерлајнс“, кој летал за Хјустон, безбедно се вратил на меѓународниот аеродром во Денвер, откако капакот на моторот одлетал и удрил во крилото, соопшти американската Федерална управа за авијација. Агенцијата соопшти дека ќе го истражи случајот. Во аудиото од контролата на летање, еден од пилотите се слуша како вели дека „неколку патници и стјуардеси слушнале дека нешто силно удрило во крилото“. 🚨#BREAKING: A ...

Веста за вооружениот напад врз градоначалникот на Арачиново, Ридван Ибраими, беше топ – тема во медиумите во земјава и регионот. И за овој случај, на многу портали се проширија неточни информации и дезинформации. По нападот на 1 април 2024 година, повеќе портали на албански јазик објавија неточни наслови дека градоначалникот на Арачиново бил ранет. „НАЈНОВА ВЕСТ: Ранет градоначалникот на Арачиново, има и жртви“, „Ранет е градоначалникот на ...

Асистентите во практична настава на Медицинскиот факултет при Универзитетот во Тетово го изразија својот револт пред ректоратот на УТ поради неисплатата, како што рекоа, на академската година 2022-2023. Асистентите на УТ ја бојкотираат наставата веќе еден месец додека услов за нивно враќање на предавањата е исплатата на преостанатите плати или во спротивно, асистентите на Медицинскиот факултет нема да се вратат на предавања. Нивното отсуство ...

„Европски плати за нив, европски плати и за нас“. Ваквo барање испратија здравствените работници кои протестираа во повеќе градови во земјава. Главниот протест се одржа пред Министерството за здравство, каде синдикалците побараа повисоки плати и потпишување на анекс на колективниот договор. „За да имаме вистинско здравје, вистински кадар, тој кадар треба да биде обезбеден со големи плати, бидејќи во повеќето случаи поради незадоволство од нашите ...

„8 април е познат како меѓународен ден на Ромите, а Алсат денеска дојде во Шуто Оризари, да видиме како Ромите го одбележуваат овој ден. Повеќето испитаници се жалат на тешките финансиски услови, но иако е познато дека Шуто Оризари е преполно со луѓе, особено пред Бајрам, денес Шутка изгледаше празно. Меѓународниот ден на Ромите е и повик за социјална инклузија. Денот исто така има за цел да ја подигне свеста за предизвиците со кои се соочува ...

Канцеларијата за доктрина на верата во Ватикан денеска ја објави декларацијата „Дигнитас инфинита“ во која ги отфрла промената на полот, сурогат родителството и родовата теорија. Во декларацијата се наведува дека „секоја интервенција за промена на полот, по правило, ризикува да го загрози уникатното достоинство што едно лице го добило од моментот на зачнувањето“, пренесува Ројтерс. За теоријата на полот, според која полот е покомплициран и ...

Во изненадувачки истражувачки пресврт, научниците кои ги истражуваа процесите на учење кај глувците наидоа на она што тие го нарекоа „зомби неврони“ во мозокот. Овие клетки покажуваат необично однесување, бидејќи престануваат функционално да комуницираат и покрај тоа што се живи. Ова откритие фрла нова светлина врз механизмите на учење во мозокот. Тим од Португалија го направи ова интригантно откритие истражувајќи како малиот мозок асимилира ...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски предупреди дека ситуацијата се влошува и дека Украина може да се соочи со пораз доколку брзо не добие американска воена помош од 60 милијарди долари. Одобрувањето на тој пакет беше стопирано во Претставничкиот дом на Конгресот на Соединетите Американски Држави (САД) поради противењето на републиканските претставници кои сакаат да ги поврзат реформите на домашната имиграциска политика со одобрувањето на ...

Веднаш по формирањето на новата влада да се потпише анексот на Колективниот договор, порачаа денеска здравствените работници од протестот пред Министерството за здравство. Тие побараа од политичкиот партии кои претендираат да дојдат на власт, да седнат со Синдикатот на заедничка маса и се она што го ветуваат во предизборните програми да го договорат на хартија, а потоа и да го реализираат. Ако не се исполни барањето за потпишување анекс од кое ...

Италијанскиот првак Наполи покажува сериозен интерес за репрезентативецот Николо Заниоло. Тој моментно е на позајмица во Астон Вила од Галатасарај, но не успеа да го убеди клубот од Бирмингем да ги откупи неговите права и по крајот на сезоната ќе треба да се врати во Истанбул. Сепак, ова веднаш го привлече вниманието на неколку клубови од Апенините кон крилниот напаѓач, а меѓу нив е и Наполи, открива „Скај Италија“. Наполи се обидува да го ...

Скопје

23ᴼ/23ᴼ
4.63
43%
1022

Белград

24ᴼ/22ᴼ
3.09
41%
1023

Софија

19ᴼ/19ᴼ
2.57
52%
1023

Сараево

21ᴼ/21ᴼ
4.93
45%
1022

Љубљана

24ᴼ/19ᴼ
2.57
49%
1000

Атина

25ᴼ/21ᴼ
2.57
44%
1020

Тирана

20ᴼ/20ᴼ
4.12
60%
1022

Подгорица

24ᴼ/23ᴼ
2.06
44%
1021

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

552 $

Никел

569501 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

938 $

Злато

77068 $

Бакар

8 $

Паладиум

34729 $

Платина

32249 $

Родиум

151929 $

Цинк

87170 $