Продавниците се подготвуваат за нивниот најголем тест во годината: Дали американските потрошувачи ќе трошат многу на црниот петок кога почнува и сезоната на празничен шопинг? Зголемената инфлација во најголемата светска економија предизвика неизвесност оваа празнична сезона, која почнува веднаш по Денот на благодарноста. Пред една година, трговците се соочија со недостиг на производи како резултат на заостанатите транспорти и затворање на ...

Советот за човекови права на Обединетите нации ја осуди иранската репресија врз мирните демонстранти по смртта на Махса Амини и гласаше за истрага на високо ниво за смртоносната акција. И покрај силното лобирање од страна на Техеран и напорите на Кина во последен момент да ја стопира резолуцијата, пошироко од очекуваното мнозинство од 47-члениот совет го поддржа започнувањето на истрага за одговорот на Иран на протестите. Резолуцијата беше ...

Бугарскиот културен клуб, Цар Борис Трети, кој пред повеќе од еден месец беше отворен во Охрид, е повторно оштетен, откако кон просториите било пукано со оружје. Според полицијата, утврдено било дека на стаклото од надворешната врата и на стаклото од излогот на канцеларијата има две оштетувања направени од оружје. Канцеларијата на клубот е затворена, а полицијата трага по сторителите. „За настанот известен е Јавен обвинител од ОЈО Охрид, по чии ...

Повеќе од 15.000 луѓе исчезнале за време на војната во Украина, изјави Метју Холидеј, официјален претставник на Меѓународната комисија за исчезнати лица. Организацијата со седиште во Хаг, создадена во пресрет на балканските војни во 1990-тите, отвори канцеларија во Киев во јули за да ѝ помогне на Украина да ги документира и да ги пронајде исчезнатите лица. Холидеј рече дека не е јасно колку луѓе биле насилно префрлени, биле држени во притвор во ...

Денот на благодарноста е празник во чест на жетвата кој главно се прославува во САД и Канада. Традиционално, тоа било период за искажување благодарност за богатата жетва. Иако првобитното прославување имало религиозна основа, во денешно време Денот на благодарноста пред сѐ се идентификува како световен празник. Во денешно време, во Канада, Денот на благодарноста се прославува на вториот понеделник од октомври, а во САД се прославува на ...

ДУБАИ, Обединети Арапски Емирати (АП) - Медиумите поврзани со државата во Иран известуваат дека Ворија Гафури, поранешен член на фудбалската репрезентација на земјата, е уапсен поради критикување на владата. Полуофицијалните новински агенции Фарс и Тасним во четвртокот објавија дека тој бил уапсен поради навреда на фудбалската репрезентација, која моментално игра на Светското првенство, и ја критикувал владата. Гафури, кој не беше избран да оди ...

ПЕКИНГ (АП) Полицијата ги претепа работниците кои протестираа поради спорот за платите во најголемата фабрика за Ајфон на Епл, чиј нов модел е одложен поради контролите наметнати додека Кина се обидува да го спречи порастот на случаите со ковид-19. Фокскон, најголемиот производител на паметни телефони и друга електроника со договор, се бори да ги исполни нарачките за Ајфон 14 откако илјадници вработени минатиот месец ја напуштија фабриката во ...

Само петина од околу илјада компании од прехрамбениот сектор склучиле договор со ЕСМ продажба и од 1 декември ќе плаќаат 80 евра за мегават час струја. Контроли инспекции и казни за производителите и трговците најавуваат надлежните доколку цените не бидат намалени. Половина од училиштата исто така се договориле со ЕСМ за субвенционирана струја како и педесетина компании од водостопанството. Премиерот повторно ги предупреди Општините да не се ...

Влезот на Алијанса за Албанците во Владата, ќе значи и политичко окрупнување на актуелното мнозинство и негово стабилизирање, вели за Глас на Америка, политичкиот аналитичар, Петар Арсовски. Тој, вели дека до тоа најверојатно ќе дојде. „Имајте во предвид дека Алијанса има партиски конгрес на 17-ти декември и тешко е дека суштински одлуки до тој Конгрес, ќе можат да носат“, изјави Петар Арсовски, аналитичар. Аналитичарот Шпетим Положани вели дека ...

Украинските власти работат на враќање на струјата и водата во клучните градови, вклучително и Киев, еден ден откако Русија започна повеќе воздушни напади насочени кон цивилната инфраструктура. Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, изјави дека околу 70 отсто од главниот град на Украина останал без струја рано во четвртокот. „Енергетските инженери и специјалисти работеа цела ноќ за да го вратат снабдувањето со електрична енергија и вода”, ...

Саудиска Арабија постигна голема победа со победата од 2-1 над Аргентина во првиот натпревар на Светското првенство во Катар. Аргентина влезе на турнирот како третопласирана селекција во светот, а Саудиска Арабија беше рангирана на 51-то место. Лионел Меси ја доведе Аргентина во предност во десеттата минута со гол од пенал, а Аргентина изгледаше дека ја контролира играта и покрај тоа што имаше повеќекратни негирани голови со офсајд. Но, Саудиска ...

Полицијата во американската сојузна држава Вирџинија го истражува пукањето во продавницата Волмарт доцна во вторникот, во кое загинаа шест лица. Полицијата, исто така, потврди дека напаѓачот е мртов. Полицијата реагирала во продавницата веднаш по 22 часот. во градот Чесапик, приближно час и половина јужно од главниот град на државата, Ричмонд. Портпаролот на полицијата ја опиша сцената откако полицајците влегле во продавницата. „Лоциравме повеќе ...

„Одам на работа но, со една плата не можам да постигнам. И, со сметките за струја ќе биде тешко, бидејќи сега ќе бидат повисоки. Нема да бидат 2.000 денари, туку ќе бидат 4.000 денари. Зимава доаѓа и ќе биде многу потешко, а за децава ќе треба да биде топло“, вели Марија Шиникоска, самохрана мајка од Охрид. Енергетската криза и високите сметки за електрична енергија им создаваат главоболка и на самохраните родители. Марија Шиникоска од Охрид е ...

Празничните патувањата веќе се во тек, а оваа година може да се прошири повеќе денови од вообичаеното. Експертите за патувања велат дека можноста на многу луѓе да работат од далечина им дозволува да полетаат рано за Денот на благодарноста или подоцна да се вратат дома. „Кога станува збор за патувањето за празникот Денот на благодарноста, на аеродромите во Хјустон се гледа поголема толпа отколку во 2019 година. Очекуваме да пречекаме близу 2,3 ...

ВАШИНГТОН, 22 ноември (Ројтерс) - Д-р Ентони Фаучи, американскиот здравствен службеник го искористи својот последен брифинг во Белата куќа во вторникот да ја осуди поделбата и да ги промовира повторно вакцините. Фаучи, кој планира наскоро да се пензионира како врвен медицински советник на претседателот Џо Бајден и главен функционер за заразни болести на САД, се занимаваше со трнливите прашања околу здравствените кризи од сида до птичји грип и ...

ПУЕРТО ПРИНЦЕЗА, ФИЛИПИНИ (АП) - Американската потпретседателка Камала Харис денес патува во западно филипинската островска провинција на работ на Јужното Кинеско Море за да ја засили поддршката на САД за својот сојузник од договорот и да го нагласи интересот на САД за слободата на навигација во спорниот водите, каде што постојано ја казнува Кина за воинствени дејствија. Нова конфронтација избувна во спорниот воден пат пред нејзината посета кога ...

Се засилуваат пораките на влијателни европски „играчи“ за потребата од продолжување на европскиот пат на земјата за што клучно, покрај имплементирање на реформите, е и спроведување на уставните измени. Најнови во серијата повици, пред се до опозицијата и потребата да биде конструктивна, дојдоа од поранешни високи европски претставници – Мартин Шулц, екс-претседателот на Европскиот парламент, и Ан Линде, доскорешната шефица на шведската ...

Кои се условите за влез во Владата и кои министерства би им припаднале на идните партнери од Алијанса од владеачката коалиција не откриваат. Се шпекулира дека ДУИ би се откажале од образование и животна средина каде кадарот би бил од Алијанса но за возврат би го барале ресорот правда МАЛА РЕЧИЦА – Со Алијанса за Албнаците се разговара за влез во Владата и за зацврстување на владеачкото мнозинство, потврди претседателот на ДУИ Али Ахмети, по ...

Најголема заштеда има кај министерството за екологија од неверојанти 94 отсто, а од друга страна Општина Арачиново потрошила пет пати повеќе струја од октомври минатата година. Државните институции и општините штедат но ЕСМ има проблеми со производството на струја бидејќи дел од капцитетите се во дефект или на ремонт па затоа секојдневно се купува електрина енергија од слободниот пазар вредна стотици илјади евра. Владата не гледа причина за ...

Украинската безбедносна служба во вторникот соопшти дека извршила рација во православниот манастир во Киев со цел да се спротивстави на сомнителните „субверзивни активности на руските специјални служби“. Рацијата се случи во Киевската Печерска Лавра. Во соопштението на украинската служба за безбедност се вели дека акцијата имала за цел да се спречи користењето на манастирот за засолниште на диверзантски и разузнавачки групи, странски државјани ...

Меѓународната агенција за атомска енергија соопшти дека планира да изврши инспекции во понеделник во украинската нуклеарна централа Запорожје, откако дводневното гранатирање во областа ја обнови загриженоста за потенцијалната катастрофа на локацијата. Последната рунда напади во близина на најголемата нуклеарна централа во Европа, како што соопшти, МААЕ резултираше со повеќе од десетина експлозии во неделата. „Иако немаше директно влијание врз ...

„Многу сме загрижени поради бавното темпо на имплементација на препораките од УНЕСКО. Штотуку го слушнавте цитатот од последниот извештај за земјата. Преземени се некои мерки и за нив ќе слушнеме детално подоцна. Но, останува уште многу да се направи и ситуацијата е итна“. Тоа беше острата критика од евроамбасадорот Дејвид Гир поради недоволната заштита на охридскиот регион. Пораката ја упати по повод педесетгодишнината од конвенцијата на УНЕСКО ...

„Во Агенцијата за национална безбедност е направен пропуст во случајот `Онишченко`“ – призна директорот на АНБ по денешната седница на надлежната собраниска комисија на која образложуваше како се случила ваква грешка. Виктор Димовски вели дека е подготвен, ако се утврди, да сноси одговорност за тоа како проблематичен украински бизнисмен со руско државјанство, ставен на црната листа на САД, во мај годинава добил македонско државјанство по ...

ФБИ истражува неовластена „полициска станица“ на Кина во Њујорк како дел од глобалната мрежа на такви пунктови, изјави директорот на ФБИ, Кристофер Вреј, ветувајќи дека ќе ја запре активноста на Пекинг за спроведување такви потези на територијата на САД. Зборувајќи за време на сослушувањето на Комитетот за внатрешна безбедност на Сенатот, Вреј рече дека ФБИ е „свесен за постоењето на овие станици“. „Морам да бидам внимателен кога говорам јавно ...

Од 1 декември прехрамбената индустрија оди под капата на ЕСМ продажба и ќе плаќа струја по цена од 80 евра за мегават,што беше едно од клучните барања. Намалувањето на цените се очекува од почетокот на идниот месец. Доколку некоја од суровините за производство на храна која се увезува поскапи државата ќе интервенира за да нема дополнителни поскапувања СКОПЈЕ – Од 5 до 13 отсто пониски цени на прехрамбените производи, местото и млечните продукти ...

Подобар стандард, подобри услови во студентските домови и нивна итна санација, изземање од антикризните мерки се дел од барањата на студентите од сите факултети во државата кои денеска излегоа на марш СКОПЈЕ - „Нема да ви помине“ е пораката која денеска студентите ја испратија од маршот кој се одржа во Скопје. Незадоволни од стандардот и условите во кои живеат во студентските домови, а по повод Светскиот ден на студентите, покажаа жолт картон ...

Францускиот претседател Емануел Макрон апелираше до светските лидери да ја повикаат Русија да ја прекине војната во Украина. Макрон го одржа главниот говор на Самитот на форумот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) во петокот во Бангкок. „Франција не се фокусираше само на поддршката на Украина - и ние ќе продолжиме - туку и на многу тесна соработка со различните земји, Кина, Индија и целиот регион, Блискиот Исток, Африка и Латинска ...

Русија во петокот соопшти дека се надева дека ќе постигне размена на затвореници со САД за да го врати осудениот руски трговец со оружје Виктор Бут, познат како „Трговецот на смртта“, во размена во која најверојатно ќе биде вклучена и американската кошаркарска ѕвезда Бритни Гринер, објави Ројтерс. Според Ројтерс, среде најсмртоносната војна во Европа по Втората светска војна, Русија и САД истражуваат постигнување Договор со кој затворените ...

Поранешниот претседател Доналд Трамп објави дека се кандидира за претседател во 2024 година, среде конгресните избори на половина на мандатот на актуелниот претседател што не донесоа добивкаа за неговата Републиканска партија како што се очекуваше. Тој вели дека има големи планови за втора администрација на Трамп. Во говор што траеше речиси еден час во вторникот навечер, Трамп ги критикуваше неговите претходници; неговите критичари; властите кои ...

Опозициската ВМРО – ДПМНЕ, продолжи со објавување на личните доходи на функционерите именувани од Владата. Денеска со три нови имиња кои во четиригодишниот мандат ќе инкасираат половина милион евра. Опозицијата тврди никој нема бенефит од нивната работа СКОПЈЕ – Кире Наумов, функционер од редовите на СДСМ, кој во моментов е поставен на местото директор на Македонска банка за обнова и развој има месечна плата од 2.500 евра и во својот ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
99%
1023

Софија

2ᴼ/0ᴼ
1.54
93%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.7
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.12
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1019

Подгорица

10ᴼ/6ᴼ
1.54
49%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg