Канадската министерка за одбрана Анита Ананд изјави дека Канада ќе испрати четири тенкови Леопард во Украина. – Канада ќе и испорача четири главни борбени тенкови Леопард 2 на Украина во наредните недели. Оваа донација, комбинирана со придонесите од сојузниците и партнерите, значително ќе им помогне на вооружените сили на Украина додека херојски се борат за одбрана на слободата и суверенитетот на својата нација. На украинските вооружени сили ...

Често пати во медиумите моето име се спомнува со Ани Малинкова, би сакал тоа да престане еднаш – засекогаш, бидејќи не сум повеќе со неа. Еве, изјавувам дека немам ништо со неа – за ,,Фокус” вели Ѓорги Тренески, човекот кој минатата година се најде во центарот на вниманието, откако фолк пејачката Ани Малинкова изјави дека и го освоил срцето. Како што раскажуваше тогаш атрактивната 49-годишна пејачка, осум години по разводот од сопругот со кого ...

САД денеска воведоа дополнителни санкции за руската приватна воена компанија „Вагнер”, соопшти Министерството за финансии. Американското Министерство за финансии објави дека ја означило групата Вагнер како „значајна транснационална криминална организација”. „Персоналот на Вагнер бил ангажиран во сериозни криминални активности, вклучувајќи масовни егзекуции, силувања, киднапирање деца и физичко малтретирање во Централноафриканската Република и ...

Бразилската фудбалска конфедерација издаде соопштение во врска со грозоморниот гест на навивачите на Атлетико против напаѓачот на Реал Мадрид, Винисиус Јуниор. – Фудбалската конфедерација на Бразил категорично ги отфрла расистичките дејствија што ги претрпе Винисиус Јуниор уште еднаш. Нетолеранцијата и дискриминацијата не се дел од спортот и мора да бидат уништени од општеството. Очекуваме сторителите да бидат откриени и казнети согласно ...

Украина сега ќе бара борбени авиони од четвртата генерација, како американскиот Ф-16, откако ќе обезбеди борбени тенкови, изјави Јуриј Сак, советник на украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников. Украина вчера доби големо засилување на своите сили кога Германија и САД објавија дека ќе испратат тенкови во Киев, ставајќи крај на неколкунеделниот дипломатски застој околу ова прашање. „Следната голема работа сега ќе бидат борбените авиони“, ...

Испраќањето западни тенкови во Украина ќе ја продолжи војната во оваа земја, а доколку Вашингтон и Русија не се договорат, ќе следи Трета светска војна, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, пренесе Хина. Украина вчера доби големо засилување на своите копнени сили откако Германија и САД соопштија дека ќе испратат тенкови во Киев. -Војната ќе продолжи, им рече Милановиќ на новинарите. „Сите тенкови, и руски и американски, горат ...

Единаесет лица загинаа, а 11 други се ранети денеска во големиот руски ракетен напад врз Украина, што се случи еден ден откако Германија и САД се договорија да испратат тенкови во Украина, соопштија украинските власти. Врховниот командант на украинската армија, генерал Валериј Жалузни изјави дека украинската противвоздушна одбрана соборила 47 од 55 руски проектили, а портпаролот на службата за вонредни ситуации Олександр Хорунџи на јавната ...

Силниот и обилен дожд денеска предизвикал проблеми и поплави во Атина, а од бројот 112 за итни случаи до жителите била испратена порака да ги ограничат нивните движења, објавија грчките медиуми. Повеќе централни булевари биле поплавени и според „Катимерини“ во прекин бил сообраќајот, додека пак противпожарната служба примила десетици повици за помош и интервенции, а во одредени населби имало проблеми и со снабдувањето со електрична енергија. ...

Виктор Стојанов, кој е основач на бугарската Фондација Македонија, има забрана за влез во земјава. Тоа го открива самиот во видео кое го објавил на 14-ти јануари, кога во Скопје беше организирано чествување на македонската револуционерка Мара Бунева. Организирани од Фондацијата, Бугарите одржаа панихида за револуционерката Мара Бунева во црквата Свети Димитрија во Скопје и потоа се упатија кон нејзината спомен плоча на Кејот на Вардар. -Стотици ...

Поранешниот премиер, Зоран Заев во изјава за „Фокус“ демантираше дека тој и неговото семејство ги прошириле своите бизниси во Дубаи и Индокина. Побара извинување од Петар Богојески и најави тужба за нарушување на честа и угледот, доколку тоа не го стори. Не сакам да навлегувам во интервјуа и коментари, но изричито демантирам, нема никаква вистина во тоа дека Заев влегол во бизниси во Индокина и Дубаи и се што зборува. Тоа не е точно и целосно ...

Поранешниот премиер, Зоран Заев во изјава за „Фокус“ демантираше дека тој и неговото семејство ги прошириле своите бизниси во Дубаи и Индокина. Побара извинување од Петар Богојески и најави тужба за нарушување на честа и угледот, доколку тоа не го стори. Не сакам да навлегувам во интервјуа и коментари, но изричито демантирам, нема никаква вистина во тоа дека Заев влегол во бизниси во Индокина и Дубаи и се што зборува. Тоа не е точно и целосно ...

Снежни бури проследени со поларни температури го зафатија Јапонскиот архипелаг, однесувајќи најмалку пет животи. Во делови од Јапонија температурата се спушти на рекордно ниско ниво, наместа и до 12 Целзиусови степени под нулата. Невремето предзивика сериозни потешкоткии во одвивањето на железничкиот и патниот сообраќај, со голомразица на многу патни правци. Илјадници луѓе мораа да ја поминат ноќта во купеа на возовите или во железничките ...

Кремљ денеска ја осуди „директната вмешаност“ на Западот во конфликтот во Украина, по најавата за испорака на десетици европски и американски тенкови за Киев. „Од европските престолнини и од Вашингтон постојано пристигнуваат декларации дека испраќањето на различни системи за оружје, вклучително и тенкови, во Украина во никој случај не значи вмешаност на тие земји или НАТО во непријателствата што се случуваат во Украина. Категорично не се ...

Италијанската полиција рано изутринава во низа координирани акции уапси 56 лица, поради поврзаност со озлогласената мафијашка група „Ндрангета“ и заплени имот во вредност од околу 250 милиони евра. Обвиненијата со кои се соочуваат осомничените вклучуваат изнуда, киднапирање, трговија со оружје, корупција и измама… Франческо Месина, централниот директор на Одделот за криминал на Националната полиција, рече дека „решителната операција на судската ...

Канаѓанката Паскале Фериер се изјаснила за виновна за испраќање заканувачко писмо натопено во рицин, потенцијално смртоносен отров, до поранешниот американски претседател Доналд Трамп, во Белата куќа во 2020 година, пренесува Си-Ен-Ен. Во писмото таа му порачала на Трамп да се откаже и да ја повлече својата кандидатура. Меѓутоа, писмото било пресретнато од службата за сортирање пошта пред да стигне до својата дестинација. Фериер, исто така, се ...

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс денеска изјави дека САД остануваат активна страна во нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина и силно го поддржуваат продолжувањето на преговорите со посредство на ЕУ. Во одговор на прашањето на американскиот портал „Павловиќ денес“ „зошто во насловот на таканаречениот европски план не се споменуваат САД и дали тоа значи дека Вашингтон се откажа од својата активна улога во ...

Русија утрово изврши уште еден масовен ракетен напад врз Украина, а експлозии се пријавени во Киев, Винитсија, Дњепар и Миколаев, јави „Киев Пост“. Според првичните извештаи, експлозиите се од украинската противвоздушна одбрана, а не од руски ракети кои погодиле цели. Системите за воздушна одбрана на Украина утрово соборија неодреден број руски ракети во четвртокот, информира претходно на Телеграм шефот на кабинетот на украинскиот претседател ...

Најмалку 54 лица загинаа во експлозија на бомба во централна Нигерија, а многу други се повредени, изјави владин претставник. Инцидентот се случил во вторникот вечерта, на патот меѓу државите Насарава и Бенуе. Портпаролот на Здружението на сточари на Нигерија, Мијети Алах, рече дека овчари од групата Фулани паселе добиток од Насарава до Бенуе, каде што властите ги конфискувале животните поради кршење на законот против пасење, кога се случила ...

Јапонската полиција трага по лице кое испратило дојави за бомби и смртни закани до стотици училишта, што доведе до нивно затворање, пишува Би-Би-Си. Заканите беа испратени по факс до средните училишта и универзитетите претходно оваа недела од број регистриран во Токио. Во училишните згради не е пронајден експлозив, а засега нема информации за напади врз ученици и наставници. Во една порака се вели дека се поставени повеќе од 330 бомби Заканите ...

На Доналд Трамп ќе му биде дозволено да се врати на Фејсбук и Инстаграм, откако компанијата Мета објави дека ќе стави крај на двегодишната суспензија на неговите сметки, пренесува Sky News. Суспензијата ќе заврши „во следните недели“, посочија од Мета. Во изјавата, Ник Клег, претседателот за глобални прашања на Мета, рече дека јавноста „треба да може да слушне што велат нивните политичари“. Тогашниот американски претседател беше суспендиран на ...

Маж вчера со мачета уби едно црковно лице и рани свештеник во нападите на две цркви во Алхесирас пред да биде уапсен, соопшти синоќа шпанското Министерство за внатрешни работи, појаснувајќи дека случајот се истражува како потенцијален чин на тероризам. Министерството не го соопшти идентитетот на уапсениот во овој град на југот на Шпанија. Мажот прво влегол во црквата Сан Исидро и со мачета го нападнал свештеникот, кој е тешко повреден, соопшти ...

