Хоровите кои до сега го пееја хитот на Том Џонс „Delilahа“ пред почетокот на рагби натпреварите и за време на полувремето, повеќе нема да ја изведуваат таа песна низ Велс, а таа и официјално е избришана од списокот со песни на Велшкиот рагби сојуз. Иако портпаролот на стадионот Principality изјави за Sky News дека песната е отстранета од сетот во 2015 година, тие сега потврдија дека дефинитивно нема да се појави повторно. Сепак, нема забрана за ...

Во текот на изминатите три месеци дуото Шарески – Јовановиќ ѝ се претстави на светската јавност со трите синглови “CouCou”, “Love Song 2” и “Bird of Paradise”, кои беа одлично прифатени и се најдоа на плејлистите на десетици светски радио станици специјализирани за џез, downtempo и world music. Овие три песни всушност беа најава за албумот “Big Love”, што од денеска може да се слуша и даунлодира од сите светски дигитални музички сервиси. ...

Фестивалот „Таксират” во соработка со „Скопје Комеди” го најавува новото шоу на популарниот холивудски актер, овој пат во улога на стенд-ап комичар – Никола Ѓуричко во Скопје! На 7 март во Филхармонија, Никола ќе настапи со својот нов стенд-ап материјал со наслов „SHOWBIZ” (Шоубиз). По пауза од три години, 2023 тој ја започнува со многубројни успешни настапи и распродадени шоуа низ Балканот и Европа, а на мапата дојде на ред и Скопје! Новиот ...

Нашата Тијана Дапчевиќ оваа година по втор пат учествува на Националниот избор на Србија за песна на Евровизија. Денеска, српскиот национален сервис РТС ги објави сите песни кои се натпреваруваат. Автори на песната се Ана Радоњиќ позната како Зое Кида и композиторот Андрија Гавриловиќ. Зад целиот концепт за настапот стои Јаан Амир Алиќ, еден од најдобрите пријатели на Тијана. Вкупно 32 учесници ќе настапат во две полуфинални вечери закажани за ...

Дарио Панковски ќе одбележи 40 години музичка кариера со ексклузивен концерт во Филхармонијата на 17 февруари. Дарио ќе го придружува неговиот некогашен бенд „Миг-21″, со кој ги сними првите два албума во почетокот на 1990-ите. Еден од најпопуларните македонски поп пејачи, кој ја почна кариерата во групата „Бон-тон”, има објавено и четири соло албуми, како и еден во живо. Македонската публика ќе има можност, во блиска средба со македонската поп ...

Поп-пејачот Даниел Кајмакоски , победник на првата сезона на шоуто на таленти „Х – Фактор Адриа“ и евровизиски претставник во 2015 година во Виена, откри дека се венча со неговата сакана, чие име не се открива, а засега не е познато дали двојката направила свадба. Со објава на Инстаграм стори, Даниел Кајмакоски сподели дека стапил во брак со неговата сакана. Тој ги сподели првите заеднички фотки со неа во септември минатата година. Околу еден ...

Христијан Настески во јавноста познат како Пајак е талентирано момче кое ни доаѓа од убавиот Охрид, а пополека но сигурно го освојува Балканот, инаку студент во прва година на студии по информатика. Со музика започнал да се занимавам уште од негова шестгодишна возраст, талентот го наследил од неговиот татко кој е поранешен гитарист и љубител на рок музиката. На минатогодишното издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест 2022“ во Штип, ...

Македонскиот панк рок бенд „Хајка“, инаку познат по нешто потежок звук, започна да експериментира со пост-панкот и електрониката на свеж самиздат. Албумот „Мека машина“ од вчера е достапен на нивниот YouTube канал. и како ЦД издание. Иако името на изданието попрво би било поврзано со познатиот бенд од сцената на Кантербери, нијансираниот и абразивен пристап кон работата не ги напушта едноставните панк корени, туку ги збогатува со призвук на ...

Културен и информативен центар – Битола објавува конкурс, со траење од 01.02.2023 до 31.03.2023, за 14 нови композиции за потребите на фестивалот на битолската серенада “Ех таа серенада” 2023 . Композициите треба де се во согласност со досегашните принципи на компонирање на музика и пишување на текстови во корелација со староградската музика, со потенцирање на битолската серенада како основен уметнички израз. Сите варијации и иновации на оваа ...

Единствениот естраден магазин “Бекстејџ„ го прослави својот 15-ти роденден.На прославата присуствуваа голем дел од јавниот живот, еминентни ликови од домашниот шоу бизнис како таков. На истиот роденден беа доделени награди,признанија, но и се даде почит на големиот Гоце Николовски, каде магазинот зад сцената покрена иницијатива за улица во главниот град го носи неговото име. Во негова чест Елена Велевска, Наум Петревски, Миле Кузмановски и ...

Џафар Џексон доби улога на неговиот покоен вујко, Мајкл Џексон, во претстојниот биографски филм кој ќе го документира животот на пејачот. Џафар, кој е син на братот на Џексон, Џермејн, е најавен како дел од актерската екипа на филмот. Антоан Фукуа, кој го режира биографскиот филм Мајкл, рече дека е „горд што го најавува Џафар како Мајкл и дека тоа е филмски настан што го истражува патувањето на човекот кој стана крал на попот“. Датумот на ...

Со големо задоволство го најавуваме славеничкиот концерт на легендата на народната музика, Мирослав Илиќ, по повод неговиот 50 годишен јубилеј од неговата кариера, што ќе се одржи на 18-ти март во „Арена Борис Трајковски“. Мирослав Илиќ прославува 50 години кариера. И тоа каква кариерa! Среќен е затоа што има песни кои ќе го надживеат, а негова лична карта дефинитивно е хитот „Voleo sam devojku iz grada“. И покрај кариерата која трае со децении, ...

На 26ти Јануари (утре) во 10:45, движењето #СитеЗаМКЦ ќе направи протестна акција пред Советот на Град Скопје во знак на револт за кратењето на буџетот и непрописното менување на в.д. директорот на оваа важна јавна институција. Целта на оваа акција е да се покаже културата и историјата на МКЦ. Односно дека МКЦ не е само уште една државна институција заборавена во времето, туку институција што го следи развојот на уметноста, активно делува и ...

Џенифер Лопез гостувала во интервју за BuzzFeed, а и се придружиле и нејзините колеги Џош Духамел и Џенифер Кулиџ. Лопез рекла дека таа и Духамел станале многу добри во опасните сцени за време на снимањето, а потоа открила и дека за малку ќе загинела снимајќи една сцена. „Се беше супер, освен еднаш кога за малку ќе паднав од карпа. Тоа не беше забавно“, започнала Лопез, изненадувајќи ја Кулиџ, кој ја прашал дали е вистина. „Да, вистина е. Ја ...

На минатогодишното издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“, младите и атрактивни Христијан Настески-Пајак и Лара Иванова на сцената ја претставија нивната најнова дуетска песна „Bella“, која што верувале или не, за кратко време стана тотелен хит насекаде. Песната стана вирална, после нивниот настап на YouTube веднаш беше промовиран и постиран и официјалниот видео спот за оваа песна, која веќе ја знаат и во соседна Србија, Црна Гора, ...

Снимањето на биографски филм за кралицата на попот е прекинато, пишува Variety. Шпекулациите за судбината на филмот почнаа минатата недела веднаш штом Мадона ја најави својата светска турнеја, каде концертите во Њујорк, Лондон и Париз беа распродадени за неколку минути. Сега Мадона е максимално фокусирана на својата турнеја, а снимањето на филмот мора да биде на пауза, велат извори за Variety. Иако беше најавен за 2020 година, развојот на ...

