Скопје, 26.11.2022 – Кинескиот краток филм „Момчето покрај прозорецот“ на авторот Кс Жанг е овогодинешниот добитник за Златната Тула на меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“. Германскиот автор Кристоф Бутнер ја доби втората награда за својот анимиран филм „Со негова милост“, додека Бронзената Тулa ја доби корејскиот филм „Куклена приказна“ на авторот Парк се Хонг. За најдобар филм за деца беше награден македонскиот филм ...

Најновиот проект на Галеријата “Ел Греко”, тоа е самостојната изложба на Мирослав Масин која ќе се отвори на 26 ноември во 13.00 часот. Мирослав Масин уметничката кариера ја започнува под влијание од експресионизмот на Петар Мазев, а под менторство на Димитар Кондовски, Родољуб Анастасов и Душан Перчинков, за кои иако различни во пристапот, вели дека биле одлична комбинација и рамнотежа на ред, конзистентност, слобода и ерудитство. Уште од ...

-По повод 3. Декември светскиот ден на лицата со посебни потреби, во дневнот Центарот за лица со посебни потреби во Кратово, секоја година нѝ е посбен ден, каде сите заедно се собираме и се дружиме. Тој ден секој кој ќе посака може да дојде, да н ѐ посети, да се подружи со нас, а ние ќе му подариме некоја рачна изработка што ние лично сме ја направиле. Посебно јас знам да правам многу убави рачни изработки. Тој ден за мене е посебно среќен, ...

Скопје, 26 ноември 2022 година Господинот Димитар Илиевски, интернационален шаховски мајстор, жива легенда за почит, денес, со свој акт, безрезервно се приклучи кон поддршка на понежниот пол и нивните 16 дена активизам во борба против насилство. Во чест на тоа, на пладне во едно од кафулиње во ТЦ Бисер одигра шаховска партија со писателот и поет Мендо Димовски, додека уметникот и хуманист Живко Поповски Цветин му ја украсуваше со цвеќиња ...

Утре (24 ноември), со почеток од 20 часот во Македонската опера и балет ќе се отвори меѓународната групна изложба „НА ЧИЈА СТРАНА СИ?: За неврзаната деколонијална констелација“. Кураторки на изложбата се Бојана Пишкур и Ивана Васева. Учесници во изложбата: Дан Акостиоаеј | Архивски материјали од Неврзаното движење | Ѓорѓе Балмазовиќ | Ѓуверовиќ (таа/неа) | Емилија Епштајн, Ана Кнежевиќ, Музеј на африканска уметност, Белград | Јован Ивановски, ...

Два филма од поновата европска продукција на 28 и 29 ноември (понеделник и вторник) бесплатно ќе се прикажуваат во Кинотека на Македонија во рамки на проектот „Кино за млади“. Програмата почнува на 28 (понеделник) во 12 часот со проекција на швајцарската драма „АТЛАС“ во режија на Николо Кастели. Кратка содржина: Алегра е млада жена полна со живот и со страст за искачување на високи планини. Таа решава да отпатува во Мароко за да го искачи врвот ...

Битола, 25 Ноември 2022 Повеќе од 600 посетители, од кои најмногу основци и средношколци, ги погледнаа креациите и иновациите на креативниците од Битола и околината на еднодневниот Саем на креативни индустрии што се одржа завчера во Офицерски дом Битола. На саемот се претставија 20-тина изложувачи од различни области од креативните индустрии- аугментирана реалност, рачно цртани парчиња облека, копаничарство, уникатни парчиња накит, издаваштво, ...

ЈОУ Библиотека „Гоце Делчев“- Гевгелија ќе го одбележи Месецот на книгата. По тој повод, распиша Конкурси за: расказ на слободна тема, есеи на теми- 150 години од раѓањето на Гоце Делчев, Го разбирам светот како поле за… и дизајн за корица од книга, исто така, на слободна тема. На Конкурсите, можат да учествуваат учениците од основните и средното училиште во Гевгелија. Текстовите и цртежите треба да бидат потпишани со шифра. Како што е наведено ...

Во четврток, 24.11.2022 во 18:00 часот во Галеријата на Институтот за хемија о Љубљана, ќе биде отворена ликовната изложба на Игор Кузмановски со наслов „Вештачка состојба на умот – Дали можеме да ги научиме растечките мрежи да создаваат невронски гас “ Игор Кузмановски е професор по хемија на Универзитетот во Скопје. Постдокторската обука ја завршил во Хемометриската лабораторија при Институтот за хемија. Неговата главна област на истражување е ...

Скопје, 24.11.2022 Тринаесеттото издание на меѓународниот филмски фестивал за анимирани филмови Анимакс Скопје Фест ќе се одржи од 24-ти до 26-ти ноември во Кинотека на С.Македонија. На него ќе бидат прикажани 39 куси анимирани филмови во официјалната програма и 8 анимирани филмови кои се наменети за детската публика. Филмовите за официјална конкуренција се избрани од пријавениот рекорден број анимации, меѓу кои најголем број од: Франција, ...

На 24 ноември со почеток во 20 часот во КСП Центар – Јадро ќе се одржи промоцијата на студијата „Сите драјвери вклучени; извештај (факти, анализи и препораки) за македонската литература во превод (2015-2020)“ и разговор за македонската литература во превод. Наразговорот ќе учествуваат Роберт Алаѓозовски (автор на студијата), Вил Фирт (преведувач од македонски на англиски јазик), Дејан Трајкоски (писател, уредник, преведувач и директор на ...

„Климатската едукативна акција-учествувај и ти“ е поддржан од Министерството за животна средина и просторно планирање, а инплементирана од страна на од НВО ЗЕОООП од Скопје и Унија на еколози НАТУРА од Струга. Во завршните активности изработија флаери за поддигнување на јавната свест за климатските промени. Флаерите како и реализацијата проектот се на два јазици (македонски и албански). -Целта е зголемување на активностите и влијанието на ...

Да го посетите локалитетот Стоби, да прошетате низ историјата, да се сретнете со гладијатори, да седнете во прво место на театар, од каде ќе гледате гладијаторска борби, борби со диви животни, и да откривате кој сака да го отруе римскиот Императорот Теодосиј, единствениот император кој дошол во Стоби, ви го овозможува новата виртуелна апликација, која денес беше промовирана во археолошкиот локалитет Стоби, со наслов „Immersium“. Од денес до 25 ...

*”Ла Ла Ленд”, за светот значи познат филм, за македонската балетска публика, наслов на мултимедијалена претстава, нешто модерно – составена од балетски точки, музички точки и драмски реплики, создадена од Вас, а изведена од млади и надежни уметници. Каде беше изведена за прв пат? -Премиерата на “Ла Ла Ленд” беше дел од втората вечер на “Фестивал на класичен балет и модерен танц” кој се одржуваше во Македонската Опера и Балет во Јуни оваа ...

! По иницијатива на градоначалникот на општина Гевгелија, Андон Сарамандов, за поголема ангажираност на младите од општина Гевгелија, се отвора и Курс за изучување на инструментот тапани. За таа цел, Општина Гевгелија oбјави повик за пријавување деца, на возраст од возраст од 7 до 18 години. Децата кои сакаат да го посетуваат курсот, треба да се пријават до 29 ноември, 2022 година, од 08:00 до 15:00 часот, на телефонскиот број: 071/495-381, лице ...

Аугментирана реалност, рачно цртани парчиња облека, копаничарство, уникатни парчиња накит, издаваштво, сликарство, еколошки производи, детски играчки, роботика, дигитален маркетинг, лампи од реупотребени материјали, улична уметност и илустрации, слоу фуд или „нова гастрономија” посветена на традиционалната храна, локалните ресурси и новите технологии, слоу фешн и повеќе ќе можат да се погледнат и доживеат на Саемот на креативни индустрии што ...

Денеска (23 ноември, 2022 година), во организација на ЈОУ Дом на култура „Македонија“- Гевгелија, во Народниот театар-Гевгелија, ќе се прикажува најновиот филм на македонскиот режисер, Милчо Манчевски, „Кајмак“. Влезниците чинат 150 денари и веќе се пуштени во продажба, а можат да се купат во просториите на Дом на култура „Македонија“- Гевгелија (од 08:00 до 18:00 часот, Народен театар- Гевгелија) и пред почетокот на прикажувањето, кое ќе почне ...

Музејот на современата уметност од Скопје го доби престижното Специјално признание за креативност во рамките на наградата „Жива“ за најдобар словенски музеј. Музејот на современата уметност од Скопје го доби престижното Специјално признание за креативност како кандидат од Република Северна Македонија во рамките на доделувањето на наградата „Жива“ за најдобар словенски музеј, што ја доделува Меѓународната фондација „Форум на словенските култури“ ...

Синоќа 15 ноември, се отвори ретроспективната изложба посветена на Теофил Шулајковски – Тофе. Ви ги прнесуваме говорите Поздравната реч на директорката на Националната галерија, д-р Дита Старова Ќерими: Говорот на кураторот на изложбата, виш кустос Маја Чанкуловска Михајловска: Акварелот како сликарска дисциплина која заради специфичностите на оваа техника – брза и сигурна рака и концепт, неможност за корекции итн., бара неверојатно уметничко ...

Во просториите на Градежниот факултет, денови му беше врачена Цветинова награда за мир на д-р Милорад Јовановски, редовен професор на факултетот. Наградата, во име на уметникот Цветин, му ја врачи професор д-р Миле Димитровски. Наградата се врачува за логистичката поддршка на професорот, што му ја укажал на уметникот Живко Поповски Цветин во изработка на долгата Цветна патека на мирот, со кока конкурираше за Гинис. -Сликата што ја подготвував за ...

