Скопје, 10 јуни 2024 (МИА) - Надворешна канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против В.В.(54) од Берово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. На 27.12.2023, полициски службеници извршиле претрес кај пријавениот, при што биле пронајдени и одземени пиротехнички средства. На 09.06.2024 во 23.45 часот во СВР Охрид ...

Скопје, 11 јуни 2024 (МИА) - Вчера околу 16 часот, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР - Велес ги лишиле од слобода С.Т.(49), Л.Л.(37), Р.С.(32) и С.Л.(29), сите од овој град. При претрес во домот на С.Т. и Л.Л., извршен со судска наредба и во соработка со Единицата за службени кучиња, биле затекнати и Р.С. и С.Л.. Кај С.Т. биле пронајдени и одземени бела прашкаста материја и една дигитална вага. ...

Скопје, 11 јуни 2024 (МИА) - СВР Велес поднесе кривична пријава против Б.Ј.(21) од Скопје осомничен за сторено кривично дело „неовластено изработување држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“. На 17 декември 2023, полициски службеници извршиле претрес во домот на пријавениот, при што пронашле и одзеле ловечка пушка, две воздушни пушки и патрони за ловечка пушка со калибар 16мм. СВР Охрид поднесе кривична пријава против ...

Скопје, 10 јуни 2024 (МИА) - На 09.06.2024 во 19.50 часот на локален пат за с.Ростуше, гостиварско, полициски службеници од ОВР Гостивар ја лишиле од слобода В.Т.(56) од с.Ростуше. Од МВР денеска соопштија дека таа се сомничи дека околу 19.30 часот од спортска обложувалница во с.Ростуше одзела пари од дневниот промет. Парите биле пронајдени и вратени на сопственикот, а лицето било приведено во полициска станица. По целосно документирање на ...