ИЗВОР ноември 27, 2022 Пејачот Петар Грашо (46) со сопругата Хана Хуљиќ (31), малата Алба и родителите на Хана Тончи и Вјекослав отишле на Адвент во Загреб и пристигнале токму на време за отворањето. Веселите минувачи го фатија семејството како ужива во варено вино и вкусна храна пред хотелот Еспланаде. Новиот татко не се одвојувал од своето бебе. -Малото девојче беше будно, а Петар цело време ја чуваше, бидејќи беше во неговите раце. Беше ...

ИЗВОР ноември 27, 2022 И покрај последната сезона емитувана во 2012 година, легијата обожаватели на легендарната петорка, која ја сочинуваа Тери Хачер, Фелисити Хафман, Марсија Крос, Ева Лонгорија и Николет Шеридан како Сузан, Линет, Бри, Габи и Иди, една деценија подоцна се и тоа како живи и здрави. Покрај тоа што репризите на „Очајни домаќинки“ што се емитуваат секогаш се следат со нетрпение, тоа може да се заклучи и од континуираните ...

ИЗВОР ноември 27, 2022 Секогаш одмерена и тивка во својот јавен настап, Весна Ѓогани ги собра симпатиите на публиката штом зачекори на бината. Сопругата на фронтменот на групата Ѓогани фантастико со години е позната како една од најубавите жени која се труди да одржи сосема природен изглед според годините. Многу дами од локалната сцена многу се променија низ годините, некои направија пластични операции, а има и такви кои драстично го променија ...

ИЗВОР ноември 27, 2022 Пејачката Јелена Карлеуша неодамна предизвика бурни реакции на Инстаграм кога реши да ја искористи оваа социјална мрежа за справување со јавни личности кои објавуваат и лајкуваат слики од лов. Прв на удар беше Вук Костиќ, потоа актерката Слобода Миќаловиќ, Милош Биковиќ… Последен на списокот на Јелена беше Милан Топаловиќ Топалко, кој објави слика од ловот, но за разлика од претходните јавни личности, пејачката реши да не ...

ноември 26, 2022 Оваа европска дестинација не е сместена во студени, пасивни подрачја, не е ниту во нашето соседство, но затоа вреди да се посети. И, не само поради убавината и богатото културно наследство, туку и поради тоа што од неа ќе се вратите со полни џебови. Гранада е најевтината „сити брејк“ дестинација во Европа. Се наоѓа јужно од Шпанија и претставува една од навистина најпристапните дестинации за патниците. Врз основа на истражување ...

ноември 26, 2022 Астролошки совети за секој хороскопски знак во љубовта и парите за 2023 година! Во 2023 година може да не‘ чекаат доста предизвици, но ако го задржиме позитивен духот и останеме во хармонија со нашата природа, добрите околности ќе преовладуваат во вашиот живот како и секогаш. Важно е да верувате дека ќе биде добро, а потоа навистина ќе биде. Не обрнувајте внимание на туѓата негативност и незадоволство. Наместо да дозволите да ве ...

ноември 26, 2022 Под влијание на влажен и МНОГУ ПОСТУДЕН воздух од север, како што најавивме ќе го донесе првиот снег и на пониските места и тоа во недела и во понеделник, особено во западните предели каде се очекува на повисоките места и на планините формирање на снежна покривка од над 15 цм, додека во населените места (градовите) понекаде ќе се формира снежна покривка од 5 до 10 цм. Температурите ЗНАЧИТЕЛНО ќе се намалат и максималните дневни ...

ноември 26, 2022 „Црн петок” во Македонија – маркетиншки трик за празни кеси и полни каси. Пазарните инспектори вчера во моловите во Скопје извршиле проверки, дали трговците даваат реални попусти. Во над 30 акциски надзори, најголем дел од пропустите се кај трговците кои не го почитуваат новиот закон за потрошувачи. Тој предвидува на производите да биде означена старата цена, а до неа новата која е на попуст. Праксата кај трговиците е пак, врз ...

ноември 26, 2022 Нема конкретен рок кога Владата ќе му го одземе државјанството на прорускиот олигарх Олександар Онишченко. Според премиерот Димитар Ковачевски, истрагата ќе треба да докаже во кои ситуации Онишченко го прекршил членот 14 од Законот за државјанство. На затворената седница на Владата, директорот на АНБ ја објаснил целата процедура, но бидејќи средбата била од затворен карактер, информацијата не може да се сподели со јавноста. ...

ноември 26, 2022 Северна Македонија ќе има избори во 2024 година, прво ќе имаме претседателски, а потоа и парламентарни избори. На тие избори ќе се случи истото што се случи и во општината Маврово Ростуше, кога ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за огромна предност на нивната политичка партија и на крај катастрофално ги изгубија изборите, изјави премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарско прашање при денешната посета на фабриката „Брилијант“ во ...

ноември 26, 2022 Премиерот Димитар Ковачевски ја осуди вчерашната изјава на бугарскиот пратеник и лидер на политичка партија „Преродба“, Костадин Костадинов кој при отворањето на Бугарскиот културен центар во Скопје даде изјава која содржи територијални претензии кон Република Северна Македонија. – Министерството за надворешни работи веднаш реагираше, а исто така и министерката за култура тоа го осуди. Исто така и јас сакам да го осудам. ...

ИЗВОР ноември 26, 2022 Јован Кировски, роден на 18 март 1976 година е американски поранешен фудбалер кој е технички директор за Лос Анџелес Галакси во големата фудбалска лига. Кировски е првиот Американец кој ја освоил Лигата на шампионите на УЕФА (иако не играл во финалето) и првиот што постигнал гол во натпревар од Лигата на шампионите. Тој има освоено првенство во МЛС Купот како играч, помошник тренер и технички директор. Тој беше клучен за ...

ноември 26, 2022 Цената на маслото за јадење е намалена за 40 денари, а цената на репроматеријалите мируваат, истакна генералниот извршен директор на , Сашо Наумоски при денешната посета на претседателот на Владата на Република Северна Македонија на фабриката „Брилијант“ во Штип, која е дел од групацијата на „Витаминка“. –Цената е падната за скоро 40 денари и ние се трудиме и понатака цената да ја намалиме и да ја донесеме, ако е можно да дојде ...

ноември 26, 2022 Родителите на пејачката Јелена Розга досега немавме прилика јавно да ги видиме, но тие направија преседан за еден убав повод. Имено, хрватската поп ѕвезда го промовираше акустичниот албум „Минут срца мог“ каде како поддршка се појавија и нејзините најблиски. Мајката Марија и таткото Анте не ја криеја гордоста и среќата, дури дадоа и кратка изјава за медиумите. „Јелена е одлична, зго дна, убава, добра… Се гордееме со неа“ – ...

ноември 26, 2022 Започна владеењето на Стрелец, а како што најавуваат астролозите, на многу припадници на Зодијакот им носи помирен период и големи можности. Сепак, за три знаци овој период ќе биде прилично напорен. Станува збор за Близнаците, Девицата и Рибите. Близнаци Близнаците ќе почувствуваат дека не можат да се одморат, а најмногу потешкотии ќе имаат во односите со околината. Ќе чувствуваат дека се што ќе кажат или прават е погрешно и ...

ноември 26, 2022 Под влијание на влажен и МНОГУ ПОСТУДЕН воздух од север, како што најавивме ќе го донесе првиот снег и на пониските места и тоа особено утре и во понеделник, особено во западните предели каде се очекува на повисоките места и на планините формирање на снежна покривка од над 15 цм, додека во населените места (градовите) понекаде ќе се формира снежна покривка од 5 до 10 цм. Температурите ЗНАЧИТЕЛНО ќе се намалат и максималните ...

ноември 26, 2022 Повеќето луѓе се запознаени со здравствените придобивки од медот, секое домаќинство има барем една тегла, но што ќе постигнете ако ги следите упатствата на нашите постари и навистина земате по една кафена лажичка секое утро? Како што се повеќе луѓе го исфрлаат белиот шеќер од нивната исхрана, популарноста на медот почна да расте. Нутриционистите советуваат да го додадете во овесната каша, но и во други здрави специјалитети. Тој ...

ноември 26, 2022 Кралицата Елизабета Втора се бор ела со многу сериозна форма на ра к во последните месеци од својот живот, се вели во најновата биографија напишана од Џајлс Бредрет, пријател на принцот Филип, пишува „Mirror“. Во својата нова книга „Елизабет: Интимен портрет“, Брандрет тврди дека кралицата имала ретка форма на р ак на коските. – Слушнав дека кралицата има форма на миелом – ра к на коскената срцевина, што може да објасни зошто ...

ноември 26, 2022 Џенифер Лопез ги шо кираше своите фанови со тоа што ги избриша сите објави од својот Инстаграм профил и ја замени сликата на профилот со црна фотографија на сите социјални мрежи, а сега е откриена и причината за нејзиниот необичен потег. Лопез ги затвори социјалните мрежи на 24 часа за да ја објави својата голема вест, објавувањето на „This Is Me… Now“, што доаѓа 20 години по објавувањето на „This Is Me…Then“. Во краткото видео, ...

ноември 26, 2022 ОВЕН Благодарение на вашите способности, добивате мал знак на благодарност во форма на симболичен подарок. Импресионирани сте од признанието, без разлика што трудот што го вложувате е значително поголем од подарокот што го добивате. Вистинската компензација допрва доаѓа. БИК Ова е ваш ден. Коцките се редат една по друга, работите сами се решаваат. Пријатно сте изненадени бидејќи не очекувавте таков подарок од небото. Не се ...

