Пожарна и итна помош интервенирале да го извадат возачот од автомобил кој возел со неприлагодена брзина и удрил во метален столб. Тешка сообраќајна несреќа се случила синоќа во Кисела Вода, во непосредна близина на стадионот „Цементарница“. Според првичните информации возило марка „БМВ“ кое се движело со неприлагодена брзина изгубило контрола и се забило во метален столб, објави „Скопје инфо“. На лице место интервенирале екипи на противпожарната ...

Австриската Влада денеска соопшти дека парламентарните избори во таа земја ќе се одржат на 29 септември. Ова доаѓа по тесната победа на екстремно десничарската Партија на слободата над конзервативната Народна партија на канцеларот Карл Нехамер на изборите за Европскиот парламент на кои партиите на цврстата десница постигнаа голем успех. На изборите за Европскиот парламент Партијата на слободата освои 25,4 отсто од гласовите, а Народната партија ...

Пратениците на партијата на Сара Вагенкнехт и мнозинството пратеници на Алтернатива за Германија (АфД) го бојкотираа говорот на Володимир Зеленски во Бундестагот. Унијата Вагенкнехт објави соопштение во кое се вели дека Зеленски „придонесува за исклучително опасна спирала на ескалација“. Од АфД, пак, нагласија дека „одбиваат да слушаат говорник во маскирна униформа чиј мандат е истечен“. Republika.mk - содржините, графичките и техничките ...

Пожарна и итна помош интервенирале да го извадат возачот од автомобил кој возел со неприлагодена брзина и удрил во метален столб. Тешка сообраќајна несреќа се случила синоќа во Кисела Вода, во непосредна близина на стадионот „Цементарница“. Според првичните информации возило марка „БМВ“ кое се движело со неприлагодена брзина изгубило контрола и се забило во метален столб, објави „Скопје инфо“. На лице место интервенирале екипи на противпожарната ...