Американскиот претседател Џо Бајден рече дека е зачудувачки што Конгресот не усвоил дополнителна помош за Украина. Тој повика тоа да се направи што е можно поскоро, обвинувајќи ги републиканците дека ја поврзуваат помошта за Украина со финансирањето на безбедноста на јужната граница на Америка. Не сум подготвен да се откажам“, рече тој, предупредувајќи дека американските трупи би можеле да се најдат соочени со руската војска доколку Украина ја ...

На 27 ноември во Скопје исчезна девојчето Вања Ѓорчевска (14) . Во потрагата била вклучена цела Македонија како и регионот, а по осум дена било пронајдено нејзиното тело, како и телото на Панча Жежовски (74), фризер од Велес. Утврдено е дека и двајцата се убиени, а адвокатката Зора Добричанин зборуваше за овој страшен случај кој го потресе Балканот. Како што беше кажано во емисијата, има информации дека детето не дошло на училиште и дека ...

Германија престанува да биде индустриска земја, а инвеститорите се повеќе одат на исток Францускиот производител на гуми „Michelin“ затвора дури три свои фабрики во Германија, а центарот за услуги на клиентите го преместува во Полска. Нов чекор кон целосна деиндустријализација на Германија, објасни компанијата, посочувајќи на „недостатокот на конкурентност на германските операции за европските и извозните пазари“. Како што објаснува Ројтерс, ...

Политичката, воената и економската иднина на Украина е „пустелија“, вели поранешниот американски маринец Брајан Берлетиќ во интервју за Дени Хејфонг. Сојузниците на Киев никогаш не се грижеа за неговата судбина – тие имаат свои проблеми и едноставно ја користеа Украина додека им беше профитабилна. Според поранешниот војник, единствената земја која навистина се грижи за тоа што се случува во Украина е Русија. „Тие се целосно очајни, а тоа ...

Југославија не ја создаде Македонија… Таа постоеше и пред неа, а веќе постои и долго после неа… (по повод 29 ноември) Македонија даде вкупно над 44.000 жртви во Втората светска војна. 24.000 од Република Македонија и над 20.000 од егејска Македонија и пиринска Македонија. Туѓа војска не гинеше за слобода на Македонија. Наша војска гинеше за ослободување на Србија и Хрватска. Наши животи беа положени за Југославија, а не беа положени ...

СЕ СРУШИВ ОД СМЕА СО МАРУЛКАВА… Го вадел знамето на Црквата МПЦ ОА (современ израз од социјалитички период) и го ставал знамето на истата Црква ОА (стариот православен симбол)… си викам можеби е христијанин, а тоа завалијата мухамеданче, ама тоталка неписмено! Значи марулчето го мењал верата… конвертирал во христијани! Петар Богојески – Petar Bogojeski КОЕ ЗНАМЕ ГО ОДБЕЛЕЖУВААТ АЛБАНЦИТЕ? Албанците немаат познат етнички симбол, како што на ...

Голем број земји поднеле барања за билатерални средби со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров на состанокот на министрите за надворешни работи на ОБСЕ, кој денеска и утре ќе се одржи во Скопје, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова за државната руска агенција ТАС. „Навистина можам да потврдам дека има многу барања за билатерални средби. Ќе има и мултилатерални состаноци. Планирани ...

МАКЕДОНИЈА Е ПРВА (НАЈРАНА ДРЖАВА) Македонија е прва и последна,алфа и омега,почетокот и крајот на цивилизацијата. Џабе се трудат,никогаш нема да успеат да ја уништат Македонија,Македонците,македонизмот и македонската гордост.Вечна ќе е! “Светската цивилизација ја заплетка македонската судбина и таа и ќе ја отплетка. Затоа што светската цивилизација е длабоко завлезена во македонизмот. И без македонизмот не може да направи ни чекор напред, ...

