Со 800 гости и прием на кој присуствуваа видни личности од сите сфери на општеството, групацијата Феро Инвест и фабриката Брако го одбележаа своето 20 годишно постоење и успешно работење на македонскиот и на меѓународните пазари. На корпорацискиот прием организиран во скопскиот хотел Александар Палас беа присутни првите луѓе на најголемите македонски компании, министри, високи претставници на политички партии, поранешни функционери, поглаварот ...

Турската компанија „Шахтерм“ ќе инвестира 70 милиони евра во изградба на нов производствен капацитет во ТИРЗ Скопје. Одлуката за инвестиција е постигната на средбата во Бурса, Република Турција на директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски и генералниот менаџер на компанијата Фарук Шахин. „Со денешната одлука, „Шахтерм“ станува нов член на семејството на ТИРЗ. Разговорите, посебно оваа последна рунда не беа воопшто лесни. Но, она што е важно на ...

Извозна Академија (Export Academy by Matrona Consulting) организира и ве поканува да земете учество на ексклузивниот бизнис настан: КАКО ДО ПОГОЛЕМ ИЗВОЗ “Трендови за подигање на извозната подготвеност на извозно ориентирани претпријатија во преработувачката индустрија” кој ќе се одржува на 29.11.2023 (среда) од 09:00 до 16:00 h, во Хотел Аполонија, Гевгелија. Настанот е поддржан од Министерството за Економија и учеството е бесплатно! Обуката е ...

ИНТЕРВЈУ СТЕФАН БОГОЕВ, директор на Царинска Управа на Р.С.Македонија Од неодамна сте на чело на Царинската управа на РС Македонија. Успеавте ли да ги поставите правците и приоритети по кои ќе се развива Царинската управа под Ваше раководство? Богоев: Работењето на Царинската управа се темели на три елементи, фискален елемент (прибирање приходи), заштита и безбедност на општеството (спречување обид на внес на опасни материи, оружје и ...

Компанијата ФЕРОИНВЕСТ и фабриката БРАКО вечерва со корпоративен прием официјално ќе го одбележат 20-годишниот јубилеј и значајната годишнина од успешното работење во изминатите две децении, што се смета за успех на секое стопанство и држава. БРАКО и ФЕРОИНВЕСТ се основани во 2003 година и ја започнаа својата работа со производство на жица и жичани производи, за денес групацијата да произведува електрични и водородни возила за одржување јавна ...

ИНТЕРВЈУ СЛОБОДАН КУТРЕВСКИ, прв извршен директор на “Пекабеско” Развојниот пат на “Пекабеско” е вистинска успешна бизнис приказна со која Македонија може да се гордее. Во последниве 20-тина години во развојот на Пекабеско се инвестирани 30 милиони евра со што денеска компанијата е лидер производството на сувомеснати производи, но и успешен извозник во регионот. Првиот човек на Пекабеско, Слободан Кутревски во интервју за специјалната Топ 100 ...

На овогодишното Генерално собрание на Американската стопанска комора (AmCham), Генералниот директор и Претседател на УО на „Алкалоид“ АД Скопје, Живко Мукаетов, е избран за нов член на Одборот на директори на оваа организација, која претставува платформа за вмрежување, размена на искуства, споделување на најдобрите деловни практики и за застапување на интересите на нејзините членки, чиј број во земјава во моментов изнесува преку 140 субјекти. ...

Во екот на економскиот пад и заканата од рецесија, околу една од 15 компании во Германија стравува за својот опстанок. Многу компании страдаат од инфлација и недостаток на побарувачка или нарачки. Експертите претпоставуваат дека германската економија најверојатно ќе продолжи да се намалува. Во моментов, 6,8 % сметаат дека нивната економска егзистенција е загрозена, според истражувањето на минхенскиот институт Ifo објавено денеска. Во ...

Компанијата ФЕРОИНВЕСТ и фабриката БРАКО одбележуваат 20 години од своето постоење. По тој повод, беа доделени јубилејни часовници на вработените кои се дел од компанијата од нејзиното основања, како и на вработени кои се придружиле на тимот во следните години и имаат значајни постигнувања за фирмата. Менаџментот лично ги додели пригодните подароци и им изрази благодарност на вработените, од кои дел се блиску до старосната граница за ...

ИНТЕРВЈУ МИЛАН ДАМЧЕВСКИ, член на Управен одбор во ПроКредит Банка ПроКредит Банка слави 20 годишен јубилеј во Македонија. Започнавте од нула, а денеска сте значаен субјект во македонскиот банкарски сектор. Како гледате на досегашното работење во земјава низ призма на бројките и резултатите и што сметате дека е најголем успех кои сте го постигнале? Дамчевски: Токму така, ПроКредит Банка е основана пред точно две децении како германска ...

Над 600 изложувачи од повеќе од 28 земји меѓу кои и 74 македонски ќе се претстават на меѓународниот Саем за вино „Винска визија Отворен Балкан“ и кулинарскиот спектакл „Фуд Вижн“ што од денеска до недела се одржуваат на Белградскиот саем. Најголем дел од винариите, дестилериите и гастрономските компании што ќе се претстават на саемот се од земјите членки на Отворен Балкан. Покрај нашите 74 претставници ќе има 260 од Србија и 21 од Албанија. ...

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и неговиот српски колега Горан Весиќ утре ќе го потпишат Меморандумот за изградба на брза пруга од Ниш до Скопје. Ова го потврди српскиот министер и додаде дека двете земји за овој проект заеднички ќе бараат пари од ЕУ. – Ќе потпишеме Меморандум со Северна Македонија и јас сум особено горд на тоа, нагласи Весиќ во изјава за белградски медиуми. Проектирањето на делницата Ниш – Прешево предвидува ...

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и неговиот српски колега Горан Весиќ утре ќе го потпишат Меморандумот за изградба на брза пруга од Ниш до Скопје. Ова го потврди српскиот министер и додаде дека двете земји за овој проект заеднички ќе бараат пари од ЕУ. – Ќе потпишеме Меморандум со Северна Македонија и јас сум особено горд на тоа, нагласи Весиќ во изјава за белградски медиуми. Проектирањето на делницата Ниш – Прешево предвидува ...

Слабата побарувачка за неговите електрични модели и понатаму предизвикува проблеми за Volkswagen Group. Работите во фабриката во Цвикау сега се ограничени. Фолксваген реагира на слабеењето на побарувачката за електрични автомобили и откажа една смена во фабриката во Цвикау. Од оваа недела производната линија во хала 5, на која се произведуваат моделите ID.3 и Cupra Born, работи само во две смени наместо во три. „Во зависност од ситуацијата на ...

Европскиот пазар на органска храна порасна со просечна годишна стапка од 10,8% во изминатите 5 години, генерирајќи вкупни приходи од 65,1 милијарди долари или приближно 61,8 милијарди евра во 2022 година. Во 2021 година, европскиот пазар на органска храна се зголеми за 12% на годишно ниво, а во 2022 година за 13,8%. Сегментот месо, риба и живина зазема најголем удел на пазарот во 2022 година, со вкупни приходи од 28,2 милијарди долари (26,8 ...

Во интерес на правилно информирање и пренесување на фактичката состоба во врска со судскиот спор кој проф. д-р Кочо Анѓушев и БРАКО го водат со ИРЛ, групацијата Фероинвест објавува соопштение во прилог на пресудата од Основниот суд за кои сметаат дека од интерес на јавноста е да бидат и јавно објавени. Во прилог го пренесуваме во целост соопштението од групацијата Фероинвест: “ИРЛ се осудени за клевета поради тоа што судот утврдил дека во ...

Најновото истражување на консултантската куќа Deloitte покажува дека Германија како индустриска локација продолжува да ја губи својата атрактивност. Посебно се погодени автомобилската индустрија и машинството, а мнозинството веќе префрлаат активности во странство или планираат да го сторат тоа. Две третини од компаниите што ги испитувала компанијата веќе преселиле делови од нивната додадена вредност во странство. Во областа на машинското ...

Претседателот на Клубот на извозници при Стопанската комора на Северна Македонија проф. д-р Дарко Лазаров во гостувањето на „Блумберг Адрија ТВ“, посочи дека извозниот сектор во 2023 година се соочува со многу предизвици. Извозната активност на компаниие е значително намалена што се потврдува со фактот дека во периодот јануари-септември стапката на раст на извозот на земјата е само 1.4%. Тоа е далеку побавна динамика споредено со 2022 и 2021 ...

Текстилните работници во Бангладеш со повеќе од две недели се борат за повисоки плати, како резултат на насилните протести 150 текстилни фабрики беа затворени на неодредено време во саботата. Ова ќе има влијание врз брендовите како Зара или H&M, кои ја произведуваат нивната облека токму во Бангладеш. Производителите стравуваат од дополнителни штрајкови на почетокот на новата работна недела во јужноазиската земја. Работниците во бројните ...

Министерот за економија Крешник Бектеши на својот Фејсбук профил објави дека минималната плата во март ќе изнесува 22. 500 денари. – Најниската плата во земјава од март 2024 година ќе биде 22. 500 денари. Повеќе од двојно зголемување од минималната плата во 2017 година, напиша Бектеши. Минималната плата сега изнесува 20. 175 денари. Во март 2022 година беа донесени измени на Законот за минимална плата согласно кои се воспостави нова методологија ...

Стопанската комора на С.Македонија во рамките на проектот за Поддршка на приватниот сектор за регионална интеграција (Private Sector Regional Integration Support Activity) поддржан од Агенцијата за меѓународен развој на САД (УСАИД) денеска објави три повици за поддршка на извозните компании, за консултантски куќи и консултанти: · Бесплатни проектни апликации за пристап до финансии за поконкурентен извоз. · Бесплатна поддршка за изработка на ...

Продажбата на мало во еврозоната бележи намалување во септември, покажаа најновите податоци, нагласувајќи ја слабата побарувачка на потрошувачите и изгледите за рецесија. Канцеларијата за статистика на Европската унија, Еуростат, соопшти дека продажбата на мало во 20-те земји кои го делат еврото паднала за 0,3 % месечно и за 2,9% на годишно ниво во септември. Економистите анкетирани од Ројтерс очекуваа пад од 0,2% во месецот и 3,1% од ...

Советот на Народната банка одржа редовна седница на која бил разгледан и усвоен најновиот Квартален извештај во чии рамки се вклучени и макроекономските проекции на Народната банка. Според гувернерката на народната банка, г-ѓа Анита Ангеловска Бежоска макроекономската слика за периодот 2023 ‒ 2026 година во овој циклус проекции не е значително променета, во споредба со проекциите од април. “Во однос на растот, и натаму се очекува умерено ...

ИНТЕРВЈУ ЖИВКО МУКАЕТОВ, претседател на Управен одбор и генерален директор на “Алкалоид” АД Скопје Најуспешната македонска компанија “Алкалоид” годинава ќе ја заврши со извоз од околу 180 милиони евра, што се високи 70% од вкупните консолидирани продажби на компанијата. Живко Мукаетов, првиот човек на “Алкалоид” очекува тешка, но успешна година за компанијата, која и покрај бројните предизвици во изминатиот период успеа значително да го ...

Специјализираниот портал ИзвозМК (www.izvoz.mk) го издаде најновото, четвртоо по ред, ексклузивно издание ТОП 100 ИЗВОЗНИЦИ 2023, што е единствена публикација во земјата во која на едно место се рангирани најголемите 100 извозни компании во Р.С.Македонија, според вредноста на извозот, односно приходите од продажба на странски пазари во изминатата 2022 година. Специјалната едиција ТОП 100 ИЗВОЗНИЦИ 2023 Изданието е посветено на најголемите ...

Пишува: Д-р Анита Ангеловска-Бежоска, гувернер на Народната банка на Р.С.Македонија Изминатите три години, на глобалната економска сцена, сведоци сме на тектонски промени со големи економски и социјални последици. Појавата на пандемијата на ковид-19, денешните сериозни ризици од геоекономската фрагментација, но и сѐ поголемите видливи последици од климатските промени јасно ни посочуваат дека мора да се приспособиме на окружување во коешто ...

аменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска одржа работен состанок со претставници на Делегацијата на германското стопанство (АХК) во земјава, на кој се зборуваше за повеќе теми и прашања, а кои се поврзани со унапредувањето на деловното работење на германските компании. На состанокот се зборуваше околу потребата за ...

Wood & Company, реномираната инвестициска банка во својата најнова анализа за македонската фармацевтска компанија “Алкалоид” ги потврдува и анализира досегашните успешни резултати на компанијата и прогнозира раст на приходите и профитабилноста, како и раст на вредноста на акцијата. Во анализата се посочува дека Алкалоид објавил солиден сет резултати во третиот квартал годинава со раст на приходите и добивката. Повикувајќи се и на очекувањата ...

Кинескиот производител на електрични возила BYD планира да ја изгради својата прва европска фабрика за автомобили во Европа во Унгарија, објави Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Германскиот весник Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS), повикувајќи се на неименувани извори блиски до BYD, објави дека одлуката веќе била донесена внатрешно. Владината веб-страница во Шенжен, каде што е седиштето на BYD, објави статија минатиот месец во ...

Војната меѓу Израел и Хамас би можела да има значително влијание врз економскиот раст и инфлацијата во еврозоната доколку притисоците врз цените на енергијата не се држат под контрола, проценува американската банка Голдман Сакс. Тековните војна би можела да им наштети на европските економии преку пониска регионална трговија, построги финансиски услови, повисоки цени на енергијата и пониска доверба на потрошувачите, оценуваат аналитичарите на ...

Скопје

8ᴼ/8ᴼ
0.51
100%
1011

Белград

1ᴼ/0ᴼ
6.69
78%
1017

Софија

10ᴼ/10ᴼ
2.57
79%
1015

Сараево

7ᴼ/7ᴼ
6.69
62%
1014

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.0
96%
1020

Атина

20ᴼ/15ᴼ
2.68
88%
1016

Тирана

11ᴼ/11ᴼ
2.06
94%
1013

Подгорица

11ᴼ/10ᴼ
1.03
82%
1013
Currency

61.6112

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $