Да, летото може да биде погоден период за развој и пренесување на полово преносливи болести (ППБ). Еве неколку фактори кои придонесуваат за ова: 1. Зголемена социјална интеракција 2. Опуштеност и намалена внимателност 3. Климатски услови 4. Помалку облека Превенција и заштита Превенцијата и свесноста се клучни за одржување на сексуалното здравје во текот на целата година, а особено за време на летото кога ризиците можат да бидат зголемени. ...

Дали сипаниците се враќаат? Колку треба да бидеме загрижени и што можат родителите да направат за да ги заштитат своите деца? Малите сипаници(морбили) се многу заразна болест предизвикана од вирусот на мали сипаници. Лесно се шири низ воздухот од заразено лице кое кашла или кива. А симптомите обично вклучуваат треска и осип. Компликациите од инфекцијата со сипаници се вообичаени и може да варираат од благи, како што се дијареја до екстремно ...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска – Димовска katerina@pedijatar.mk „Микробиологијата има свое место во различни сегменти од нашето професионално и секојдневно живеење. Затоа со големо задоволство ги покануваме колегите од различни специјалности и сектори да го посетат Конгресот на микробиолозите на Македонија и заеднички да споделиме знаења и искуства од нашата досегашна работа, но и да ја унапредиме идната соработка, а се во интерес на унапредување ...

Зошто е важно оралното здравје? Кои се состојбите што може да произлезат од лошото орално здравје? И кои се некои од чекорите што секој од нас може да ги преземе за да го подобри своето орално здравје? Оралното здравје е индивидуална работа. Оралното здравје е здравјето на нашата уста, нашите заби и нашите непца. Оралното здравје е толку фундаментално за нашата способност да дишеме, да зборуваме, да јадеме, но и да се насмевнеме. Устата е еден ...

На повеќето жени им се препорачува да започнат со скрининг за рак на дојка кога ќе наполнат 50 години, но црните жени можеби ќе сакаат да размислат за започнување со мамографија на 42-годишна возраст, покажа новото истражување. Црните жени се соочуваат со повисоки стапки на смртност од рак на дојка, а експертите се надеваат дека скринингот специфичен за раса може да помогне во намалувањето на оваа разлика. Персонализираниот скрининг за рак на ...

Ултравиолетовите зраци од сонцето ја оштетуваат ДНК на клетките на кожата, што може да предизвика клетките да станат канцерогени. Истите тие зраци се одговорни и за синтезата на витаминот Д, кој игра важна улога во имунолошкиот систем и здравјето на коските. Дали лицето треба да нанесува крема за сончање пред да излезе надвор зависи од многу фактори, вклучувајќи ја бојата на кожата, локацијата и времето од денот. Досега, веројатно сте добро ...

Тврдeњето дека жените не можат да имаат секс кога имаат главоболка е често спомнувано, но ситуацијата е посложена и не може да се генерализира. Научни Докази и Истражувања Индивидуални Разлики Психолошки и Социјални Аспекти Главоболката може да има различно влијание на сексуалниот живот на жените, зависно од индивидуалните околности и причините за главоболката. За некои жени, сексуалниот однос може да биде начин за ублажување на болката, додека ...

Главоболката е една од 10 најчести причини поради кои пациентите одат на посета кај својот матичен лекар. Се проценува дека повеќе од 90% од пациентите се соочуваат со главоболка во текот на нивниот живот. Годишно, голем број луѓе во Македонија се жалат на главоболки. Според достапните податоци, една од најчестите причини за појава на главоболки е стресот, кој може да предизвика главоболка во предниот дел од главата. Тензионите главоболки, кои ...

Лекарите предупредуваат – сè поголем број млади се соочуваат со медицинскиот феномен тинитус, кој може да доведе до трајно оштетување на слухот. Станува збор за зуење во ушите кое се јавува како резултат на изложеност на високо ниво на бучава – сериозен здравствен проблем, кој може да предизвика тешкотии при спиење, учење, а ако трае подолго време дури и депресивно расположение, и конечно, губење на слухот. Со оглед на тоа што зуењето во ушите е ...

Научниците од еден американски универзитет спровеле истражување за кармините и сјаевите за усни при што дошле до загрижувачки резултати. Колку што еден потег со кармин може да нѐ разубави во даден момент, толку може да ни наштети на здравјето на подолг рок, особено ако претераме со неговата употреба. Имено, научниците тестирале 32 различни производи за усни и во нив откриле високи концентрации на олово, хром, алуминиум и уште пет тешки метали. ...

Доживувањето на сто години зависи од многу фактори, вклучувајќи генетика, животен стил и околина. Еве некои клучни практики кои можат да придонесат за долготраен и здрав живот: 1. Здрава Исхрана 2. Физичка Активност 3. Ментално Здравје и Стрес 4. Редовни Здравствени Прегледи 5. Избегнување на Лоши Навики 6. Доволно Сон 7. Позитивен Поглед на Животот Следејќи ги овие препораки, можете да ја зголемите шансата за долготраен и здрав живот. Секогаш ...

Времето потребно за трансформација на телото зависи од многу фактори, вклучувајќи: Воопштено, со правилна исхрана и редовен тренинг, може да се видат значителни промени во рок од 3 до 6 месеци. Ова, секако, зависи и од тоа колку брзо се губат килограми и се зголемува мускулната маса. За повеќе специфични препораки, би било добро да се консултирате со нутриционист и фитнес тренер. Каква исхрана е потребна за да се редуцираат килограмите? За да ...

Да се расоните подобро може да биде предизвик, особено кога се чувствувате поспани и исцрпени. Еве неколку совети кои може да ви помогнат: 1. Светлина: 2. Физичка активност: 3. Хидратација: 4. Кофеин: 5. Здрава закуска: 6. Туширање: 7. Длабоко дишење: 8. Ментална стимулација: 9. Планирање на денот: 10. Избегнување на екраните пред спиење: Придржувањето до овие совети може да помогне да се расоните поефикасно и да го започнете денот со ...

Хемороидите се генерално безопасни, но аналното ткиво понекогаш може да сврби и да биде болно. Причината за оваа состојба е абдоминалниот притисок предизвикан од запек, прекумерни масни наслаги во абдоменот, бременост, па и трчање на подолги патеки. Постои можност притисокот да предизвика растегнување на ткивото, придонесувајќи крвните садови во хемороите да отечат, па и да почнат да крвават. Низ оваа телесна промена минува речиси 50 проценти од ...

Некои видови зеленчук се особено познати по нивните здравствени придобивки, вклучително и позитивното влијание врз здравјето на срцето и нивната способност да помагаат во превенција на рак. Еве неколку зеленчуци кои се истакнуваат според истражувањата: Брокула: Спанаќ: Кељ (калe): Моркови: Домати: Лук: Вклучувањето на овие зеленчуци во вашата исхрана може да има позитивно влијание на вашето целокупно здравје, како и на здравјето на срцето ...

ПИШУВА: Д-р Виолета Николов специјалист гинеколог-акушер ♦♦♦♦♦♦♦ Подмладување, вечна младост, како да се остане млада и посакувана – се теми кои се стари колку и човештвото. Во последните неколку години особено актуелен меѓу жените е трендот за рејувенација, односно подмладување на гениталната област. Оваа процедура се изведува со цел затегнување на внатрешните и надворешните мускули и структури на вагината, со што се подобрува тонусот, силата ...

Доколку сте забележале дека косата ви е крута или ви паѓа од коренот, би требало да проверите кои од витамините ви недостасува. Затоа што факт е дека квалитетот на косата зависи од она што го внесувате во организмот, се разбира, покрај генетиката, која е главен предуслов за нејзиниот квалитет. Ако забележите дека вашата коса е крута и сува, постојат неколку чекори кои можете да ги преземете за да ја вратите нејзината мекост и влажност: 1. ...

За да се одржува добра лична хигиена и здравје, долниот веш треба да се менува секојдневно. Ова е особено важно бидејќи долниот веш е во директен контакт со кожата и може да задржува влага, пот и бактерии. Дневната промена на долниот веш помага да се одржи чистотата и да се спречат инфекции, иритации и непријатни мириси. Во случаи кога се вежба или се изведуваат физички активности што предизвикуваат потење, препорачливо е да се промени долниот ...

Колку е посува устата толку се поголеми шансите здивот да биде лош. Дишењето на уста, ’рчењето и употребата на одредени лекови го интензивираат лошиот здив бидејќи дополнително ја сушат устата. Ова се должи на послабото производство на секрет, кој инаку служи за чистење на бактериите кои предизвикуваат лош здив. Во некои случаи, позади необично силниот и непријатен здив би можел да се крие некој здравствен проблем. Честопати станува збор за ...

Пет милијарди луѓе на глобално ниво остануваат незаштитени од штетните транс масти, покажа новиот статус на извештај на Светската Здравствена Организација, што го зголемува ризикот од срцеви заболувања и смрт. Откако СЗО за прв пат упати повик на глобална елиминација на индустриски произведените транс масти во 2018 година – со цел за елиминација на истите, цел поставена за 2023 година – покриеноста на населението со политиките за најдобрите ...

Ако гледаме 20, 25 години во иднината и замислиме семејство кое живее во рурална област во село каде било во светот треба да видиме дека ова семејство има соодветна куќа за живеење, дека е решен проблемот со загадувањето на воздухот за да луѓето дишат чист воздух, тоа семејството користи обновливи или чисти извори на енергија, така што нема повеќе потреба да се користи цврсто гориво за нивните потреби за греење и готвење, дека имаат проточна ...

Зошто е важно оралното здравје? Кои се состојбите што може да произлезат од лошото орално здравје? И кои се некои од чекорите што секој од нас може да ги преземе за да го подобри своето орално здравје? Оралното здравје е индивидуална работа. Оралното здравје е здравјето на нашата уста, нашите заби и нашите непца. Оралното здравје е толку фундаментално за нашата способност да дишеме, да зборуваме, да јадеме, но и да се насмевнеме. Устата е еден ...

СЗО ја смета антимикробната резистенција за развојна и глобална здравствена закана. Што е антимикробна отпорност? Кои се активностите што ги преземаме за да го забрзаме овој процес и што можеме да направиме за да го запреме? Патогените како бактерии, вируси, паразити и габи се обидуваат да најдат паметни начини да го избегнат ефектот на лековите кои сакаат да го запрат нивното размножување или да го спречат нивното постоење. Ако се фокусираме на ...

Познато е дека физичката активност го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести. Вежбањето долго време е поврзано со придобивките за здравјето на срцето. Специфичното одење се покажало дека помага во намалувањето на крвниот притисок, го подобрува холестеролот, ги зајакнува мускулите и коските, го подобрува расположението и помага во спречување на долги периоди на седење, што можат да бидат штетни за здравјето. За постарите возрасни, ...

Вишните содржат повеќе мелатонин од другите видови цреши, што ги прави моќна помош за сите што патат од несоница. Зголемената ефикасност на спиењето – без разлика која е причината зад тоа – може да им обезбеди на поединците повеќе енергија во текот на дневните часови. Ако сакате да додадете сок од вишна во вашата дневна рутина, побарајте производ што не вклучува додаден шеќер. Креаторите на видеата и потрошувачите на велнес производите се во ...

Ова е она што треба да го очекувате за време на вашиот третман и во годините што следат. Дијагнозата на рак на дојка може да биде настан кој го менува животот. За време и по третманот, луѓето со рак на дојка се справуваат со физички и емоционални промени кои може да вклучуваат замор, гадење, стрес, симптоми на менопауза (кај жените), сексуални несакани ефекти и лоша слика за телото. Дополнително, следењето за повторување на ракот може да биде ...

Една нова студија сугерира дека комбинирањето на временски ограничено јадење и функционалниот тренинг со висок интензитет може да обезбеди подобри резултати за жените со дебелина во споредба со практикувањето на методите самостојно. Жените со дебелина кои правеле и TRE и HIFT ги забележале најдобрите резултати кога станува збор за управувањето со тежината и кардиометаболните здравствени маркери. Заедничкото практикување на стратегиите може да ...

Бананата, научно позната како Musa acuminata, е разноврсно и вкусно овошје преполно со бројни здравствени придобивки. Според Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации, таа е едно од најпроизведуваните, најтргуваните и консумираните овошја на глобално ниво, со повеќе од 1.000 сорти. во над 120 земји. Бананите се богат извор на хранливи материи, како што се калиум и витамин Б6. Овие хранливи материи заедно со другите компоненти ...

Д-р Лидија Вељановска-Кириџиевска е првиот радиодијагностичар во нашата земја кој почна да работи компјутеризирана томографија на крвни садови на срце. Како врвен радиодијагностичар д-р Кириџиевска развива уникатно хоби што повеќе е уметнички израз, цртање глинени предмети со фолклорни мотиви, за што вели дека е инспирирано од работата односно користењето на боите и формите е како во имиџинг методите при обработката на 3Д реконструкции. За ...

Недостатокот од сон е состојба што може да ја развиете ако не ја добивате количината на сон што му треба на вашето тело. Најзабележителен знак дека имате недостаток на сон е дека се чувствувате уморни во текот на денот. Тој замор може негативно да влијае на тоа како функционирате и колку сте внимателни во текот на денот, што може да биде опасно. Но, последиците од лишувањето од сон може да надминат само еден ден на умор. Доколку продолжи, ...

Скопје

21ᴼ/21ᴼ
0.51
73%
1018

Белград

24ᴼ/22ᴼ
2.06
73%
1016

Софија

19ᴼ/19ᴼ
1.03
73%
1020

Сараево

26ᴼ/26ᴼ
0.51
41%
1016

Љубљана

23ᴼ/17ᴼ
1.03
85%
1019

Атина

30ᴼ/28ᴼ
4.47
38%
1012

Тирана

22ᴼ/22ᴼ
1.03
78%
1016

Подгорица

24ᴼ/23ᴼ
0.0
69%
1016
Currency

61.5893

Currency

57.3887

Currency

72.9517

Currency

38.2804

Currency

41.8371

Currency

64.7867

Currency

7.90494

Currency

0.68496

Currency

0.36346

Currency

0.52635

Currency

1.76191

Currency

0.68733