Против Фудбалската федерација на Србија е покрената постапка поради „несоодветно однесување на играчите и официјалните лица, дискриминација“ и непочитување на „редот и безбедноста“ на натпреварите. Дисциплинската комисија на ФИФА покрена постапка против Фудбалската федерација на Србија поради инцидентите на натпреварот од третото коло од групата Г на Светското првенство во Катар против репрезентацијата на Швајцарија. Како што се наведува во ...

Дициплински мерки добија двајцата затворски полицајци на кои пред неколку дена им избега затвореник од Клиничка Болница – Штип. Директорот на затворот, Мики Тодоров истакна дека се до донесување на правосилната одлука, затворските полицајци ќе бидат суспендирани. „Против двајца затворски полицајци за бегство кое се случи од КБ Штип каде по претходно закажан операциски зафат осуденото лице неколку дена беше на болнико лекување се водат две ...

Секогаш добро упатениот шпански медиум „Марка“ пренесе неверојатна информација. Шпекулациите дека Кристијано Роналдо би можел да заигра во Ал-Наср се пред исполнување. Според Шпанците, Португалецот од први јануари ќе заигра во првенството на Саудиска Арабија и ќе стане најплатен фудбалер на светот. Според информациите кои се појавија минатата седмица, Роналдо би заработувал речиси 200 милиони евра по сезона, што убедливо ќе го издвои на врвот ...

На 50-годишна возраст денеска почина поранешниот пратеник од редовите на СДСМ, Сашко Костов. Од Општата болница во Кочани потврдија дека околу 10:30 часот Костов бил донесен во критична здравствена состојба по доживеан срцев удар додека бил на судско рочиште во Основниот суд. Костов беше пратеник од редовите на СДСМ во претходниот пратенички состав на македонското Собрание. Тој е магистер на правни науки, а по завршувањето на пратеничкиот ...

На 50-годишна возраст денеска ненадејно почина поранешниот пратеник Сашко Костов. Од Општата болница во Кочани потврдија дека околу 10.30 часот Костов бил донесен во критична здравствена состојба по доживеан срцев удар додека бил на судско рочиште во Основниот суд. Костов беше пратеник од редовите на СДСМ во претходниот пратенички состав на македонското Собрание. Тој е магистер на правни науки, а по завршувањето на пратеничкиот мандат работеше ...

Имено, пријавениот малолетник инспириран од претходни објави за поставени бомби во неколку средни училиштата на територијата на град Скопје, во перод од 26.10.2022 до 02.11.2022 година, на социјалните мрежи забележал дека пораките биле испратени преку конкретен провајдер, кој нуди криптирање и заштита на комуникацијата, при што на 04.11.2022, од неговиот персонален компјутер, пристапувајќи на интернет мрежата на еден телекомуникациски оператор, ...

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски скокна за 17 позиции на најновата АТП листа. По победата на турнирот во Мадрид, Ивановски има значителен напредок на АТП листата, македонскиот тенисер сега е на 610. место. Победата на ИТФ Фјучрс турнирот во Мадрид, беше трет трофеј во кариерата на Ивановски кој има само 18 години. На врвот на листата остана Карлос Алкараз, втор е Рафел Надал, а во топ десет се уште и Каспер Руд, Стефанос Циципас, ...

Јужноафриканската полиција ги истражува околностите во кои трагично го загуби животот Маја Јанеска, познатата инфлуенсерка и мејк-ап артистка која потекнува од Македонија. Таа во петокот била пронајдена со прострелна рана во главата, јавува еден јужноафрикански портал. Според порталот, полицијата не ја третира смртта на Јанеска како сомнителна, но семејството и пријателите изјавиле дека не можат да веруваат дека таа сама би си го одзела ...

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен јужен ветер. Попладне облачноста ќе се намалува. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 9, а максималната ќе достигне од 8 до 13 степени. Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе се спушти до 6, а максималната ќе достигне до 12 степени. Како што информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), следува ...

Сефер Цаноски, директорот на ФОН универзитетот, на својот фејсбук профил соопшти дека таа во петокот сабајле го загубила животот во несреќен случај. -Ние имаме свои планови, но господ има негови. Од него сме создадени и кај него сите ќе одиме. Не можам да поверувам дека повеќе не е меѓу нас а само минатата недела беше во Македонија да го прослави тоа што на државава и помогна да биде признаена од Јужна Африка и после долго време да воспостават ...

Сопственикот на Твитер, Елон Маск во саботата потврди дека „нема самоубиствени мисли“. Бизнисменот го кажа ова додека детално објасни како платформата за социјалните медиуми го потиснала ширењето на приказната за лаптопот на Хантер Бајден пред претседателските избори во САД во 2020 година. – Ако сум се самоубил, тоа не е реално – рекол Маск за време на преносот во живо наречен „Елон Маск повторно ни се придружува во живо“. Насловот се однесува ...