Низ цела Украина утрово е прогласена воздушна тревога, а во некои региони е исклучена струјата поради страв од напади. Во текот на ноќта над Киев беа соборени 15 дронови, соопштија градските воени власти. Украинската армија додаде дека Русите ноќеска извршиле неуспешен напад со дронови врз главниот град на Украина. Како што пишува Киев пост, Украинците тврдат дека биле соборени 24 ирански дронови, односно сите кои Русите ноќеска ги лансирале. ...

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак, вечерва пристигна во Приштина. Лајчак предупреди дека страната што ќе го отфрли европскиот предлог ќе се соочи со губење на европската поддршка. На прашањето што ќе се случи доколку едната страна го одбие предлогот, тој рече дека тогаш меѓународната заедница ќе ја намали поддршката за таа страна, но ќе ја зголеми за другата страна. Засега нема најави за ...

Американскиот претседател Џо Бајден,, најави дека САД ќе испратат 31 тенк „Абрамс” во Украина, потенцирајќи дека помошта е наменета за да и се помогне на Украина да ја одбрани и заштити својата земја. – Нема офанзивна закана за Русија, потенцира тој. – Доколку војниците се вратат во Русија, оваа војна би завршила уште денеска”. Американскиот претседател Џо Бајден за време на денешното обраќање до јавноста директно му се обрати и на украинскиот ...

Продажбата на американско воено оружје на странски влади се зголеми за 49 отсто на 205,6 милијарди долари во фискалната 2022 година, објави денеска американскиот Стејт департмент. Меѓу одобрените продажби во годината беа продажбата на борбени авиони Ф-15ИД во вредност од 13,9 милијарди долари на Индонезија, продажба на повеќенаменски борбени бродови на Грција во вредност од 6,9 милијарди долари и продажба на тенкови М1А2 на Полска, со вредност ...

Поранешниот светски боксерски првак во тешка категорија Мајк Тајсон се соочи со уште едно обвинение дека силувал жена на почетокот на 90-те години од минатиот век, јавија денеска американските медиуми. Истите извори наведоа дека тужбата овој месец во Њујорк ја поднела жена која не сака во јавноста да биде откриен нејзиниот идентитет, а бара отштетата од пет милиони долари за претрпена „физичка, психичка и емоционална болка“. Жената тврди дека ...

Европскиот суд за човекови права денеска објави дека може да суди по тужбите поднесени против Русија од страна на Холандија и Украина за наводно кршење на човековите права во источна Украина во 2014 година, вклучувајќи го и соборувањето на малезискиот патнички авион MH17. Тужбите беа поднесени пред руската инвазија на Украина на 24 февруари 2022 година, а одлуката на највисокиот европски суд со седиште во Стразбур е значителен напредок во ...

Пратеникот и потпретседател на ДУИ Изет Меџити, кој се смета за еден од фронтмените на таканаречената огнена група, смета дека не држи тезата дека неопходен е влез на се уште опозициската Алијанса за Албанците на Арбен Таравари во власта за да нема предвремени парламентарни избори. Според него, избори пред редовниот термин нема да има ниту без Алијанса во владата, бидејќи, како што истакнува, никој од парламентарното мнозинство не планира да ги ...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека американските трупи во Германија се уште се окупаторски сили и во правна смисла и во пракса, пренесува Бета. – Советските трупи беа стационирани во Австрија, но тие заминаа доброволно. Русија, како правен наследник на Советскиот Сојуз, е гарант на уставниот поредок на Австрија и нејзината неутралност. Многу обични луѓе во Австрија се свесни за тоа и се благодарни на Русија за оваа позиција. ...

Фудбалерот на ПСЖ и аргентински репрезентативец Лионел Меси не е веќе сигурен дека сака да го продолжи договорот со францускиот првак и би можел да се врати во редовите на Барселона, објави денеска шпанскиот весник „Марка“. Меси има договор со ПСЖ до крајот на сезоната, а пред Мундијалот во Катар, наводно, постигнал начелен договор со клупското раководство за продолжување на соработката до лето 2024 година. „Со освојувањето на светската титула ...

Скопје

1ᴼ/1ᴼ
0.51
87%
1009

Белград

0ᴼ/-1ᴼ
2.57
99%
1010

Софија

0ᴼ/-1ᴼ
2.06
95%
1009

Сараево

0ᴼ/0ᴼ
1.91
100%
1011

Љубљана

0ᴼ/-2ᴼ
1.03
86%
1014

Атина

11ᴼ/6ᴼ
3.6
92%
1005

Тирана

7ᴼ/7ᴼ
1.54
76%
1005

Подгорица

7ᴼ/6ᴼ
5.14
45%
1007

61.5431

56.5828

70.0495

40.2043

42.423

61.3604

8.34124

0.81689

0.43445

0.52402

3.009

0.69345

Злато

60086 $/kg

Сребро

744 $/kg

Платина

31807 $/kg

Паладиум

53389 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

384085 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

444 $/kg

Алуминиум

535 $/kg

Бакар

1933 $/kg

Никел

5957 $/kg

Калај

6241 $/kg

Цинк

719 $/kg

Кобалт

9942 $/kg