ноември 26, 2022 Времето денес ќе биде умерено до значително облачно. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од минус 5 до 3, а максималната ќе достигне од 7 до 13 степени. Во Скопје претежно облачно со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до минус 1, а максималната ќе достигне до 9 степени. Од утре под влијание на студена воздушна маса времето ќе биде ...

ноември 25, 2022 Според последните анализи и тоа со помош на најпрецизните метеоролошки модели во светот, во недела и во понеделник и тоа со влажниот и МНОГУ ПОСТУДЕН воздушен бран од север, снежна покривка ќе се формира на повисоките места и на планините (за над 15 цм нов снег). Снежната граница како што најавивме и тоа особено во западните и во северните предели ќе се спушти и под 1000 м.н.в, со што врнежи од СНЕГ ќе има и во некои од ...

ноември 25, 2022 Затвореник од Затвор-Штип утринава во 1.30 часот побегнал од одделот за ортопедија и трауматологија во Клиничка болница-Штип. Бегството на 48 годишниот осуденик за МИА го потврдува директорот на Затвор-Штип, Мики Тодоров и портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска. -Станува збор за 48 годишен пациент на кого требало денеска да му се извади штраф од колкот, во 1.30 часот се јавил дека ќе излезе на воздухот, но ...

ноември 25, 2022 Од Националниот парк Шар Планина ги објавија првите фотографии од новата снежна покривка на Шар Планина, на места повеќе од 30 сантиметри. Еве како изгледаат планините покриени со снег во овој дел од земјава, додека го чекаме снегот во недела и на пониските места. Од недела под влијание на студена воздушна маса времето ќе биде претежно облачно со опаѓање на температурата на воздухот. Како што информираат од Управата за ...

ноември 25, 2022 Есента е период на многу ви руси, меѓу кои чести се и стомачните. Лекарот по општа медицина д-р Бојан Трајковски, на својот Фејсбук профил, објави кои симптоми се појавуваат при стомачниот ви рус и нагласи дека го има застапено во поголем број. Тој им порача на граѓаните и што да преземат во случај да имаат појава на симптомите. -Хара доста сериозен стомачен вир ус! Многу силни стомачни болки, грчеви страшни, силна треска, ...

ноември 25, 2022 Приватните превозници добиле ветување од Советот на град Скопје дека ќе стори сѐ што е во негова надлежност за да се надмине проблемот со кој се соочуваат превозниците. Претседателот на Здружението на приватни превозници „Слобода превоз“, Ленин Јовановски, во изјава за медиумите дадена по средбата со советниците на град Скопје, рече дека автобусите на приватните превозници нема да возат се додека не се реши проблемот. За тоа ...

ноември 25, 2022 Сашо Мијалков по година ипол од изречената осум годишна казна затвор, доби ослободување за случајот „Трезор“. Скопска Апелација, го врати предметот на повторно судење. Сметаат дека има суштествени повреди. Одлуката нема да биде јавно достапна, велат од судот, додавајќи дека тоа е пракса. „Укината е пресудата и вратено на повторно судење. Тоа е поради суштествени повреди на постапката поради што се доведува во прашање фактичката ...

ноември 25, 2022 Корисниците на WhatsApp, кои ја користат апликацијата за пораки и на компјутер и на паметен телефон, знаат дека една од главните точки е прашањето за безбедноста на разговорите. Поточно, не беше можно да се остане логиран на апликацијата на компјутерот и да се заштити разговорот. Но, тоа наскоро би можело да се промени. Имено, како што истакнаа на порталот wabetainfo, кој ги открива идните опции во апликацијата, корисниците ...

ноември 25, 2022 Лененото семе е производ достапен во сите маркети, кој во исто време е и многу хранлив и помага при одредени заб олувања, но и за слабеење. Тоа е богато со оптимална количина на витамини и минерали, помага во прочистување на цревата, ги отстранува насобраните отр ови и го забрзува метаболизмот. Нивните активни хранливи состојки помагаат во подобрување на изгледот на кожата и косата. Но, сепак не е доволно само да го ...

ноември 25, 2022 Многумина од нас го користат греењето на становите во зима, па облеката ја сушиме во станот или на самиот радијатор. Но, истражувањaтa покажаa дека тоа и не е најдобра идеја затоа што така можеме да го загрозиме нашето здравје. Испарувањето на детергентот и омекнувачот до кое доаѓа поради сушење на облеката на радијаторите предизвикува зголемен ри зик од појава на алергени и со самото тоа појава на алергии. Експертите велат ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
98%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
95%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.6
79%
1026

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.12
72%
1015

Тирана

1ᴼ/1ᴼ
0.51
87%
1019

Подгорица

10ᴼ/5ᴼ
1.54
49%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg