Избраниците на Боби Милевски направија чудо во Скопје и поведоа против моќната Англија во 41. минута од натпреварот со голот на Енис Барди од пенал. Судијата со мало задоцнување покажа на белата точка, по реакција од ВАР собата поради прекршок врз Миовски. Барди го изведе пеналот, но Пикфорд одбрани, а одбиената топка нашиот играч ја смести во мрежата. ⚽️🇪🇺 GOAL | England 0-1 North Macedonia | Enis Bardhi THEY HAVE TAKEN THE LEAD VS ...

Македонската фудбалска репрезентација води против Англија со 1-0 по првото полувреме на натпреварот кој се игра на националната арена „Тодор Проески“ во Скопје. Голот беше даден од пенал откако англискиот фудбалер Луис го закачи Миовски во лицето, па беше досуден пенал. На белата точка застана Енис Барди кој ја погоди мрежата на втора откако топката се врати кај него. ЕЕЕЕНИИИС БАРДИИИИИИИ ГОООООООООЛ ГОООООЛ ГООООООЛ pic.twitter.com/Su0ak9TeGr ...

Македонија замина на полувреме со водство од 1:0 против Англија. Голот го посригна Барди од пенал, откако првично неговиот шут заврши во стативата. Претходно Англичаните имаа целосна доминација во првото полувреме. Гостите постојано напаѓаат иако играат без најголемите ѕвезди Кејн и Рашворд кои се на клупата за резервни играчи. Македонската репрезентација игра некако уплашено со преголем респект за противникот. Атмосферата на Градскиот стадион е ...

Македонија води по првото полувреме против Англија со 1:0, во последниот меч од овој квалификациски циклус. Англија доминираше во поседот во првиот дел, Македонија само неколку пати успеа да мине на противничкиот дел од теренот, но и со таква игра има водство. Англичаните од големиот посед на топката не добија апсолутно ништо. Најблиску до гол беше Деклан рајс кој во 14.минута ја погоди стативата. Македонија поведе по пеналот што го изнуди ...

Foto/ EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI Македонија води по првото полувреме против Англија со 1:0, во последниот меч од овој квалификациски циклус. Англија доминираше во поседот во првиот дел, Македонија само неколку пати успеа да мине на противничкиот дел од теренот, но и со таква игра има водство. Англичаните од големиот посед на топката не добија апсолутно ништо. Најблиску до гол беше Деклан рајс кој во 14.минута ја погоди стативата. Македонија ...