Македонската репрезентација одигра 1-1 против Англија на полниот Градски стадион. Стрелци беа Барди од пенал и Хари Кејн. Мора да се признае дека Англичаните не запнаа како што знаат и затоа на моменти изгледаше дека Македонија е рамноправна. Селекторот Саутгеј во второто полувреме ги стави Кејн и Рашворд и тогаш нападот на гостите се разигра. За пофалба е триест илјадната публика која создаде прекрасна атмосфера. Ова е последен меч за нашата ...

Македонската репрезентација одигра 1-1 против Англија на полниот Градски стадион. Стрелци беа Барди од пенал и Хари Кејн. Мора да се признае дека Англичаните не запнаа како што знаат и затоа на моменти изгледаше дека Македонија е рамноправна. Селекторот Саутгејт во второто полувреме ги стави Кејн и Рашворд и тогаш нападот на гостите се разигра. За пофалба е триест илјадната публика која создаде прекрасна атмосфера. Ова е последен меч за нашата ...

Македонската репрезентација одигра 1-1 против Англија на полниот Градски стадион. Стрелци беа Барди од пенал и Хари Кејн. Мора да се признае дека Англичаните не запнаа како што знаат и затоа на моменти изгледаше дека Македонија е рамноправна. Селекторот Саутгеј во второто полувреме ги стави Кејн и Рашворд и тогаш нападот на гостите се разигра. За пофалба е триест илјадната публика која создаде прекрасна атмосфера. Ова е последен меч за нашата ...

Најдобрата македонска фудбалска репрезентација на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје во последниот натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство 2024 ремизираше 1:1 против Англија. На полувреме Македонија отиде со водство од 1-0. Стартот од вториот дел веднаш донесе нови возбудувања. По една акција од десната страна Букајо Сака центрираше, Грилиш погоди но погодокот му беше поништен поради очигледен офсајд. ВАР потврди ...

Македонската фудбалска репрезентација одигра нерешено, 1:1 со Англија вечерва во последното коло од Ц-групата во квалификациите за Европското првенство 2024. Македонија со голот на Енис Барди водеше со 1:0 против Англија на полувреме. На стартот на вториот дел Џек Грелиш погоди за 1-1, но голот беше поништен од ВАР поради офсајд. Во 59-тата минута гостите го израмнија резултатот откако со автоголот на Јани Атанасов, кој случајно ја удри топката ...

Одличен крај на квалификациите за македонската фудбалска репрезентација со „реми“ против Англија, најдобрата селекција во групата Ц, која претходно имаше обезбедено пласман на Европско првенство. Англичаните во Скопје имаа доминација, но беа бледи, анемични, големите и скапи фудбалски ѕвезди како Грилиш, Рајс, Александар-Арнолд и останатите, беа сопрени од големото македонско срце, од желбата на Македонија пред домашна публика да стигне до голем ...

Најдобрата македонска фудбалска репрезентација на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје во последниот натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство 2024 ремизираше 1:1 против Англија. Квалификации ЕП 2024 Национална арена „Тодор Проески“ – Скопје, Гледачи: 30.000 Македонија – Англија 1:1 (1:0) Барди 41`/Атанасов а.г. 59` Македонија: Димитриевски, Муслиу, Серафимов, Манев, Алиоски, Алими (Костадинов 75`), Атанасов ...

Во групите Ц, Е и Х од квалификациите за ЕП 2024 година што ќе се одржи во Германија, се е познато по вечерашните натпревари. Во групата Ц, Македонија направи вистинска сензација и ремизираше со Англија. Резултатот беше 1:1, но поради претходните резултати овој натпревар беше, барем исходно, доста неважен. Англија ги заврши квалификациите за ЕП 2024 со шест победи и две нерешени откако ремизираше 1-1 во Скопје. „Трите лава“ веќе ги обезбедија ...