Пристигна февруари, најкраткиот месец во годината, кој ќе донесе многу интересни можности и нови искуства. Некои луѓе ќе можат да сметаат на среќни околности овој месец, но некои ќе почувствуваат дека ништо не им оди. Ова се хороскопските знаци кои ќе наидат на предизвици и ќе ги одбројуваат деновите до крајот на февруари. Девица Девиците ќе бидат преоптоварени и често ќе се чувствуваат како да не можат да се одморат. Ќе бидат уморни и нервозни ...

Демократската унија за интеграција е национално богатство на Албанците и на сите граѓани во Северна Македонија која се залага за слобода, еднаквост, интеграција и развој на државата, инвестирајќи во национални, регионални, меѓународни, инфраструктурни, развојни, образовни, културни, социјални и здравствени проекти. Сите овие достигнувања беа реализирани со наш заеднички придонес и делување во изборните кампањи и во спроведувањето на изборните ...

„Да бидам попрецизен за настаните кои што беа изминативе денови вклучително и она што денеска се случуваше претпладнево кога одадовме сите почест на великанот, на титанот Гоце Делчев, и професорот Ванчо Ѓорѓиев имаше прилично аргументирано и би рекол инспиративно излагање, еден универзитетски час би рекол поврзан заедно со паузата од 15 минути, но, можевме доста работи да слушнеме и за првпат, многумина од нас овде вклучително и јас. За жал има ...

Жестока тепачка на натпреварот во Минеаполис, помеѓу Минесота Тимбервулфс и Орландо Меџик ја обележа ноќта во НБА лигата. Минесота Тимбервулфс на домашен терен беа поразени од Орландо Меџик со резултат 127:120. Се започна со расправијата меѓу Остин Риверс, и центарот на Орландо, Мое Бамба, која речиси сигурно ќе завршеше и со поголем инцидент доколку не се вмешаа нивните соиграчи. Покрај двајцата актери споменати во инцидентот, исклучени се и ...

Бугарскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи кој ја предводеше бугарската делегација на одбележувањето на 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев изрази очекување дека следната година заеднички со неговиот македонски колега Оливер Спасовски ќе положат цвеќе на гробот на великанот во црквата „Свети Спас“ во Скопје. -Нам ни беше даден термин од 13 часот и 30 минути, дојдовме и направивме се што беше договорено. Му предложив на ...

Преодниот рок во Турција уште е отворен, но рокот за пријавување на фудбалери во европските клупски натпреварувања пролетва е затворен. Така, новајлиите нема да бидат пријавени, а извиси и Езџан Алиоски. Македонскиот репрезентативец нема да игра во Лига Европа, што може да биде и сигнал за разделба. Фенербахче не го пријави македонскиот репрезентативец за елиминационаата фаза. Фенер заврши како првопласиран во својата група и се пласира ...

Лионел Меси ја напушти Барселона во летото 2021 година и замина во ПСЖ. Сепак, постојано се зборува за неговото можно враќање на „Камп Ну“, а сега таа приказна ја „освежи“ тренерот на Барселона, Чави Хернандез. Приказната околу враќањето на Аргентинецот во Барселона повторно е актуелизирана откако Чави даде интервју во кое ја коментираше можноста за враќање на најдобриот играч на Светското првенство во Катар во главниот град на Каталонија. ...

Македонскиот тенисер Калин Ивановски испадна во полуфиналето на ИТФ-фјучрс турнирот кој се игра во Монастир, Тунис. Иако беше прв носител, Ивановски не успеа да дојде до мечот за титула затоа што доживеа пораз од Италијанецот Федерико Јанаконе, од кого загуби со 0-2 во сетови (2-6, 4-6). Нашиот тенисер тргна добро, имаше егал меч во првиот сет, се додека не дозволи брејкови и триумф на противникот. Во вториот, пак, Ивановски губеше со 2-5, па ...

Лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари испрати отворено писмо до амбасадорите на ЕУ и САД. Текстот ви го пренесуваме во целост: Почитуван амбасадор на Европската Унија, Дејвид Гир, Почитувана амбасадорка на Соединетите Американски Држави, Ангела Агелер, Почитувани амбасадори на земјите членки на Европската Унија акредитирани во Скопје, Искористувајќи ја смиреноста на овој зимски викенд, Ви се обраќам преку ова отворено писмо да ве ...

Државата веднаш да обезбеди средства за воведување на модулаторна терапија по принципот како во сите европски и балкански држави, со соодветен план и стратегија за опфаќање на целата популација која е заболена од оваа ретка болест. Ова беше побарано на денешниот протест пред Владата, организиран од Асоцијација за цистична фиброза, од кој беше апелирано за право на модулаторна терапија за сите пациенти со ова болест. – Нашето барање за современа ...

Уапсени се тројца бугарски државјани, кои според МВР прво вербално, а потоа и физички се обиделе да нападнат полициски службеници. На видеото кое е објавено на социјалните мрежи се гледа како ги приведуваат, а еден од нив доби и неколку удари од полициски службеник. Еве што велат од МВР: Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З (35),А.Х(50)и Р.Х(54) бугарски државјани кои најпрво ...

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека испораката на понапредно американско оружје за Украина само ќе предизвика дополнителни напади од Русија и може да ја активира руската нуклеарна доктрина. -Ќе гори цела Украина, која останува под власта на Киев, рече Медведев во писменото интервју со новинарката Надана Фридрихсон на нејзиниот канал Телеграм. Запрашан како заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност и еден од ...

– Минувањето на граничниот премин помеѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија, Деве Баир се одвива непречено, откако повеќе од два часа беше во застој, поради пад на системот за гранична контрола. МВР информира дека е отстранет дефектот на системот на сите гранични премини, истиот е оспособен за функција и се пропуштаат возила за влез и излез од земјава. Од утрово на овој граничен премин има засилени гранични контроли од страна на ...

Полицијата почна да пропушта групи граѓани кон црквата „Св. Спас“ кои сакаат да оддадат почит на гробот на Гоце Делчев по повод 151-годишнината од неговото раѓање. Чествувањето на овој ден, окарактеризирано како настан од висок ризик, се одвива под засилено полициско обезбедување. Утринава пристап до црквата им беше дозволен само на акредитираните делегации и новинари. Цвеќе на гробот на Делчев положија претседателот на државата Стево ...

Клубот кој во два преодни рока потроши 611 милиони евра на нови играчи, веќе ги прави плановите за летниот преоден рок. Погледите на клубот се насочени кон „Сан Сиро“ и Португалецот Рафаел Леао. Рафаел Леао, има договор до јуни 2024 година, како сега стојат работите тој нема да го продолжи договорот. Поради тоа Милан ќе мора да го продаде по завршувањето на сезоната. Италијанските медиуми тврдат дека проблемот кој го има Леао со поранешниот ...

Континенталниот дел на САД е погоден од најстудениот ветар досега забележан и температура од минус 77 степени Целзиусови во Њу Хемпшир, соопошти метеоролошката служба, а како последица на студениот бран речиси 100 милиони лица во Северна Америка живеат под арктички студ. Националната метеоролошка служба на САД (NWS) соопшти дека ледените налети на ветрот на планината Вашингтон, во Њу Хемпшир, синоќа предизвикале температури до минус 77 степени ...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја искритикува власта дека како никогаш порано не сме биле подалечни во односите со нашите соседи. За тоа ги обвини СДСМ и ДУИ, кои како што велат ветуваа живот и Европа, а сега сме држава полна со корупција. Еве што кажа по положувањето на цвеќе пред гробот на Гоце Делчев. Две чувства се развиваат кај мене. Првото чувство е нормално чувството на почит кон Македонецот, кон великанот Гоце Делчев за тоа ...

Тоа што во моментов се случува на граничните премини со Република Северна Македонија е апсолутен срам, изјави бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, од Благоевград каде што присуствуваше на чествувањето на Гоце Делчев. – Ги запираат бугарските граѓани, ги задржуваат, ги малтретираат. Тактиката не е да ги запрат луѓето, затоа што немаат причина за тоа, но сосема спокојно можаат да задржуваат автомобили и автобуси по неколку часа, само за ...

Со високи државни почести, мирно и достоинствено, како што доликува на големиот, светски визионер и инспиратор на македонското револуционерно дело и државноста, Гоце Делчев, денеска оддадовме почит пред неговото вечно почивалиште, во чест на неговото раѓање пред 151 година на денешниот датум, 4 февруари, објави на својот Фејсбук профил премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводеше владината делегација на одбележувањето на денот на раѓањето на ...

Откако 15 години играше против Лионел Меси, Серхио Рамос изненади со интервјуто за ТВ ПСЖ. Рамос и Меси се соиграчи од минатата сезона. Шпанецот изјави дека Меси е „најдобриот играч што фудбалот некогаш го произвел“. Рамос со години играше против Меси како дефанзивец на Реал Мадрид, го делеше најголемото фудбалско ривалство во светот, она на Реал и Барселона, но и на Роналдо и Меси. Тие ја делат соблекувалната од 2021 година, а тој период ...

Поранешниот италијански премиер и ексгазда на Милан, Силвио Берлускони секогаш бил амбициозен човек, и по импресивната 0:2 победа над Јувентус вели дека главната цел е да се освои скудетото со клубот кој оваа сезона му е прва во италијанската елита. 86-годишниот Берлускони ја презеде Монца во септември 2018, додека клубот беше во Серија Ц, и поставувајќи здрави темели, ги однесе првпат во Серија А во 110-годишната историја на клубот. Досега, ...

Во месецот со најмалку денови во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, петта по ред, „Република“ во соработка со Супер радио, Здружението „Живот со предизвици“ и „Ретко е да си редок“, ќе се обиде да ја запознае јавноста со ретките болести, да ги дознае предизвиците и проблемите со кои се соочуваат. Како ја добиваат дијагнозата? Дали има некаков лек? ...

Сопствениците на домашни миленици тешко ќе се спротивстават на молбениот поглед на нивното куче и понекогаш ќе го споделат со нив што јадат. Сепак, многу храна што ја јадат луѓето може да му наштети на дигестивниот тракт на кучето и да предизвика сериозни здравствени проблеми. Чоколадо: Слатките можат да бидат многу опасни за домашните миленици и треба да се избегнуваат. Чоколадото, особено чоколадото со поголема содржина на какао, содржи ...

Полната месечина доаѓа кај нас на 5 февруари 2023 година, а според астролозите – новите можности се на дофат Астролозите се сигурни дека полната месечина на 5 февруари 2023 година ни носи неколку нови можности. А на вас е да го искористите најдоброто од тој ден. 4 начини да ја промените вашата судбина на ден на полна месечина: Направете јасен план и држете се до него од збор до збор. Така полесно ќе стигнете до целта. Обрнете посебно внимание ...

СИТЕ познаваме личност која е посебна и го има тоа нешто. Таквите луѓе се познати по нивната харизма и способност да привлечат луѓе. Имаат нешто интересно во себе што нè тера да сакаме подобро да ги запознаеме. Според астрологијата, овие хороскопски знаци поседуваат магнетна личност. Лав Лавовите се познати по својата харизма. Тие се горди и зрачат со самодоверба која е привлечна за другите, а нивната магнетна личност е честа тема на разговор. ...

Во црквата „Св. Спас“ почна одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Пристигнати се претседателот на државата Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски, првиот вицепремиер и министер за политички систем Артан Груби и министрите за внатрешни работи, одбрана и култура, Оливер Спасовски, Славјанка Петровска и Бисера Костадиновска-Стојчевска, собраниска делегација предводена од потпретседателот на Собранието, Горан ...

Денеска е голем ден за секој чесен, честит Македонец кој што може на ваков начин да го одбележи денот на раѓањето на титанот, на великанот Гоце Делчев,порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој вели: И ние како ВМРО-ДПМНЕ, зад нас е Патриотскиот институт кој што е составен дел од структурата на ВМРО-ДПМНЕ, со овој марш сакаме да го одбележиме овој ден. Но, она што ме разочарува и она што создава едно би рекол посебно чувство на гнев е ...

Околу сто до 150 бугарски државјани се очекува да пристигнат во Скопје на одбележување на раѓањето на Гоце Делчев, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев, Како што јави БТА, тој очекува дека ќе бидат исполнат ветувањата на властите во земјава дека без никакви проблеми ќе бидат пуштени бугарските државјани, кои сакаат да дојдат во Скопје. Во бугарската делегација, која ќе положи цвеќе на гробот на Делчев ...

Неколку бугарски граѓани кои тргнале да го чествуваат роденденот на револуционерот Гоце Делчев во Скопје, се запрени и контролирани на границата Деве Баир. За ова извести и министерот за внатрешни работи на Бугарија Демерџиев. Канал 5 објави видео на кое се гледа како групата бугарски државјани е запрена на граничниот премин и револтирани поради тоа што не ги пуштаат да влезат во Македедонија влегоа во расправија со македонската полиција. ...

Силно се надевам дека следниот пат заедно ќе положиме цвеќе на гробот на Гоце Делчев. Ова го изјави министерот за внатрешни работи Иван Демерџиев, пренесува БГНЕС. -Јас предложив тоа да се случи и денеска, но не беше прифатено од македонска страна, но многу верувам дека следната година нема да биде така“, рече Демерџиев. Вицепремиерот и министер за внатрешни работи е на чело на бугарската делегација, која ќе оддаде почит пред гробот на Гоце ...

Скопје

2ᴼ/2ᴼ
2.57
65%
1018

Белград

0ᴼ/0ᴼ
7.2
67%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
7.2
71%
1016

Сараево

3ᴼ/3ᴼ
7.63
75%
1014

Љубљана

4ᴼ/0ᴼ
4.12
73%
1029

Атина

11ᴼ/7ᴼ
1.34
71%
1010

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
4.63
56%
1016

Подгорица

6ᴼ/4ᴼ
11.83
36%
1019

61.5865

56.9008

68.591

39.3924

42.4269

61.445

8.39827

0.80543

0.43374

0.52502

3.02284

0.69194

Злато

58267 $/kg

Сребро

701 $/kg

Платина

30820 $/kg

Паладиум

52017 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

377865 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

436 $/kg

Алуминиум

530 $/kg

Бакар

1838 $/kg

Никел

6092 $/kg

Калај

6019 $/kg

Цинк

663 $/kg

Кобалт

8436 $/kg