20 годишник со возило БМВ изгубил контрола и удрил во столб за улично осветлување во скопска Кисела Вода. Автомобилот е целосно уништен Од СВР скопје информираат дека вчера околу 21 часот и 30 минути било пријавено дека на булевар Србија 20 годишникот со иницијали Х.Б управувајќи го БМВ-то со скопски регистарски ознаки, изгубил контрола и удрил во столб за улично осветлување. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот констатирани ...

Во Белград се спроведува голема акција за апсење осомничени за трговија со луѓе, објавија локалните медиуми. Во акцијата се уапсени повеќе лица осомничени поради кривично дело трговија со луѓе. Акцијата ја спроведуваат Вишото јавно обвинителство во Белград и припадници на Министерството за внатрешни работи. Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски ...

Без струја денеска од 9 до 12 часот се дел од корисниците лоцирани на улица „Женевска“ во општина Карпош. Во периодот од 10:30 до 15:00 часот без електрична енергија ќе бидат жителите од улицата „Ванчо Мицков“, околу месната заедница. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, прекинот е поради технички зафати во електродистрибутивната мрежа. Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се ...

Претставници на националниот парк Мљет соопштија дека добиле повеќе пријави оти во каналот Мљет меѓу Полач и Трстеник е виден кит. Тие велат дека немаат повеќе информации за китот, ниту пак знаат за каков вид се работи. Заедно со објавената фотографија, Националниот парк Мљет упати апел до локалното население и туристите доколку го видат китот, да не му приоѓаат со чамци. Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се ...

Околу 9 часот и 40 минути пред оградата на јужната страна на Марковиот плоштад во Загреб, непознато лице се полило со бензин и се самозапалило, потврдија за Индекс од загрепската полиција. Според неофицијални информации, маж се самозапалил и се здобил со тешки телесни повреди. Итната помош веднаш пристигнала на местото на настанот, а мажот бил жив кога започнало лекувањето на повредите. Republika.mk - содржините, графичките и техничките ...