Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, смета дека Германија е првиот фаворит за освојување на Европското првенство, чиј домаќин е таа земја. Домаќинот на турнирот во петок во Минхен го отвора ЕП со Шкотска, а вака Чеферин го прокоментира својот избор. „Веќе им кажав на пријателите, а не знам зошто, но мислам дека Германија е најголем фаворит. Не им оди најдобро во последните години, дури и на големите турнири, но имаат добар тим“, изјави ...

Остануваат само уште неколку дена до почетокот на 17. Европско фудбалско првенство на кое домаќин е Германија. Десет градови ќе бидат домаќини на 24 репрезентации кои ќе се обидат да се прикажат во најдобро светло, поточно ќе се обидат да го загрозат, украдат тронот на кој сега е Италија. Првиот човек на УЕФА, Александер Чеферин со нетрпение го очекува стартот на шампионатот, но пред истиот тој даде свој тип околу тоа кој ќе биде шампион. ...

Претседателот на УЕФА, Словенецот Александар Чеферин, откри кои се, според него, главни фаворити за ЕП 2024. „Веќе им кажав на пријателите: не знам зошто, но Германија ја сметам за еден од главните фаворити. Тие беа прилично тенки во последниве години, но имаат добар тим. На пријателскиот натпревар со Франција кога победија со 2-0, видов сосема поинаков однос. Секогаш велам дека никогаш не треба да се потцени Шпанија. Тука се и Хрватска, ...

Остануваат само уште неколку дена до почетокот на 17. Европско фудбалско првенство на кое домаќин е Германија. Десет градови ќе бидат домаќини на 24 репрезентации кои ќе се обидат да се прикажат во најдобро светло, поточно ќе се обидат да го загрозат, украдат тронот на кој сега е Италија. Првиот човек на УЕФА, Александер Чеферин со нетрпение го очекува стартот на шампионатот, но пред истиот тој даде свој тип околу тоа кој ќе биде шампион. -Веќе ...

Остануваат само уште неколку дена до почетокот на 17. Европско фудбалско првенство на кое домаќин е Германија. Десет градови ќе бидат домаќини на 24 репрезентации кои ќе се обидат да се прикажат во најдобро светло, поточно ќе се обидат да го загрозат, украдат тронот на кој сега е Италија. Првиот човек на УЕФА, Александер Чеферин со нетрпение го очекува стартот на шампионатот, но пред истиот тој даде свој тип околу тоа кој ќе биде шампион. -Веќе ...