Вчера во 16.30 часот во Криволак, полициски службеници од ОВР Неготино голишиле од слобода И.Б.(23) од Кавадарци, со привремено живеалиште во Криволак,затоа што физички нападнал полициски службеник кој извршувал службени дејствија,по што се обидел со дрвен и остар предмет да нападне полициски службеници кои извршувале службени дејствија. За настанот бил известен јавен обвинител и поцелосно документирање на случајот против него ќе бид поднесена ...

Надлежните субјекти за превенција и заштита од пожари на отворен простор упатуваат апел до граѓаните и правните субјекти да внимаваат при престој и извршување на работи на отворени места или при работни активности во лозови и овошни насади,шуми и други локации кои се со обрасната или необрасната шума и друга вегетација. Поради опасноста од пожари, посебно се предупредува да не се палат стрништа или оган на отворен простор на необезбедени ...

Без проблеми протекува гласањето на 60-те избирачки места во Кавадарци. Во избирачкиот список се запишани 31.927 граѓани со право на глас. До 11 часот се бележи одзив од 18,11% на гласачките места, или 5.772 граѓани. Според информациите од претседателката на ОИК Кавадарци, Емилија Петровска, сите гласачки места се отворени во 7 часот и гласањето се одвива без проблеми. Денеска се одржува првиот круг од седмите претседателски избори во ...

Без проблеми протекува гласањето на 60-те избирачки места во Кавадарци. Во избирачкиот список се запишани 31.927 граѓани со право на глас. До 11 часот се бележи одзив од 18,11% на гласачките места, или 5.772 граѓани. Според информациите од претседателката на ОИК Кавадарци, Емилија Петровска, сите гласачки места се отворени во 7 часот и гласањето се одвива без проблеми. Денеска се одржува првиот круг од седмите претседателски избори во ...

Државниот инспекторат за труд им укажува на сите работодавачи дека согласно Заклучокот на Владата на Република Северна Македонија донесен на Шестнаесеттата седница одржана на 16 април 2024 година, деновите 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) се неработни денови за сите граѓани на Република Северна Македонија . Работодавачите во наведените денови не треба да извршуваат дејност со исклучок на оние работодавачи каде работните ...

Државниот инспекторат за труд им укажува на сите работодавачи дека согласно Заклучокот на Владата на Република Северна Македонија донесен на Шестнаесеттата седница одржана на 16 април 2024 година, деновите 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) се неработни денови за сите граѓани на Република Северна Македонија . Работодавачите во наведените денови не треба да извршуваат дејност со исклучок на оние работодавачи каде работните ...

„На 14 години можеби единствено што можел да работи е лепење плакати“, пишува Филипче за Николоски. Во својата објава на Фејсбук, Филипче одговора и на другите прозивки од Николоски и потенцира дека неговиот противкандидат во Изборната единица 4 нема политичка култура. „Не сум изненаден од речникот. Сепак, морам да признаам дека не очекував Николоски да прерасне во кафански озборувач. Ваквото озборување упатува на целосно отсуство на идеи ...

„Ако претходно главна дилема на граѓаните беше дали ќе нè биде или не, денес разговараме за тоа колку брзо ќе станеме членка на Европската Унија. Тоа е вистински прогрес, тоа е вистинска работа! Да успееш за подобар живот на граѓаните, и тоа што е можно побрзо, бидејќи ниту граѓаните, ниту Македонија, немаат повеќе време за чекање“, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на денешниот централен митинг во Скопје на Коалицијата за ...

Пендаровски ги спореди носителите на листи во Изборна единица 4 на двете најголеми политички партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Венко Филипче и Александар Николоски, посочувајќи дека Филипче може да работи каде сака во светот за разлика од Николоски на кој партијата му давала плата. „Нашиот, вашиот против кандидат во оваа изборна единица целиот свој живот бил на државни јасли или на партиски јасли. Нема еден ден работен стаж надвор од тоа. Партијата ...

Би сакал денеска да позборувам повеќе за криминалот и корупцијата коишто се случуваат во Општата болница во Прилеп која што е директорувана од директорката кети Смилеска која е поставена за директор од носителот на листата на СДСМ во четвртата изборна единица Венко Филипче. Имено, состојбата во прилепската болница е ужасна, голем број на одделенија не работа, нема соодветни здравствени услуги, дури нема ни основни здравствени услуги за ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во јавните настапи вели дека нема откажување од иднината и од патот кон Европската Унија. Мицкоски му порача на Ковачевски за која Европска Унија зборува, дали тие се за ЕУ со тоа што Македонија ја направија најсиромашна држава во Европа и земја со највисока инфлација, посочувајќи му дека ...

„Во изминатите седум години мандат, СДСМ ја поддржуваше економијата на неколку колосеци. Локалната економија, малите бизниси се важен сегмент и околу нив градевме и ќе продолжиме да градиме стратегијата за развој на домашната економија. Затоа ќе ги продолжи политиките кои ќе го поттикнуваат бизнисот и економскиот развој преку транспарентно и отчетно однесување со секој денар на граѓаните, рече Филипче. Филипче истакна дека во новиот мандат ...

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на предизборниот митинг на СДСМ и Коалицијата во Брвеница ја најави големата енергетска реформа, предвидена во изборната програма. Имам чест да ви ја најавам големата енергетска реформа, со која државните енергетски компании ги враќаме назад, кај граѓаните, истакна Ковачевски. Ковачески нагласи дека висок процент од вкупниот број издадени акции во државните енергетски компании ќе се поделат еднакво на ...

На синоќешниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Твоја Македонија“ во Ново Село, свое обраќање имаше носителот на листата за пратеници од четвртата изборна единица, Александар Николоски. Тој го запраша својот противкандидат Венко Филипче, од каде му се енормните суми на средства за скапата кампања и спотови кои ги објавува. Пред некој ден сними едно скапо видео, скапо е од две причини, прво му го снима видеото скапа маркетинг ПР агенција, ...

Познатиот неврохирург д-р Венко Филипче, раскажува за првата посета на операциона сала, како ученик во средното медицинско училиште „Панче Караѓозов“. Во „Неформално“ на Сител Подкаст, Филипче во едно поинакво светло, говори за неговиот приватен живот кога бил средношколец, за најраните детски денови дружбата со другарите, љубовта кон автомобилите и моторите. „Во трета година средно училиште, јас за првпат влегов во операциона сала. И бев еден ...

Многупати досега д-р Венко Филипче зборувал за поддршката што им ја давал на своите помлади колеги од позиција на министер за здравство, кога ја извршуваше таа функција, но и како носител на листата во Изборната единица 4 на СДСМ и Kоалицијата за европска иднина во насока на тоа што ќе направи од позиција на пратеник за поддршка на своите млади колеги. На оваа тема и на многу други, во Подкаст на Сител, Филипче зборува за својот професионален, ...

„Во овие 15 дена од кампањата за првиот круг за претседателски избори буквално насекаде низ Македонија се чувствува победничката атмосфера, се чувствува како граѓаните се обединуваат околу желбата за промени“, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од митингот во Ранковце. „Масовно на 24-ти април да излеземе овде во Ранковце и да го поддржиме идниот претседател на Македонија, професорката Гордана Силјановска Давкова. Тоа е ...

Вчера, Мицкоски зборуваше за некакво македонско единство и за мораториуми. За жал, се повеќе и повеќе луѓе сфаќаат дека единствен мораториум во главата на Мицкоски е мораториумот за интеграција на државата во ЕУ. Исто како што го блокираше изминативе две години, тој е спремен да го одложува членството во ЕУ уште 11 години, исто како што правеше неговиот ментор Груевски. Наместо национално единство за мораториум, на Македонија ѝ е потребно ...

„Секогаш е пријатен муабетот со пензионерите, затоа што тие се мудри, искусни и нивните совети се секогаш добредојдени“, рече д-р Венко Филипче, кој во рамки на својата агенда како кандидат за пратеник на СДСМ и Коалицијата денеска оствари средба со Здружението на пензионерите во Струмица. Во изјава за медиумите по остварената средба, д-р Филипче се осврна на придобивките и мерките кои СДСМ ги овозможи за пензионерите, потенцирајќи дека и во ...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од митингот во Охрид порача дека следува жесток одговор од народот на овие избори кон Артановци и Зечевиќи, им се ближи крајот. „Ни говори Ковачевски дека имал успеси и дека се било добро и дека седеле една тивка ноќ со Стево сами и се договарале, па дури и Заев го видовме им дојде на помош со спотови. Но добро е што се заедно затоа што така со овие избори завршува една политичка етапа на ...

Со Мицкоски и ДПМНЕ е можно само враќање назад во изолација и режим, далеку од Европа, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во обраќањето на вечерашниот митинг на СДСМ и Коалицијата за европска иднина во Гевгелија. Ништо не е променето во ДПМНЕ, тоа е истата режимска партија, која сее раздор, навреди, омаловажувања и закани, која на граѓаните може да им понуди враќање во минатото и изолација, додаде тој. ВМРО ДПМНЕ ќе го ...

СДСМ и Коалицијата се единствена опција за европска иднина на државата. Ние нудиме јасен план и визија како до 2030 година Северна Македонија да стане земја членка на ЕУ. Наспроти нашите политички конкуренти ВМРО – ДПМНЕ кои немаат ниту план, ниту визија, ниту одлучност, ниту волја да го направат тоа порача претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски, од предизборниот митинг во Демир Капија. Ковачевски нагласи дека изборот е кристално јасен. ...

Затоа што, додаде Николоски, да и погледнеме на вистината во очи, во овој момент една мала клика која што е само оптеретена со лични интереси и владее со Македонија и мислам дека е недозволиво, Талат Џафери да продолжи да биде премиер на Македонија, така што битката на овие избори е ВМРО-ДПМНЕ да освои најголем број пратеници за да може да формира Влада која што нема да биде уценувана од никого. Николоски посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ја има до сега ...

Контактот со граѓаните и грижата за нивните проблеми нема да заврши на денот кога ќе завршат изборите. И затоа, ветувам дека како претставник на граѓаните во идното Собрание на Македонија, ќе останам достапен за вас, за вашите грижи, маки, но и идеи и предлози. Ова го истакна Д-р Венко Филипче, носител на листата на кандидати за пратеници на СДСМ и Коалицијата за европска иднина за Изборната единица 4. Филипче изборното претставување го започна ...

Ова го истакна Д-р Венко Филипче, носител на листата на кандидати за пратеници на СДСМ и Коалицијата за европска иднина за Изборната единица 4. Филипче изборното претставување го започна од Демир Капија каде што имаше обраќање на граѓански митинг. „Политиката носи одговорност. Одговорност за она што ќе се случува со нашата земја во иднина. Одговорност за тоа како ќе живеат граѓаните во неа. Одговорност за создавањето услови за мирен и ...

Наставата во учебната 2023/2024 година ќе се реализира целосно како што предвидуваат плановите за организација на работата на основните и средните училишта. Иако гласањето во рамки на првиот и вториот изборен круг е закажано во работни денови, учениците нема да изгубат од наставата и да пропуштат дел од наставниот материјал. Министерството за образование и наука информира дека 23 април и 7 мај, односно деновите пред гласањето ќе бидат работни ...

Јасен е интересот на на оваа кампања, да се обезбедат соодветни демократски предуслови за слободни и фер избори. Избори на кој СДСМ и Коалицијата ќе добијат голема поддршка од граѓаните и ќе ја формираме новата влада која најдоцна до 2030 година ќе ја однесе државата во ЕУ, но и ќе ја донесе Европа тука, во Македонија. Со ставање на нивните потписи, тие симболично ќе се заложуват дека ќе направат сè да го остварат сонот на многу генерации ...

„Јас секогаш ќе работам со пациенти и ќе оперирам во операциона сала. Тоа не престанав да го правам како министер и нема да престанам да го правам ниту пак како пратеник.“ Ова го вели Д-р Венко Филипче во видео објавено на неговата Фејсбук страница, во кое наведува зошто се враќа во политиката и како ќе придонесе како пратеник. Филипче е носител на листата на кандидати за пратеници на СДСМ и Коалицијата за европска иднина во Изборната единица ...

Постојаните напади насочени кон мене се само најава за црната кампања што ја подготвува тајниот оперативен штаб за пропаганда на ВМРО-ДПМНЕ. Ова го изјави носителот на листа на СДСМ и Коалицијата за европска иднина во ИЕ 4, д-р Венко Филипче кој денеска беше во посета на Гевгелија во рамки на неговите редовни активности во овој регион. „Информациите се дека подготвуваат и фабрикувани кривични пријави со цел да ме замолчат или заплашат. Им ...

Како и додека бев министер за здравство и како пратеник во иднина ќе се залагам терапијата за дијабетичарите да биде навремена и секому достапна, дури и за време на најголемата здравствена криза во поновата историја. Ова го истакна д-р Венко Филипче кој како носител на листа на кандидати за пратеници на СДСМ и Коалицијата за европска иднина се сретна со лица со дијабетес од Радовиш и околните региони. Филипче потсети дека во времето додека тој ...

Скопје

25ᴼ/25ᴼ
1.03
57%
1018

Белград

28ᴼ/27ᴼ
0.51
61%
1017

Софија

22ᴼ/22ᴼ
1.03
60%
1020

Сараево

30ᴼ/30ᴼ
1.55
34%
1016

Љубљана

25ᴼ/21ᴼ
0.51
73%
1020

Атина

31ᴼ/30ᴼ
6.26
32%
1012

Тирана

26ᴼ/26ᴼ
1.54
61%
1016

Подгорица

29ᴼ/26ᴼ
3.09
48%
1016
Currency

61.5893

Currency

57.3396

Currency

72.9517

Currency

38.2804

Currency

41.8371

Currency

64.7867

Currency

7.90494

Currency

0.68496

Currency

0.36346

Currency

0.52635

Currency

1.76191

Currency

0.68733