МЗТ Скопје загуби од Игокеа во Лакташи со 96:90. Избраниците на тренерот Александар Петровиќ одиграа добро во завршницата и имаа можност за триумф, но, сепак, не успеаја. Тој потенцира дека слабото издание во одбраната во првото полувреме било пресудно за поразот. „Честитки до Игокеа за победата. Интересен меч, на две минути дојдовме во водство од половина поен, но Делалиќ погоди две тројки, потоа и уште два поени, и донесе победа за Игокеа. ...

Дојави за подметнати експлозивни направи денеска биле примени во повеќе судски институции во Хрватска. Хрватските медиуми известуваат дека Врховниот и Вишиот кривичен суд во Хрватска добија дојави за поставена бомба, а во тек е евакуација на вработените. -Добивме информации за можни експлозивни направи во неколку судови во градот. Во соработка со одговорните лица на институциите се утврдуваат сите околности, наведува загрепската полиција за ...

Соседна Бугарија почуствува што значи ЕУ да ти најави вето. Укажувањето на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции во Бугарија. -Наместо европска солидарност, Бугарија добива цинизам!, напиша претседателот Румен Радев на својот Фејсбук профил. Според Радев, премиерот на Холандија Марк Руте недозволиво укажувал дека границата се поминувала за 50 евра. ...

Англија го направи првиот чекор кон пласманот во четвртфиналето на СП во Катар. Англичаните во четвртото осминафинале на Мундијалот, водат по 45 минути игра против Сенегал со 2:0. Шампионите на Африка го контролираа натпреварот до 35 минута, во 32. Пикфорд успеа да го одбрани ударот на Дија. Во 38.минута, Англичаните, кои до тој момент ништо не покажаа, изведоа добра комбинација, Белингем асистираше, а Хендеросн го совлада Менди. Од тој момент ...

Фаворитите забележаа победи во 17.коло, во Првата македонска фудбалска лига. Шкендија славеше кај Макеоднија ЃП, Шкупи ја надигра Брегалница, а лидерот Струга со еден гол го скрши отпорот на Академија Пандев. Голот на Илиески во 69.минута го реши дуелот во Струга. Екипата на Струга со овој триум ја задржа предноста од пет бода во однос на Шкупи и осум во однос на Шкендија. Резултати: Македонија ЃП-Шкендија 1:3 Струга-Академија Пандев 1:0 ...

Македонскиот најдобар тенисер Калин Ивановски продолжи со одличната форма и пред крајот на оваа календарска годна го освои трофејот на ИТФ-турнирот во Мадрид. Во финалето Калин играше против Марк Вајтхаус од Велика Британија. Дуелот македонскиот тенисер го доби со 2:0 во сетови. Во првиот сет Ивановски направи брејк и со 6:4 го доби сетот, а во вториот беше уште подобар. Треба да се спомене дека Вајтхаус на АТП ранкигот беше за 50 места подобро ...

На Албанците треба да им се забрани да аплицираат за азил во Велика Британија, бидејќи доаѓаат од навидум безбедна земја, изјави британскиот министер за емиграција Роберт Џенрик. Mинистерот смета дека „таквите лица треба да бидат исклучени од правото да бараат азил“, бидејќи предупреди дека сегашното ниво на миграција во Обединетото Кралство е неодржливо, пишуваат британски медиуми, пренесува Макфакс. Џенрик изјави дека Албанците сочинуваат ...

Македонскиот претставник во регионалната кошаркарска АБА-лига, тимот на МЗТ Скопје Аеродром, вечер гостува во Александровац кај босанскиот претставник Игокеа. – Противникот е квалитетен, игра одлично сезонава особено на домашен терен, што носи голем предизвик за нашите плаво-бели. Но, избраниците на тренерот Петровиќ ќе истрчаат осоколени по домашниот триумф над Мега МИС и со желба да покажат дека се во добра форма со изненадување кај фаворитот. ...

Нашите политичари не само што не го чуваат и бранат достоинството на државата, туку го рушат на секој чекор. Со стратегија на молење и клечење не се постигнува никаква цел, смета Соња Јакимовска Многу ретко сегашниве политичари на западни дипломати рекле – НЕ. Затоа другите држави се навикнаа дека при секој спор кој Македонија го има (или и е наметнат) со било кого, таа треба да попушти, да клекне Ако сакаш да те почитуваат прво мора да се ...

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1, која скапо ја продаде кожата и ги намачи Лео Меси и друштвото. Посебно во финишот, кога тргна по израмнување, а голманот Емилијано Мартинез ја сочува мрежата во седмата минута од судиското продолжение. Лионел Меси во 35.минута постигна гол на својот голем јубилеј, илјадитиот натпревар во кариерата. Во вториот ...

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски се пласира во финалето на ИТФ фјучерсот во Мадрид. Тој одигра одличен меч и по жестока борба го победи Сидан Понтјодкримо од Холандија со 2:1 во сетови во полуфиналната битка во Мадрид. Калин Ивановски го доби првиот сет со 6:4 во гемови, но потоа падна и загуби со 1:6 во вториот тест. Сепак, успеа повторно да го подигне нивото на својата игра и го доби третиот, решавачки, сет во 7:5 во гемови. Во ...

Алкалоид со убедливи 40-16 славеше над Вардар Неготино во 13. коло во ракометната Супер-лига. Со тоа избраниците на Кирил Лазаров дојдоа до 11. победа во првенството, додека Вардар Неготино го запиша и 12. пораз. Победникот беше познат уште во првиот дел, кога Алкалоид водеше со 18-9. Во ниту еден момент не беше доведен победникот во прашање, а во вториот дел уште поубедлив беше тимот на Алкалоид. Мартин Сефатимов со седум и Дарко Кофиловски со ...

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да изведува нуклеарни напади со долг дострел, како и да користи конвенционално оружје. Авионот беше претставен синоќа во Палмдејл, Калифорнија, на една од локациите на неговиот производител „Нортхорп Груман“. Пентагон планира да купи најмалку 100 такви авиони по цена од речиси 700 милиони долари по авион. – Б-21 Рајдер е првиот ...

Скопје е пак загаден град а тоа предизвикува и зголемена смртност. Очигледно, не се превземени сите мерки што ги најавуваа Владата и градот Скопје, смета граѓанинот Ерко Хасанбеговиќ Неколкудневен ноемвриски малку постуден бран надополнет со утрински магли беше доволен Скопје одново да е високо на светската ранг-листа на градови со прекумерно загаден воздух. Се работеше ли минатиот период на решавање на овој тежок проблем? Обврска за тоа ја ...

Со одигрувањето на денешните натпревари заврши групната фаза од Мундијалот во Катар, познати се сите осминафинални двојки. Драма имаше и на денешните натпревари, особено на оние од 16 часот кога Јужна Кореја со гол во 91. минута отиде во осминафиналето и го расплака Уругвај. Во вечерните средби Србија не успеа да дојде до неопходната победа против Швајцарија, напротив, го загуби мечот и си ги спакува куферите. Швајцарците ќе играат во нокаут ...

Украинските амбасади во неколку европски земји примиле пратки со животински очи, соопшти денеска украинското Министерство за надворешни работи. Претходно, серија писма бомби беа испратени на неколку локации во Шпанија вклучувајќи ја и украинската амбасада, објави „Ројтерс“. Овој пат пратките пристигнаа на адресите на украинските амбасади во Унгарија, Холандија, Полска, Хрватска и Италија, како и на генералните конзулати во Неапол, Краков и Брно. ...

Македонскиот најдобар тенисер Калин Ивановски без поголеми проблеми обезбеди пласман во полуфиналето ИТФ фјучерс турнирот вреден 15.000 долари во Мадрид. Во денешното четвртфинале Ивановски беше подобар од Мексиканецот Рубио Фиерос кој во овој момент е 862. тенисер на АТП листата. Ивановски беше подобар со максимални 2:0 во сетови 6:4 и 6:1. Противник во полуфиналето на Ивановски ќе биде, Сидане Понтјодикромо од Холандија кој е 689. тенисер во ...

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ оцени дека воведувањето на Црна Гора во Отворениот Балкан би било „еднакво на ново велепредавство“. – Во моментот кога Владата го усвои темелниот Договор, тоа беше легитимна влада. Јас се спротивставив, верувам дека тоа беше задкулисна работа во корист на некои центри надвор од Црна Гора, дека премиерот го прави тоа и дека сака да го направи тоа без вклученост на професионална и лаичка јавност. Авантурата ...

Шпанија загуби од Јапонија и како второпласирана оди во осминафиналето од Светското првенство. Тоа им носи полесен пат отколку да беа први, па некои се сомневаа во тоа дали можеби Шпанците загубија намерно. Но, реакциите на Луис Енрике од клупата говореа дека тие ја посакуваат победата, тој беше исклучително бесен на своите фудбалери. Во еден момент од мечот, кога Костарика поведе против Германија, Шпанија испаѓаше од СП, но за нивна среќа ...

Економијата својот центар во светот го менува од запад кон исток. Ова е се почесто споменувано од многу релевантни фактори во светскиот бизнис. Впрочем тоа се гледа и со големиот раст на Кина која веќе ги стигнува САД во економијата. Сега, најновите најави се дека и Индија е подготвена да ги надмине Јапонија и Германија во економијата. Според S&P Global и Morgan Stanley Индија наскоро ќе стане трета по големина економија во светот. ...

Српската премирка, Ана Брнабиќ, соопшти дека Србија се повлекува од самитите на Западен Балкан со Брисел. Таа ја оцени како „срамна“ изјавата на портпаролот на Европската унија, Петер Стано, за именувањето на Ненад Рашиќ за министер во Владата на Косово и изјави дека поради ова Србија нема да учествува на Самитот на ЕУ – Западен Балкан во Тирана. Стано денеска ги повика Белград и Приштина да работат во согласност со обврзувачките договори за ...

Македонија пак е омилена дестинација за дипломати и функционери од држави членки на ЕУ. Наеднаш се сетија на нас, интересни сме им, потребни… Да се смени Уставот, не запирајте на патот кон членството во европското семејство… сето ова се пораки кои изминативе месец – два ги слуша македонската јавност. Ги изговараат странски функционери и дипломати кои одново зачестија со посети на Македонија. Македонската јавност е навикната на ова, го има ова ...

Во Индонезија се очекува на 15 овој месец да се донесе нов закон со кој вонбрачниот секс ќе се казнува до една година затвор. Со ревизијата на законот ќе биде забрането е и живеење заедно пред брак. – Овој закон се работи со децении, а новиот кривичен закон се очекува да биде усвоен на 15 декември, изјави индонезискиот заменик министер за правда Едвард Омар Шариф Хиариеј. Законот, доколку биде усвоен, ќе важи и за индонезиските државјани и за ...

Репрезентацијата на Јапонија направи уште едно големо изненадување на Светското првенство, па по Германија совлада уште една топ репрезентација од Европа-Шпанија со 2-1. Со овој резултат популарните „самураи“ го освоија првото место во групата и ќе играат во осминафиналето во кое ќе се соочат со Хрватска. Јапонците ги добија Шпанците со истиот рецепт како Германија, односно беа во негатива во првото полувреме (Мората) за да во вториот дел за ...

Пред гинеколошка клиника во Косово убиена бремена жена на 35-годишна возраст. Како што јавуваат косовските медиуми жената е убиена од нејзиниот сопруг и таа наредните денови требала да се породи. Жената, која била во 41-та недела од бременоста, била застрелана од сопругот, 31-годишниот Сокол Халили, со три куршуми од пиштол, при што не преживеало ниту бебето што го носела, пренесува дописникот на МИА од Косово. Жртвата, идентификувана со ...

Американскиот милијардер Илон Маск повторно го шокира светот. Имено, тој најави дека работи на чипови за мозокот кој ќе помогнат во откривањето на тешките болести како Паркинсонова, Алцхајмерова и деменција. На чипот работат експерти од неговата компанија „Neuralink“, а се очекува да бидат тестирани на луѓе за шест месеци. Неговата компанија развива мозочни чипови за кои вели дека би можеле да им овозможат на пациентите со хендикеп повторно да ...

Ограничени се цените на основните прехранбени производи, одлука е што ја донесе спрската Влада. Со ова, цената на сончогледовото масло за јадење не смее да надмине 219,99 динари за литар, цената на белиот кристален шеќер не смее да биде повисока од 114,99 динари за килограм, а брашното од типот Т-400 не смее да биде повисоко од 84,7 динари за килограм. -Со цел да се спречат поголеми нарушувања и да се зачува животниот стандард на населението, ...

Фудбалските репрезентации на Франција, Аргентина, Полска и Австралија се први осумфиналисти на Светското првенство во Катар. Ова е разрешница на вчера одиграните мечеви во групите Д и Ц по кои овие екипи за изборија за пласман во следната фаза од натпреварувањето. Франција го заддржа првото место во групата Д на СП во Катар и покрај 0:1 поразот од Тунис откако Дидие Дешам го стартуваше мечот без своите први ѕвезди. Тунижаните го искористија ова ...

Скандали го тресат македонското тло секој ден. Пукна брука и во високошколска установа во Тетово. Околу 200 студенти на Универзитетот на Југоисточна Европа во 2011 и 2012 година добиле уверенија за завршени четири години на високо образование иако реално завршиле само три години. Меѓу нив, како што сега излегува на виделина, биле и „дечиња“ на функционери, од кои еден „жари и пали“ во Македонија и секогаш кажува дека е за правда, еднаквост, ...

Голем број Албанци завчера излегоа на улиците на Лондон за да го прослават Денот на независноста на нивната земја. На бројни видеа од центарот на Лондон се гледаат мажи и жени во скапи автомобили како веат албански знамиња додека полицајците бараат од нив да престанат да го блокираат сообраќајот. -Полицијата е известена дека на одредени патишта се собира поголема група возила. Нашите припадници веднаш излегле на терен со цел да се минимизира ...

Скопје

7ᴼ/7ᴼ
0.0
87%
1024

Белград

7ᴼ/5ᴼ
3.6
78%
1018

Софија

5ᴼ/4ᴼ
3.09
88%
1027

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
2.72
81%
1027

Љубљана

8ᴼ/4ᴼ
2.57
93%
1016

Атина

14ᴼ/11ᴼ
3.58
73%
1023

Тирана

11ᴼ/11ᴼ
1.54
76%
1021

Подгорица

10ᴼ/9ᴼ
0.0
93%
1022

61.5723

58.4721

71.9391

39.852

43.4761

62.3743

8.32509

0.96568

0.43439

0.52526

3.13788

0.7176

Злато

55479 $/kg

Сребро

698 $/kg

Платина

31527 $/kg

Паладиум

60651 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

416740 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

450 $/kg

Алуминиум

498 $/kg

Бакар

1745 $/kg

Никел

5915 $/kg

Калај

4753 $/kg

Цинк

633 $/kg

Кобалт

10546 $/kg