Како што пишуваат хрватските медиуми, хрватска пејачка Северина не може да издаде нов албум, а причината за тоа е наводниот долг кон познатиот музичар и текстописец, Горан Бреговиќ. Пејачката веќе две години најавуваше издавање на нов албум, но тоа никогаш не се случи. Иако е во пријателски односи со композиторот, тој не и дозволува да ја објави песната чиј автор е тој, додека Северина не му исплати 30.000 евра, дознава Курир.рс. Според ...

Пејачката Кети Пери откри дека и е многу жал што ја пропуштила можноста да соработува со Били Ајлиш. Таа можеше да биде дел од хитот „Ocean Eyes“, но сметаше дека таа песна на Били е здодевна, па ја одби понудата. Пери ја доби шансата да работи со Били пред да стане позната. „Откако ја слушнав песната, помислив дека е досадна, но на крајот сфатив дека тоа е голема грешка“, коментирала Кејти, пишува Page Six. Иако Кејти ја сметаше песната ...

„Дваесет“ е насловот на новата песна на Young Dadi, која веќе е пуштена во етерот. Музиката и текстот се негови, битот е со потписот на JustRTprodcution, додека финалниот шмек, микс-мастерот го направи Лазар Цветкоски во LCV студио, каде и е снимена самата песна. „И само брои до дваесет – посакај и тука сум за тебе“, вели Дади во текстот и признава дека би направил сѐ во име на љубовта, што навистина е реткост во ова време. „Направив нешто ...

Како што дознава музичкиот портал Музика24.мк, на 16-ти фебруари во Македонската филхармонија со наслов „Севда“ еден од најбараните и најпознати машки вокали на Балканот и пошироко, големиот Божо Вречо, ќе одржи целовечерен концерт за македонската публика, своите обожаватели и сите оние кои го сакаат, почитуваат и слушаат. Инаку, тој на 1-ви ноември минатата година требаше да одржи концерт во Скопје, но како што тогаш не информираа ...

Една од топ темите во Македонија периодов беше обелоденувањето на пејачката Антониа Гиговска дека е во блажена состојба. Но истовремено, низ чаршијата се зборува дека наводно таткото на Гиговска преживеал срцев удар, а тоа веднаш се поврзува со фактот дека таа има 22 години и дека наскоро ќе има бебе. Гиговска пред само три месеци беше со фронтменот на познатата група „Либеро бенд“, Иван Јованов, а сега е со неговиот најдобар другар и пријател, ...

Сараевскиот колектив „Хелем Нејсе“ направи нов чекор напред во својата музичка работа. Со објавувањето на новиот сингл „Ружа“ носат уникатен спој на хип-хоп музика и севдалинка, а за песната придонесе и познатата интерпретаторка на традиционалната босанска песна – Амира Медуњанин. Дует на најистакнатите претставници на хип-хоп школата во БиХ со сопственикот на единствениот глас опишан од Гардијан како „Балкански Били Холидеј“ на прв впечаток ...

Пред само три месеци на макфестовската сцена беше промовиран сега веќе регионалниот хит “Bella” во изведба на младите Пајак и Лара, за кој ден потоа се промовираше и видео записот за песната која до овој момент брои скоро 10 милиони прегледи на YouTube. “Bella” несомнено ќе биде најслушаната песна помеѓу двата фестивала. Овој пат повторно под палката на Урбан Рекордс продукција беше промовирана новата песна и спот за “Habibi”. Се работи за ...

Гола Планина колектив на 22.01.2023 организираше граѓански собир пред Младинскиот културен центар во Скопје, на кој го изрази револтот за актуелните случувања со намалувањето на буџетот и полунасилното менување на в.д. директорот. Нашите пријатели уметници, активисти, новинари и луѓе кои им значи МКЦ направивме една иницијатива преку која што ќе продолжиме активно да се бориме. Овој проблем е поголем од Гола Планина колектив, а и колективот има ...

Повеќе од 1,5 милиони гласови од целиот свет пристигнаа преку официјалната веб-страница на манифестацијата и преку официјалниот Јутјуб-канал на MAC, а веќе почна и вториот, финален круг од гласањето за овогодинешните победници. Право на учество имаат сите гласачи, без разлика дали веќе ги поддржале своите фаворити. Десетте првопласирани номинации во секоја категорија влегоа во втората, финална фаза од гласањето, а секој што сака, без разлика ...

Започнуваат подготовките за настапот на светската музичка атракција Perpetuum Jazzile во Скопје, кој како што предходно Ве информиравме ќе се оддржи на 10.02.2023г. во Македонската филхармонија. Како изгледаат подготовките на Perpetuum Jazzile за концертот во Скопје и нивниот повик до македонските фанови, може да погледнете во видеото кое ни го испратија членовите на хорот. Влезниците за овој музички спектакл веќе се во продажба преку продажните ...

За прв пат во Македонија ќе се организира Фестивал на најдобрите настани за годината што изминала. БЕАМ Фестивалот (Best of event awards Macedonia) е на иницијатива и во организација на Асоцијацијата на ивент индустријата ИВАП, а произлезе како потреба за мапирање на индустријата и валоризирање на работата на професионалците. БЕАМ е фестивал кој има за цел да им оддаде признание на креативните идеи и настани, но и да се потенцира и поттикне ...

После милионските прегледи и големиот бум во земјава и регионот со „Bella“, младата трап ѕвезда Пајак промовираше нов дует. Овој пат со Антониа Гиговска а со наслов „Хабиби“. Текстот и музиката се на Пајак, аранжманот е на Иван Јованов – Iwayo а излезе под етикетата на Урбан рекродс. Планирано или не, песната излегува во момент кога Антониа е во фокус на јавноста по вчерашното роденденско изненадување за целата јавност. Во продолжение уживајте ...

Вчерашнниот ден беше судбоносен за македонската естрада. После Антониа и Виктор, сега и Даниел Кајмакоски објави убави вести. Победникот на првиот X-Factor Adria и македонски евровизиски претставник во 2015 година, Даниел Кајмакоски, се ожени по втор пат. Информации за невестата и како се запознале нема, а Даниел прв пат објави дека е во нова врска летото 2022 година. Со неа има споделно неколку фотографии но не се познати повеќе детали. Од ...

По пет години успешна соработка, која го достигна својот врв, групата “Ураган” повеќе нема да продолжи со истиот состав, односно претходните членки Ивана Николиќ, Сања Вучиќ и Ксенија Кнежевиќ повеќе нема да бидат дел од групата. Имено, договорот за деловна соработка им истекол на членовите на групата урагани – Сања, Ивана и Ксенија. Поранешната членка на групата „Ураган“ Ксенија Кнежевиќ ја продолжи својата соло кариера по распадот на групатa. ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
3.09
56%
1017

Белград

1ᴼ/0ᴼ
7.72
62%
1022

Софија

1ᴼ/0ᴼ
8.23
70%
1015

Сараево

3ᴼ/3ᴼ
7.63
75%
1014

Љубљана

4ᴼ/0ᴼ
3.09
61%
1028

Атина

11ᴼ/7ᴼ
0.89
70%
1010

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
6.69
65%
1015

Подгорица

7ᴼ/4ᴼ
9.77
31%
1020

61.5865

56.9008

68.591

39.3924

42.4269

61.445

8.39827

0.80543

0.43374

0.52502

3.02284

0.69194

Злато

58267 $/kg

Сребро

701 $/kg

Платина

30820 $/kg

Паладиум

52017 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

377865 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

436 $/kg

Алуминиум

530 $/kg

Бакар

1838 $/kg

Никел

6092 $/kg

Калај

6019 $/kg

Цинк

663 $/kg

Кобалт

8436 $/kg