Новак Ѓоковиќ откри кој му е омилен писател и кои книги ги чита на патувањата.Тоа е Јован Деретиќ кој во една книга пишуваше дека Алексадар Македонски е Србин и зборувал српски јазик. „Пред ширењето на Римската империја, универзален јазик беше српскиот. Еве еден пример: во Македонија дојдоа персиски пратеници. А Александар (Македонец), кој е млад човек во тој момент, разговара со нив без никаков преведувач или преведувач, директно, на кој ...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе учествува на состанокот на ОБСЕ во Скопје на 30 ноември и на 1 декември ако Бугарија го отвори својот воздушен простор за руската делегација. Лавров рече дека Македонија го поканила да присуствува на состанокот на министрите за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), во која членуваат Канада и САД, во Скопје од 30 ноември до 1 декември. „Очигледно ...

МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ВО ОФИЦИЈАЛНА УПОТРЕБА ПРЕД АВСТРАЛИСКИ СУД 1938 ГОД. ИЗВОР :- ВЕСНИК The Pamberton Post, ОД 25.08.1938 ГОД, ПОД НАСЛОВ “СПОР МЕЃУ СОСЕДИ МАКЕДОНЦИ ПРЕД ЛИЦЕТО НА ЗАКОНОТ”. Весникот известува за спор во гратчето Манџимал во сојузната држава Западна Австралија, во кој сведоците сведочеле на Македонски јазик. За потребите на спорот судот одредил официјален преведувач од македонски на англиски јазик и обратно. Весникот известува ...

27.11. 1890 – ПРВАТА ДОКТОРСКА ДИСЕРТАЦИЈА ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК На денешен ден, 27 ноември 1890 (кога Тито не бил ни роден) балто-германскиот лингвист Леонард Готхилф Мазинг ја одбранил првата докторска дисертација за Македонскиот јазик на тогашниот Дерптски универзитет (денес Тарту) во Естонија. Младиот студент Леонард Мазинг дошол во Тарту да студира теологија, но не тргнал по стапките на татко си и не станал свештеник, туку филолог. Клучна ...

Г.ДЕЛЧЕВ ДО Д.ГРУЕВ: , ДАЛИ МОЖЕ ДА ИМА ДРУГО МЕСТО ЗА ЕДЕН МАКЕДОНЕЦ, ОСВЕН МАКЕДОНИЈА? ДАЛИ ИМА НАРОД ПОНЕСРЕЌЕН ОД МАКЕДОНСКИОТ? И ДАЛИ ИМА НЕКАДЕ ПОШИРОKО ПОЛЕ ЗА РАБОТА, OТКОЛКУ ВО МАКЕДОНИЈА? Оваа изјава е превземена од биографијата ,,ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ”, од Крум Христов од Кукуш.Баш би сакал да видам што ќе кажат за оваа изјава на Делчев (како и за оние други негови изјави кои ги постирав претходните денови) нашиве слепци од историската комисија ...

Еволуцијата на јазиците е слична на биолошката еволуција – се одвива генерација по генерација и не може да се најде точна граница помеѓу еден јазик и следниот кој го наследува. На листата на топ 10 најстари светски јазици кои се зборуваат и денеска е и македонскиот. Еврејски јазик Интересно нешто поврзано со еврејскиот јазик е тоа што престанал да се користи околу 400-та година и останал како литургиски јазик низ светот, но истиот „воскреснал“ ...

▪️„Целта на Русија беше да изврши притисок врз нас за да преземеме неутралност. Ова беше главната работа за нив: тие беа подготвени да ја прекинат војната ако ја прифатиме неутралноста, како некогаш Финска. И ќе се обврземе дека нема да влеземе во НАТО. Ова е главната работа“, рече лидерот на фракцијата „Слуга на народот“, Дејвид Арахамиа. ▪️На прашањето зошто Украина не се согласи, тој одговори дека за ова, прво, треба да се смени Уставот, а ...

Во Кина зголемен е бројот на деца со респираторни инфекции. Се зголемува бројот на деца со респираторни проблеми во болниците во Пекинг и северна Кина . Официјален претставник на детската болница во Пекинг рече дека бројот на пациенти го надминува капацитетот на болницата. Здравствените власти во Пекинг и другите поголеми градови во северна Кина рекоа дека типичните сезонски болести, вклучително и грипот и респираторниот вирус (РСВ), како и ...

Македонски јазик. 18 ноември 1907 година грчкиот весник „Емброс” пренесува дијалог меѓу рускиот конзул во Битола, Виктор Фјодорович Каљ и Македонец селанец од селото Скочивир, Битолско. Во еден момент конзулот Каљ го запрашал селанецот дали е Грк или Бугарин, на што селанецот му одговорил: „Македонци сме, а не Бугари, и нашиот јазик е Македонски”, Рускиот дипломат подоцна информациите за засебен Македонски народ различен од Бугарите и ...

Србија беше претставена со песната „Весели се српски возел“, која е една од омилените на Новак Ѓоковиќ. Српската тениска репрезентација ја совлада Велика Британија (2:0) во четвртфиналето на Дејвис купот , а селекторот Виктор Троицки ја одведе селекцијата на теренот со песната „Весели се српски јаваше“ . Новак Ѓоковиќ и другите најдобри српски тенисери ја избраа таа песна како „позадина“ за претставување на натпреварите во Малага, но се чини ...

Во еден од нашите поранешни прилози упативме на извесни траги од украсување на кралската гробница кај меѓу селата Бонче и Подмол. (Види текст: „Траги од украсување во кралската гробница меѓу селата Бонче и Подмол, Прилепско“ во рубриката „Теренски бележник“). Овојпат ќе потсетиме на еден дел од монументалниот објект – градба со правоаголна основа десно од влезот во дромосот, која веројатно била своевиден хероон посветен на кралскиот покојник. ...

“Македонија е мајка на светот каде е родена првата цивилизација на планетата. Тој што ја поседува Македонија го поседува светот.. Ватикан, Енциклопедија, 17. возраст . – -Крадеа, криеа, фалсификуваа и за малку ќе ја уби Од 1912-13. една година, до ослободувањето на Вардарскиот дел на Македонија во 1945 година. година, Македонија била во клиничка смрт. Диспечер 1912. добро. да додадеме на мини-империјалистичките соседи, името Македонија, ...

ОХРИДСКАТА ЦРКВА Е ОСНОВАНА 535, А НЕ 1018 ГОДИНА! Како е можно да славиме “1000 години Охридска Архиепископија“, кога нашата Света Црква не е основана во 1018-та, туку многу порано во 535-та година! За 17 години, во 2035-та треба да одбележиме 1.500 години од формирањето на Охридската Црква! Основањето на Охридската Архиепископија е извршено со Свето Папско Послание на Папата Виргилиј (531-562), а на молба на Македонскиот Император Јустинијан ...

Рускиот ракетен комплекс „Авангард“ може да изврши серија напади на која било точка на планетата за само 30 минути, пишува британскиот весник Дејли експрес. „Ракетата, која Путин ја опиша како „метеорит“, може да биде истрелана надвор од границите на атмосферата на Земјата и може да погоди неколку цели каде било во светот за помалку од 30 минути“, пишува весникот. Авторите на текстот укажуваат и дека „Авангард“ може да развие брзина од ...

Во 2009 година, Роберт Кларк беше уапсен поради поседување детска порнографија Постар пар од американската сојузна држава Флорида е уапсен поради секс пред повеќе сведоци, пишува Тампа Беј Тајмс. Вечерта на 10 ноември, полицијата во градот Данедин примила неколку повици од членови на јавноста кои виделе маж и жена како имаат секс на еден од трите моста што го поврзуваат градот со државниот парк на островот Меден месец. Службениците на ...

Засега не е одреден конкретен датум за разговор и не се очекува да доведе до значителен пробив Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави вчера дека има намера да разговара со рускиот претседател Владимир Путин за да се одмрзнат билатералните контакти кои се нарушени како резултат на руската инвазија на Украина, јави ДПА. „Имам намера да разговарам со него“, рече Шолц за време на состанокот во градското собрание на Нутетал, Бранденбург. ...