Во просториите на Градежниот факултет, денови му беше врачена Цветинова награда за мир на д-р Милорад Јовановски, редовен професор на факултетот. Наградата, во име на уметникот Цветин, му ја врачи професор д-р Миле Димитровски. Наградата се врачува за логистичката поддршка на професорот, што му ја укажал на уметникот Живко Поповски Цветин во изработка на долгата Цветна патека на мирот, со кока конкурираше за Гинис. -Сликата што ја подготвував за ...

На 15 ноември (вечерва ) во галеријата на КИЦ на РСМ во Софија, е отворена изложбата „Уметноста како трансформирана реалност“, составена од графички дела на Берат Беќири, Астрит Реџепи и Улбер Даути. Младите автори од Тетово, воспитаници на тетовскиот Факултет за уметности, за прв пат се претставуваат пред софиската публика и во КИЦ на РСМ. Берат Беќири е роден на 02.12.1992. Завршил средно гимназиско образование во Средното општинско училиште ...

! Офицерски дом – 23/11 од 11- 19 часот. Станува збор за настан каде што ќе ги претставиме креативните индустрии, на едно место, во еден изложбен простор за да го прикажеме нивниот потенцијал и што се креативноста може да создаде. На саемот ќе изложуваат повеќе претставници од креативните индустрии од Битола и околината и тоа мода, уметност, музика, дизајн, видео игри, филмови, аугментирана реалност, гастрономски производи, уникатни креации, ...

OWER ќе одржи ексклузивен интимен концерт каде ќе го претстави неговиот најнов проект “Light Of Your Soul”. На концертот ќе бидат изведени досегашните комплетно авторски песни на RIS FLOWER, а публиката ќе има можност за прв пат во живо да ги чуе и новите, досега необјавени песни. На сцената, RIS FLOWER ќе биде придружуван од неговиот бенд, составен од врвни музичари и долгогодишни соработници: Џоле Максимовски – бас гитара, Мустафа Чанбазлар – ...

Четири европски филмови бесплатно ќе се прикажуваат во рамки на деветото издание на „Фестивал на тркала“ кое годинава се одржува од 21 до 22 ноември во Кинотека на С. Македонија и онлајн преку посебна фестивалска платформа на Сinesquare.net. Филмовите ќе бидат достапни онлајн до 27 ноември 2022. Фестивалската програма оваа година вклучува четири филмови, од кои два швајцарски, еден италијански и еден белгиски филм. Програмата на фестивалот се ...

Битола 21 ноември–Четврт Форум на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО (21-23 ноември) се одржува во Културно-информативен центар Битола. Темата на форумот е „Зајакнување на улогата на жената во аудиовизуелните медиуми“. За време на форумот ќе бидат вклучени високи претставници на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО – Тераса, Лоѓ, Потсдам, Ваљадолид, Гдиња, Софија, како и претставници од домашните релевантни институции, ...

Од 22 до 25 ноември во Театарот на археолошкиот локалитет Стоби, ќе биде промовирана новата мобилна апликација Immersium – интерактивна дигитална алатка која овозможува уникатно културолошкo искуство низ истражување, едукација и забава на археолошкиот локалитет. Влезот е слободен за сите заинтересирани и активностите ќе се одвиваат од 8 до 15 часот. Спасувајќи го императорот Теодосиј (Saving Emperor Theodosius) е приказна преку која ќе се ...

Во рамките на одбележувањето на Неделата на грижа за стари лица денеска во посета на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид беа членови на координативното и оперативното тело на програмата Грижа за стари лица „Најди време“ од Црвен крст – Охрид. Во пријатен и срдечен амбиент вработените во Библиотеката и претставниците на Црвениот крст ги договорија конкретните активности за веќе отпочнатиот заеднички пилот – проект со наслов: „Книгата поблиску ...

Од 22 до 25 ноември во Театарот на археолошкиот локалитет Стоби, ќе биде промовирана новата мобилна апликација Immersium – интерактивна дигитална алатка која овозможува уникатно културолошкo искуство низ истражување, едукација и забава на археолошкиот локалитет. Влезот е слободен за сите заинтересирани и активностите ќе се одвиваат од 8 до 15 часот. Спасувајќи го императорот Теодосиј (Saving Emperor Theodosius) е приказна преку која ќе се ...

Неготино , 21.11.2022 – Од денес, ООУ „Страшо Пинџур” – Неготино располага со сензорна соба опремена со мноштво на дидактички материјали, сензорни елементи и рехабилитациско-рекреациска опрема. Оваа активност е спроведена како дел од Проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран” кој е финансиран од Европската Унија и претставува уште една активност во насока на подобрување на инклузивноста на основните училишта во државата. Во рамките на ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
99%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
96%
1002

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.7
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
95%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.12
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
1.03
86%
1019

Подгорица

10ᴼ/6ᴼ
2.06
57%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg