Милан и дефинитивно немаше добар почеток на 2023 година. Тимот има само една победа на почетокот на јануари против Салернитана, а од тогаш „потоп“. Најпрво реми со Рома, па елиминација од Купот од Торино, па „спас“ кај Лече, и пораз во финалето во Супер-Купот од Интер со 3-0. Вечерва „росонерите“ во Рим доживеаја нова катастрофа, овојпат во Серија „А“. Беа поразени од Лацио со убедливи 4-0, со што тимот на Стефано Пиоли полека се збогуваат од ...

Екипата на Лацио одигра моќна фудбалска претстава и забележа убедлива победа над Милан (4-0) во меч кој го носеше епитетот дерби, но само на хартија. „Росонерите“ одиграа уште еден ужасен дуел против конкурент од горниот дел на табелата, по оној во Суперкупот против Интер во кој исто така загубија убедливо. Кризата е евидентна во шампионот на Италија, затоа што Милан има пет меча без победа во низа. Покрај од Интер и Лацио, загуби уште и од ...

Дербито меѓу Лацио и Милан заврши со неочекувано убедлива победа за домаќините. Дебаклот на росонерите беше најавен уште во четвртата минута кога по асистенција од Закањи, Милинковиќ-Савиќ ја смести топката во мрежата на Милан за водство од 1-0. Во 38. минута самиот Закањи се запиша во листата на стрелци и го зголеми водството на Лацио од 2-0. Во 67. минута беше направен фаул врз Педро, судијата покажа на белата точка. Луис Алберто биеше ...