Возачот ја забележал жената на шините, треснал на сопирачките, но веќе било доцна Една Русинка доживеала срцев удар во текот на ноќта откако за влакно пропуштила тежок воз. Заспала на пругата и за чудо оживеала откако поминал сетот на возот. Според властите, инцидентот се случил меѓу железничките станици Арбузовка и Дални. Возачот ја забележал жената на шините, треснал на сопирачките, но веќе било доцна. Мислеше дека е прегазена од возот, ...

Престрелката во септември предизвика нова меѓународна загриженост за стабилноста на Косово НАТО размислува за потрајно зголемување на бројот на војници во Западен Балкан за да ги држи тензиите под контрола, изјави во Приштина генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, пренесе Ројтерс. НАТО испрати стотици дополнителни војници на Косово од Велика Британија и Романија, по битката меѓу косовската полиција и вооружените Срби, кои се кријат ...

Пописот на населението и домаќинствата во Албанија официјално заврши вчера, објави Инстатутот за статистика, ИНСТАТ. Во објава се додава дека, до 24 месецов, по слободен избор, на терен ќе се изврши проверка за лица кај кои стои забелешка дека одбиле да се попишат. – За проценка на квалитетот на процесот и опфатот, од 20 ноември до 20 декември 2023 година, ќе биде спроведена пост-пописна анкета според препораките на Обединетите нации и ...

Во двата случаи информациите ги добиваме од локалните весници :- 1. Во локалниот весник The Harrisburg Telegraph, на 5.05.1914 год, е објавена Одлуката на Градскиот совет на Харизбург, главен град на Пенсилванија, со која ги известува граѓаните дека ќе изведе чистење на предградието Стилтон. Одлуката била на три јазика, Англиски, Словачки (нарекуван уште и Славиш) и на Македонски. Одлуката да се користи Македонски јазик се базирана на барањето ...

Книга издадена во далечната 1877 год. во која авторот Павел Петровиќ Вјаземски појаснува дека “старословенскиот јазик“ , “староцрковниот јазик“ , “црковниот јазик “ и сл , од времето на Кирил и Методија може да се именува и како “МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК “ , според авторот на книгата “македонскиот јазик“ не е дијалект на бугарскиот , ниту дека истиот тој јазик е кодифициран во 1945 г. Според оваа книга , Кирил и Методија го кодифицирале “МАКЕДОНСКИОТ ...

Во текот на ноќта, РУСИЈА изврши голем напад со беспилотни летала врз Украина, погодувајќи инфраструктурни објекти на југот и северот на земјата, соопшти утрово украинската армија. Украинската противвоздушна одбрана собори 29 од 38 беспилотни летала Шахед од иранско производство, лансирани од територијата на Русија, објави Военото воздухопловство. Воздухопловните сили велат дека нападот врз многу украински региони траел од 20 часот во петокот ...

Скопје

4ᴼ/4ᴼ
3.09
70%
1019

Белград

2ᴼ/1ᴼ
1.03
96%
1017

Софија

5ᴼ/1ᴼ
2.57
80%
1019

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
2.29
68%
1020

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
1.03
94%
1017

Атина

12ᴼ/10ᴼ
5.14
58%
1012

Тирана

6ᴼ/6ᴼ
1.54
87%
1017

Подгорица

10ᴼ/9ᴼ
0.51
40%
1018
Currency

61.4634

Currency

56.9744

Currency

71.6156

Currency

37.6775

Currency

41.8949

Currency

65.0672

Currency

7.9948

Currency

0.61812

Currency

0.39597

Currency

0.52374

Currency

1.97147

Currency

0.68407

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

514469 $

Рутениум

24115 $

Сребро

765 $

Злато

65252 $

Бакар

7 $

Паладиум

31465 $

Платина

29356 $

Родиум

141479 $

Цинк

77524 $