Откако вечерва брзо се прошири веста за смртта на популарната мејкап артистка и инфлуенсерка Маја Миа, по потекло од Охрид, се огласи нејзиното момче Оми Димпоз, пренесува MSN.com. Медиумот објавува дека популарната шминкерка и девојка на бонго ѕвездата Оми Димпоз, Маја Миа е мртва. Убавата шминкерка беше познато дека излегува со Оми Димпоз од 2020 година. Димпоз се огласи на своите профили социјални мрежи каде што објави неколку фотографии ...

Познатиот јутјубер Чода, низ видео покажа дел од хотелот во Катар каде што престојуваа српските фудбалери за кои заврши Светското првенство (СП), откако беа елиминирани од репрезентацијата на Швајцарија. Од видето се гледа дека базата на Србија била како „хотел промаја“, односно секој можел да влезе и да си прави селфи со играчите, потоа да руча заедно со избраниците на Пикси и тоа да го прави без никој ништо да го праша. Покрај обичните луѓе ...

Два човечки трупа се пронајдени на две различни локации во Скопје. Во СВР Скопје вчера било пријавено дека во објект во изградба на улица „Орце Николов“ во Скопје бил пронајден починат В.Љ.(40) од скопската населба Илинден, вработен во градежна фирма од Скопје. Како што информира МВР, смрт констатирала екипа од Итна медицинска помош, а увид извршила екипа од СВР Скопје и Трудов инспектор. По наредба на Јавен обвинител, на телото на починатиот ...

– Претежно облачното време и понатаму продолжува во Македонија. Повремено ќе има појава и на сончеви периоди а денес и тоа особено во западните предели ќе има појава на повремени локални врнежи од дожд. Снег ќе провејува само на највисоките планински места. Ќе дува и слаб до умерен ветер од јужен и од југоисточен правец, и истиот денес, како и во следните денови повремено ќе засилува на интензитет. Температурите ќе бидат натпросечно високи, како ...

На 03.12.2022 во 09.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во објект во изградба на ул.„Орце Николов“ во Скопје бил пронајден починат В.Љ.(40) од нас.Илинден – Скопје, вработен во градежна фирма од Скопје. Смрт констатирал екипа од Итна медицинска помош, а увид извршила екипа од СВР Скопје и Трудов инспектор. По наредба на Јавен обвинител, на телото на починатиот била извршена обдукција, по што било предадено на семејството за погреб. ...

По навистина турбулентниот период што е зад Кристијано Роналдо, во кој одби да влезе во игра, предвреме си замина дома, даде бомбастично интервју, па доби отказ, доаѓа нов удар врз португалскиот репрезентативец, а тоа е место во најлошиот тим по групната фаза од Мундијалот во Катар. Ветеранот, според статистичките пресметки на Софаскор, на ниту еден од трите досегашни меча на Португалија немал поголема оценка од 6,8. Билансот на Роналдо е еден ...

Независниот синдикат на полицијата денеска организираше протест пред Одделението за внатрешни работи во Кочани поради суспендирање на четворица полициски службеници. Од собирот беше упатено барање до началникот на ОВР – Кочани и до Министерството за внатрешни работи да ги преиспитаат причините за изречените казни и поднесените кривични пријави против полицајците, кои се обвинети за злоупотреба на службената должност и овластувањата. – Работата ...

Во полициска акциска контрола во угостителски објекти на подрачјето на скопско Арачиново, вчера е лишен од слобода А.Д.(40), вработен во еден од локалите. Полициски службеници од СВР Скопје – Единица за недозволена трговија, Единица за интервентна полиција, Одделение за Потраги и Одделот за специјални полициски операции во извршената контрола кај него пронашле пиштол „ТТ” и рамка со осум куршуми. – Тој е приведен во полициска станица и по ...

„Не заспивајте, да не треба да кршиме“, си кажувале меѓу себе патниците кои на 29 ноември патувале од Скопје за Софија и назад со автобусот на „Македонија сообраќај“, пишува „СДК.мк“, Автобусот чадел по пат, лазел и на крај ги симнал патниците кај Ранковце, по што ги презело патничко возило испратено од компанијата и стигнале дома во 1 по полноќ, наместо околу 22 часот како што било планирано, реагираат патниците кои ја контактирале редакцијата ...

По преземени мерки и активности, вчера во 15.40 часот полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода Д.Н.(18) од Кочани, поради основи на сомнение дека од кругот на болницата во Кочани одзел возило на Итната медицинска помош Кочани. Како што веќе информираа од МВР, по преземени мерки и активности, возилото било пронајдено во 08.30 часот на ул.„Кирил и Методиј“ во Кочани и било вратено на Итната медицинска помош. – По ...

Во засилените контроли во областа на сообраќајот на територија на Град Скопје вчера се изречени вкупно 190 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 68 санкции, осум мерки за возење без возачка дозвола, пет санкции за нерегистрирани возила. – Изречени се 21 мерка за управување под дејство на алкохол, седум санкции за користење мобилен телефон при возење, четири мерки за минување на затворен сигнал – црвено светло…, соопштија ...

Бил запрен од полицијата поради контрола, но врз него било применето насилство. Вака тврди 22-годишниот Албинот Мурати од тетовското село Слатино, кој лекарска помош побарал во Клиничката болница во Тетово. Според Албинот, на враќање кон дома од Тетово со неговите двајца пријатели, на влезот во селото Слатино биле запрени од два автомобили на полициски инспектори кои примениле насилно однесување без никаква причина. -Нѐ запреа, а кога нè запреа, ...

Доста Андоноска од Кичево, којашто блиските и пријателите ја нарекуваат Доли е прекрасна енергична жена, стечаен работник од „Кичево Пром“, денес пензионерка, сопруга, мајка и баба. Добитничка била во просториите на Државна лотарија со електронската потврда од уплатата на нејзините среќни броеви. Добивката е потврдена, Доста е нашата 27-ма лото милионерка. Потоа е остварена средба и со генералниот директор на Државна лотарија во срдечен ...

На 02.12.2022 околу 17.25 часот во Полициската станица Струга било пријавено дека на мост на реката Црн Дрим, кај браната на ул.„Боро Хаџиески” во Струга, патничко возило „мерцедес” со струшки регистарски ознаки, управувано од В.С.(56) од Кичево, со живеалиште во Струга, удрило во малолетен пешак од Штип. Во несреќата малолетничката се здобила со тешки телесни повреди, констатирани во болницата „Св.Еразмо” во Охрид. Увид на местото извршила ...

Седумнаесетгодишен фудбалер на косовскиот клуб „Трепча ’89“ починал на фудбалски натпревар, соопштија од Федерацијата и клубот од Митровица. Претседателот на Фудбалската федерација на Косово, Агим Адеми изјави дека фудбалерот Ерион Кајтази бил дел од возрасните тимови на репрезентацијата на Косово, пренесува Радио Европа е Лире. Ериони почина на зелениот терен, каде што почна да го живее својот сон да стане голем фудбалер, на кој ќе се гордее ...

Денеска (03.12.2022) во периодот од 05.00 до 08.30 часот од страна на Оперативниот тим потраги во содејство со припадници на Одделот за специјални полициски операции-ОСПО и полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје на подрачјето на с.Арачиново, скопско, лишен е од слобода Н.Р.(49) од с.Арачиново. За него била распишана централна потерница согласно наредба од Основен Кривичен суд -Скопје, со која се барал за ...

Кавадарчанецот е задржан во полициска станица, а по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава Полицијата од Кавадарци вчера уапсила 73-годишен кавадарчанец со иницијали О.Т. откако по претрес со судска наредба во неговиот дом биле пронајдени три пиштоли и муниција. „При претрес во неговиот дом и помошните простории биле пронајдени и одземени пиштол ‘Црвена застава’ со футрола и две рамки со вкупно девет ...

По извршени детални проверки од страна на СВР Скопје и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди, ја известуваме јавноста дека комплетна дезинформација се објавите дека полициски службеници биле нападнати во општина Арачиново. Од извршените проверки е утврдено дека на 30.11.2022 тројца полициски службеници запреле возило „фолксваген“, управувано од малолетник, но не ги презеле потребните службени дејства, ...

На 01.12.2022 во 21.40 часот пред угостителски објект на подрачјето на Бутел, на ул.„Александар Урдаревски“, полициски службеници го лишиле од слобода А.С. (28) од с. Арачиново, скопско, затоа што физички нападнал полициски службеник кој извршувал службено дејствие. Другите две лица Д.Ш. (24) и М.С. (22), двајцата од Скопје, што биле со него, исто така биле приведени во полициска станица затоа што одбиле да се легитимираат. По целосно ...

Скопје

7ᴼ/7ᴼ
1.03
93%
1024

Белград

6ᴼ/4ᴼ
5.14
82%
1018

Софија

5ᴼ/4ᴼ
2.57
89%
1027

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
2.68
85%
1027

Љубљана

8ᴼ/4ᴼ
1.54
93%
1015

Атина

14ᴼ/11ᴼ
2.06
79%
1024

Тирана

9ᴼ/9ᴼ
2.06
87%
1022

Подгорица

9ᴼ/7ᴼ
0.51
100%
1022

61.5723

58.4721

71.9391

39.852

43.4761

62.3743

8.32509

0.96568

0.43439

0.52526

3.13788

0.7176

Злато

55337 $/kg

Сребро

696 $/kg

Платина

31406 $/kg

Паладиум

60190 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

416740 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Бакар

1745 $/kg

Алуминиум

503 $/kg

Цинк

633 $/kg

Кобалт

10546 $/kg

Никел

5915 $/kg

Олово

450 $/kg

Калај

4835 $/kg